şükela:  tümü | bugün
  • avrupa damak tadina uyarlanmis halleriyle düsünüldügünde en sevdigim uzakdogu mutfagidir.
    tatlarin birbiriyle uyumunu saglamak icin kullandiklari baharatlar ayni anda bir cok tadi almanizi saglar.
    uzun süren sömürge sebebiyle fransiz mutfaginin etkisi de hissedilir.
    herhangi bir ülkeye, sehre gitmeden önce günlerce restoranlara ve yemeklere bakan biri olarak (gezi planlarken en cok denenecek yemekler heyecanlandiriyor beni) yakinda yapacagim vietnam gezisi icin onlarca restorani mimledim. sirf mümkün oldugunca cogunda yiyebilmek icin muhtemelen gün bazinda ögün sayisini arttiracagim. en az bir ögünü de dolasarak sokak yemekleri yemeye ayiracagim (biraz orada biraz burada).
  • (bkz: do chua)
  • (bkz: nem) kizartilmis hali ile sigara boregini andiran bu sarma cesidi, turkiyede cin boregi olarak bilinir. genel olarak kafa basi 5 veya 6 tanesi yesil salata ve taze nane ile ikram edilir.
  • tatlı, tuzlu, ekşi, acı tatları birbirine karıştırmaya bayılan, ayrıntıdan kafa karıştırdığı için insanın sofradan aç kalkmasını sağlayan thai mutfağının aksine muhteşem yemeklere sahip olan mutfak. chicago'da en güzel örneklerinden biri için:
    http://www.haiyenrestaurant.com/home.html

hayır yani mutluluktan gözlerim yaşardı. doydum yahu. bir de sakın traditional favorite diye kanıp minik kreplerden istemeyin. gerisi için (bkz: muhteşem)
  • lotus leaf rice denen adindan da anlasilacagi gibi, lotus yapraginin uzerinde servis edilen pirinc (ki kendisi tum asyada oldugu gibi buharla pisirilir) oldukca lezzetlidir. eger asya mutfagindan pek hoslanmiyosaniz ve seceneginiz yoksa, size tavsiyem; chicken pho denen tavuklu noodle, lau hot pot seceneklerinin deniz urunlu olanlari, canh chua corba cesitleridir. wrap ve rolllere cok fazla yanasmayin; zira bu mutfaga yabanciysaniz, zaten haz almazsiniz. tatli olarak da chuoi chien denen kizarmis muz ve dondurma ile servis edilen tatliyi yiyin mesela, a ben bunu biliyorum lan, cin seyi bu! diyorsaniz ne diyim, o zaman yemeyin.
  • burada reklamı yapılan boktan sitelerden öğrenilmemesi gereken mutfak.
  • bu dünyada, bu mutfağın yemeklerini yemekten ötürü çektikleri tahayyül edilmez ızdıraplar sebebiyle, tanrı, vietnamlıları doğrudan cennetine alacak. sırat köprüsü, ahiret günü falan yok.
    gerçi ben tanrı olsam günahkar olacağını bildiğim tüm kullarımı vietnamlı yapardım. sabah akşam yağsız tuzsuz pirinç hamuru içine taze kişniş koyup yemekten daha büyük bir ceza olamaz.
  • biraz acı olabilir falan demeyin. adamların acı anlayışı çok acı.
  • sabah akşam sulu makarna diyebileceğimiz pho içilen, pirinç hamuruna sarma sebzelerin olduğu fresh spring roll yenen, sokaklarında yengeç kızartmadan etli şekerli hamur olan banh bao yenebilen, ha bir de boğa penisi ve yumurtalı kahveye sahip çok acaip bir mutfak. bu yemeklerin resimlerine de ha buradan ulaşabilirsiniz; havadaki leylek-vietnam yemekleri
  • vietnam evlerinin bir bölümüne verilen ad. içinde yemek pişirilir eğer genişse orada bile yenebilir.