şükela:  tümü | bugün
 • metal bir hazne içerisinde 2 filtre arasında bir vida ile sıkıştırılan öğütülmüş kahvenin içinden su geçirilerek elde edilen vietnam'a özgü kahve hazırlama yöntemi.

  http://importfood.com/casm1401.html

  fakat tabi sadece bu kadarla kalmıyor. vietnam kahvesi sweetened condensed milk denilen konserve, konsantre ve aşırı şekerli bir süt üzerine demlenip, karıştırılarak yada önce kahve sonra ılıyan şekerli süt kısmı içilerek tüketilir (kahve sütün aşırı şekerli olmasından kaynaklı yogunluk farkından dolayı condensed milk ile karışmaz, 2 ayrı katman olarak görünür)

  vietnam kahvesi hazırlamak için kullanılan bu filtreyi yada sweetened condensed milk bulamıyorsanız ama merak da ediyorsanız bu yontemle hazırlanmış kahveyi genelde vietnam yemekleri yapan restoranlarda bulabilirsiniz.

  kahvesini komaya sokacak derecede aşırı şekerli sevenler için ilk seçim***
 • vietnam şehir merkezlerinde en cafcaflı yerlerde gloria jeans veya highlands bulunur daha çok, ancak iyi bir kahve için buraları tercih etmeyin. vietnam kahvesi içmek için en süper mekan trung nguyen coffee'dir (eski dost nguyen burada da karşımıza çıkıyor evet). buranın dükkanları biraz ara sokaklara gizlenmiş gibidir; şehrin en merkezi caddelerinde pek bulunmaz. ancak denemeye değer bir lezzet sunarlar. özellikle legendee her kahve tiryakisinin denemesi gereken muhteşem bir eser; bunun hayatım boyunca içtiğim en güzel kahve olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim (bkz: http://www.trung-nguyen-online.com/…ndee-coffee.php). legendee'yi trung nguyen coffee'lerde 3,5$'a içmek mümkün. 250gr'lık poşeti ise 7$'a satın alınabilir.
 • vietnama tatile giden kayinvaldem ( ruh hastasi ) getirdi bundan bir paket; uzerinde bir yazi yok bildigin naylon vakumlu paket. kadin kahve uzmani degil, herkes aliyor diye o da almis. bildigin kavrulmus, cekirdek kahve. islak bir gorunumu var, yagli. grinderdan filtreye dokerken kasikla kazimak zorunda kaldim zira yagli ve islak gibi oldugu icin ogutucunun duvarlarina yapisiyor. ben bunu mal gibi baska bir filtre kahveyle blend etmedigim icin de zehir gibi bisey ictim diyebilirim. cok guclu, aci bir tadi var. sutsuz cikolata tadi aldim dicem de o skindirik pakete sokulan o cekirdeklere sanmiyorum ki boyle bir uygulama yapilsin, skinde olsun bunu paketleyenin.

  blend ede ede bile 250gr i bitiremedim zira ne kadar az koysam da harmani direkt domine ediyor, ben burdayim diye damagimi sizlatiyor. seker dusmani bir kahve. velhasil ben bundan bir bok anlamadim. niye meshur onu hic anlamadim. ben anlamadi. bilen varsa soylesin usulu nedir, bir avuc bayat cekirdek halen yatiyor kavanozda.
 • vietnam kahvesi özel bir kahve çekirdeği adı değildir, tıpkı türk kahvesi gibi bir kahve pişirme/demleme yönteminin adıdır. yine türk kahvesinde ve diğer kahve hazırlama yöntemlerinde olduğu gibi aslında hemen her kahve üreten ülkenin çekirdeği ve kavurma derecesi kullanılabilir, lakin yine türk kahvesinde ve diğer kahve hazırlama yöntemlerinde olduğu üzre, vietnam kahvesinde de genel içicisi tarafından "tercih edilen" bir kavurma derecesi ve belli bölgelere ait çekirdekler kullanılır (örneğin türk kahvesi yapımında brazil rio minas grade 4 çekirdeklerin cinnamon ila city+ derecesi arasında kavrulması gibi) bu kahve için kullanılacak çekirdekler genelde vietnam'da yetişen çekirdeklerden tercih edilir ve hayli koyu kavrulur. zaten hangi ülkenin çekirdeği olursa olsun çok koyu kavrulan kahve çekirdekleri yağlanırlar. yani kahve yağları kahve çekirdeğinin yüzeyinde gözle görünür hale gelir ve daha açık kavurma derecelerine nazaran çekirdekler içlerinde daha fazla karbondioksit hapseder. yine çok koyu kavrulan çekirdekler kendine has tatsal profili kaybeder ve tek tipleşir. genelde yanık kibrit kokusu ve karbonlu tatlar alınıyorsa o zaman çekirdekler sadece çok koyu kavrulmakla kalmamış aynı zamanda hatalı da kavrulmuş demektir. bu şekilde kavrulmuş çekirdekler gaz salımı yapmaya musait bir şekilde saklanmazlarsa, daha açık kavrulanlara nazaran paket açıldığında tüketici tossuruğumsu bir kokuyla karşı karşıya kalabilir (bu son yazılanlar tüm kahve çekirdeklerini kapsiyor)

