şükela:  tümü | bugün
 • 11 ocak 2017 mhk seminerinde sunumu yapılan ve yakın zamanda ülkemizde de uygulanması planlanan sistem.

  kaynak

  (bkz: buralar hep enrty dolacak)
 • hiç konuşulmuyor olması ilginç.

  temel olarak maçı 36 kamera ile izleyen seyirci ile bir çift gözle izleyen hakem arasındaki bilgi farkından hareketle çıkmış uygulamadır. hakem sahada aynı anda sadece bir noktada olabiliyor malum. ne kadar maç içerisinde pozisyon almak hakemliğin en temel gereklerinden olsa da, bazen birkaç metrelik pozisyon hataları bile hakemin pozisyonu süzememesine yol açabiliyor. oysa ki maçı onlarca kameradan izleyen seyirciden hiçbir şey kaçmıyor. hakemlere karşı olan nefretin öznesinde ise bu bilgi farkı yaratıyor. yani iş seyircinin emrinde olan gücün hakemin hizmetine sunulmasından ibaret.

  türkiye'de mart ayında denemelere başlanacakmış. önümüzdeki sezon ise muhtemelen bir çok ülke ile birlikte bizde de uygulanmaya başlanacak. söylenenlere göre sadece gol ya da direk kırmızı ile sonuçlanan pozisyonlara (2.sarıdan kırmızılar bu gruba dahil değil) bakılacakmış. temel mantık ise "karar doğru mu" dan ziyade "kesinlikle yanlış mı" olacakmış. yani mesela ceza sahasında bir elle oynama söz konusu. top ele çarptıktan sonra işte el açık mıydı kapalı mıydı ya da doğal pozisyonunda mıydı gibi yorumlar yapılmayacak. sadece "top ele çarptı mı carpmadı" ya bakılacak gibi. ya da en azından benim anladığım bu.
 • (bkz: #63997998)
 • maç içindeki haksızlıkları engelleyeceğinden sonuna kadar destek verdiğim karar.

  (bkz: video taşçıoğlu)
  (bkz: tarık ongun.mp4)
 • geçen sezon hakemlerden canı en çok yanan takımın taraftarı olarak*, mutlaka ve mutlaka türkiye'ye gelmesini istediğim uygulama. ama son fifa kulüpler dünya kupası'nda gördük ki karar verme süresi çok uzun. pozisyon olduktan yaklaşık yarım dakika sonra hakeme uyarı geliyor, hakem maçı durdurup eğer uzaktaysa sahanın diğer ucuna koşuyor, pozisyonu izleyip karar veriyor derken rahat 2-3 dakika geçiyor. bunun çözümü hakemde bulunacak olan büyükçe bir cep ekranına görüntüyü göndermek olabilir.
 • 28 mart 2017 fransa ispanya maçı'nda test edildi. 2 bariz hata yapıldı. bir gol önce verildi sonra iptal edildi. bir golde de önce ofsayt çalındı sonra gol verildi. ilk gol pozisyonunda pozisyon bariz ofsayt ve bence uluslararası arenada maç yöneten o yan hakem pozisyonu görmüştür ama video yardımcı hakem uygulamasına güvendiği için bayrağını kaldırmadı gibime geliyor. ofsayttan iptal edilen sonra verilen 2. gol de aynı şekilde. hakem ofsayt olmadığını görmüştür ama ben ofsaytı vereyim de asıl kararı yukarıdan verirler nasıl olsa dedi.

  bu uygulama ile hakemler sorumluluk almaktan vazgeçebilirler ve sürekli daha kötü hakemler yetişir. makinalaşmanın bir sonucu, getirisi-götürüsü olabilir bu. daha akıllı otomobiller yaptıkça daha az dikkatli sürücü olmak, iyi sonarlar ürettikçe kurt balıkçıların yetişmemesi gibi medeniyet süreci diyelim. ama oyun zarar görecek gibi duruyor, otur böyle tribünde yarım dakika karar bekle. bir de pozisyonda tartışmalı bir şey yoksa da insanlar dur yine de biz bakalım derler ve keyif azalır.
 • bu ülkede hakemin gözü önünde rakibine kafa atıldı, yetmedi forma yere atıldı, yetmedi saha terkedildi şimdi video hakem olsa ne yazar olmasa ne yazar.

  hakemler daha gördüğünü çalamıyor.
 • (bkz: 28 mart 2017 fransa ispanya maçı)nda , skora yatptığı etki ile , futbol heyecanını ortadan kaldıracak uygulamadır. oysa futbol, hatalar oyunudur ve maç içinde hakeminden, masörüne kadar yapılan hataların bedeli skor olarak sahaya yansır. futbol oyununun zevki de, heyecanı da ordadır ve canlı , anlık yaşanır.

  umarım, bu uygulama deneme ile kalır.
 • (bkz: 16 aralık 2017 roma cagliari maçı)nın ikinci yarısında bu uygulama yüzünden hakem yanlış karar verdi.
  dzekopenaltı almak kendisini yere attığı için sarı kartı aldı.
  sonra video hakem uygulaması bir açıdan bakıldığında penaltıymış gibi gösterdi ve hakem kartı iptal edip penaltı verdi.
  tabi ilahi adalet, penaltı kaçtı.
 • itiraz etmesi biraz zor olan hakem. yanılma olasılığı yine var, her şeye rağmen canlı kanlı görmenle, alelacele belli bir açıdan izlemek de hataya neden olabilir de höh be kardeşim sana da yaranılmıyor? buna bile itiraz ediyorsun. daha napsın bu millet seni verilen kararın doğru olduğuna inandırmak için anlamadım ki.