şükela:  tümü | bugün soru sor
  • video ile öykü anlatan insan demek. belgesel videocu bir nevi.
    etkinlik, olay bazlı çalışır genelde. videoeylem, videobelge çalışma alanlarından biri.
    yakından ilgilendiğimiz bir kavram. balikbilir.org 'da bolca örneği var.
  • kameraman demenin daha boyle havalı cıvalı sekli. tek farkı görüntülerin daha özgün olması. bunlar kendi çektiklerini kendileri montajlar genelde. ama kameraman sanki daha bizden biri gibi.daha samimi. videographer denildiği zaman çok entel,elit gibi oluyorsun.
  • kimi zaman bir devlet başkanını korumakla görevli olanlar gibi, adım adım onun yaşamını belgelemek üzere görevlendirilmiş özel kameraman. çetrefilli
  • kameramanın daha havalı kullanımı değildir. çekim yapmayı bilen, çektiğini kurgulayabilen ve ortaya çıkardığı kurgu ile hikayesini anlatabilen kişidir.

kurgu derken öyle videoyu kesmeyi, altına müzik koymayı bilmekten bahsetmiyorum. o montajdır. kurgu, hikaye örgüsünü kurmayı bilmektir. doğru kurgu diye bir şey de yoktur. bir iş, yüzlerce farklı kurgu ile hazırlanabilir ve hepsi doğru olabilir. ama yanlış kurgu vardır. yanlışsa, yanlıştır.

videographer kişisi de doğru kurgunun en değişik, en vurucu bakış açısına sahip halini bulmaya çalışır. tabi bu arayış çekim ile başlar. kurgu ile biter.

doğru kurgunun en farklı ve vurucu bakış açısına sahip haline en çok yaklaşanlar iyi videographerlardır.