  neyse sevgili gözlüklüler, uzun lafın kısası, özel olarak vietnam kahvesi için üretilmiş bir çekirdekle de diğer yöntemlerde kahve hazırlayabilirsiniz ancak verim alamazsınız. zira bu kadar koyu kavruluyor olmalarının nedeni bu kahve hazırlama yöntemine özgü olarak sweetened condensed milk, yani koyulaştırılmış şekerli süt ile tüketiliyor olmasıdır. bu süt konsantre ve aşırı şekerli olduğu için bardak dibine bir parmak kadar bundan konulup üzerine bu koyu kavrulmuş çekirdekten yapılma kahve eklenir. daha doğrusu kahve, bu kahve yönteminde kullanılan özel filtre ile** direkt olarak içinde sweetened condensed milk olan bardak üstüne demlenir ve genelde karıştırılarak içilir, bazıları da karıştırmadan önce kahvesini sonra tatlı konsantre sütü içmeyi tercih eder, ki bunlardan daha evvel detaylıca bahsedilmişti (bkz: aynı başlık içinde aramaya inanmak)

  görüntülü konuş anlamıyom çok gücüme gidiyon diyenler için

  gelmişi geçmişi ile detaylı anlatım --> http://www.youtube.com/watch?v=_dwpgkq8sfe
  basit anlatım --> http://www.youtube.com/watch?v=mvndwx3elys
 • "yağmurun toprağa değmeden getirdiği soğuk ve çok derinden ancak hissedilebilen kokusuyla, harika bir kahvedir"

  http://www.siradanhayat.com/…guzel-ve-tozlu-yiginim
 • hayatımda içtiğim en güzel kahve. vietnam'a gidecek kişiye sipariş edilecek yegane istek. condensed milk denen yoğunlaştırılmış şekerli süt ile servis edileni ayrı bir lezzetli. hatta şöyle diyim kahvenin biradan daha pahalı olduğu yerler bile var.
 • ictigim en rezil kahve. hatta kahve falan denemez yogunlastirilmis sekerli sut tadindan baska bir sey alamiyorsunuz. uc bes yudumdan sonra direk cope attim. kahveyi sekersiz seven biriyseniz uzak durun, dukkaninin onunden bile gecmeyin derim.
 • şu an içiyorum, kardeşim getirdi yeni vietnamdan, yalnız oranın kahve çekirdeği yukarda bahsedilen içme şeklinde değil, standart french press ile yaptım tadı çok güzel, paketin üzerinde vietnamda üretildiği kıvamının arabica olduğu yazıyor, bir kere kahvenin kokusu çok güzel buram buram çikolata kokusu alıyorsun içimide keza aynı güzellikte şu an taze olduğu için gayet güzel tad aldım, yarım kilo almış yalnız paketi açtık herhalde bir hafta sonra tadı acılaşmaya başlar.
  açıkcası vietnam kahvesi güzel tavsiye ederim. ( sütlü olan içme şekli değil bildiğin çekirdeği güzel)
  ay sonu etiyopya dan gelecek kahve onu da ayrıca anlatırım.