şükela:  tümü | bugün
  • bana göre de sanattır ama burda verilen örnekler de yanlış. içinde müzik veya grafik-çizim olduğu için sanattır demek, cep telefonumun açılış müziği beethoven o yüzden cep telefonu sanattır demek gibi birşey oluyor (pek olmadı ama aklıma gelen ilk örnek).
    oyunu sanat yapan hadi biraz daha netleştireyim insanı düşünmeye itip farklı duygular oluşturan mevzu seçim yapabilme veya bunu atmosfer ile hissettirebilme. undying oyunu ilk oynarken hatırlıyorum o kadar tırsmıştım ki 1 ayda falan bitirmiştim oyunu. sonradan bakınca adamlar ince ince her sahneyi odayı falan tasarlayıp mümkün olan etkiyi maksimum nasıl oluştururuz diye kasmışlar. sanitarium'un hikayesi inanılmaz ama bu hikayeyi bir kitaba da gömebiliriz. ancak asıl vurucu olan bulmacaları çözdükçe hikayenin açılması, seslendirme müzik grafikler falan hepsinin birleşimi ile inanılmaz bir atmosfer oluşturuyor. aynı şekilde hikaye olarak en sevdiğim oyunlardan biri olan spec ops un en önemli özelliği sadece bir oyunda anlamlı olacak bir hikayeye sahip olması.
  • sanattır. dijital sanatın içinde yer alır
  • (bkz: world of warcraft: warlords of draenor)
    (bkz: shadowmoon valley)
  • roger ebert zamanında değildir demişti. yanlıştır. bariz sanat eseridir.
  • tur zamanli, cok iyi bir sekilde askeri strateji uygulayabileceginiz oyunlar tabii ki sanattir, ayrica savasin kendisi de zaten sanattir yapmasini bilene.
  • sanat sanat içinse değildir. sanat insan içinse sanattır
  • video oyunları, sanattır. zanaat diyen insan da vinci'nin kliseler için yaptığı tablolardan habersizdir, zanaat olarak görülen çoğu şey aslında sanatta barındırır amaç ticari olsa bile.

yapılan mekanlar, karakterler her şey özgün ve bir yaratıcılık ürünüdür, kim crysis'e, assassin's creed'e ya da street figther karakterlerine bunlar sadece oyun diyebilir ki.
  • sanat değil, üründür.

para kazanmak amacı ile üretilen yazılımdır. reklamı yapılır, hedef kitlesi vardır, deadline'ı vardir.

bir şeyin "para etmesi" onu ürün yapmaz. siz çok güzel bir sanat eseri yaparsınız, para eder. ancak bir şeyi yaparken "para kazanma" gayesi taşıyorsanız o bir üründür, sanat eseri değil.
  • sanat eserinden anladığımız duygu ve düşüncelerimizi hayal gücümüzü geliştirip bizde heyecan uyandırması ise başlangıç olarak aşağıdaki oyunlar senaryolarıyla, müzikleriyle, atmosferiyle, ütopik mekan tasvirleriyle karar vermeye yardımcı olabilir.

(bkz: bioshock infinite)
    (bkz: the elder scrolls v skyrim)
    (bkz: the witcher 3 wild hunt)
    (bkz: the last of us)
  • yukarıda birisinin söylediği üzere sinema sanat kabul edildiği için sanattır.

fakat tıpkı sinemadaki gibi bu sanat eserinde de sanatçının kim olduğu tartışılabilir. sinemada sanatçı kimdir? yönetmen mi? senarist mi? oyuncular mı? her biri tek tek bir sanat eseri oluşturamaz, lakin hepsi birleştiğinde ortaya sanat eseri çıkar.

oyun için de böyledir. bazıları daha büyük göreve sahiptir, bazısı küçük ama mühendisinden, tasarımcısına; yöneticisinden, muhasebecisine kadar hepsi bir araya geldiğinde, ortaya sanat eseri çıkar.