*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yen bai eyaletinde bulunan restauranttır.

anlatılanlara göre bölgeden çiftliklerde yetiştirilen ve civar ormanlardan yakalanan yılanlar, çeşitli şekillerde pişirilerek müşterilere servis ediliyormuş. fotoğraflar inanılmaz.

örneğin; limon ve biberle kızartılan yılanlar biraz yeşillikle ve içine birkaç damla yılan kanı damlatılmış pirinç şarabıyla servis ediliyormuş.

restaurantın şefi dinh tien dung, yılan etinin hem lezzetli hem de sağlıklı olduğunu iddia ediyormuş. yılan etinin ateş düşürücü etkisi olduğunu, baş ağrısına iyi geldiğini, sindirimi rahatlattığını ve kemikleri güçlendirdiğini belirtiyormuş.

özellikle 50 yaş üstü erkeklerin muhakkak içine yılan kanı damlatılmış pirinç şarabı tüketmeye başlamasını tavsiye ediyormuş. söylediğine göre bu iktidarsızlığa ve sırt-bel ağrılarına iyi geliyormuş. kafası hariç heryerinden faydalanıyorlarmış.

(bkz: iğrençsiniz ibneler)
  • neden iğrençler?
    sen inek yerken iyi de adamlar yılan yerken mi iğrenç oluyor?
  • şahmaran üzgün, medusa kan ağlıyor.
  • kelle paça, kokoreç yiyenlerin hakkında yorumda bulunması abes olan restorandır.
  • kişisel olarak yaklaşımım haram olmayan herşeyi yemek üzerine.. henüz test etmedim ama vietnama yolum düşerse mutlaka denerim..
  • tayland'da doi inthanon yürüyüşü yaparken gecelediğimiz bir köyde mecburiyetten yediğimiz acı soslu yılan etini balık tavuk arası birşeye benzetmiştim. pek ingilizce bilmeyen rehberlerden biri bir saat falan ortadan kaybolduktan sonra içi vıgır vıgır oynaşan yılanlarla dolu plastik bir kova ile geri geldi ve gözümüzün önünde oracıkta ayıklayıp sosa buladıktan sonra güzelce pişirdi. yanına da glass noodle yapmıştı. bütün gün it gibi yürüdükten sonra yemek ayıracak halimiz yoktu ve bir güzel yedik.

herhangi bir hayvanın etini yemekten farksız, yediğiniz şeyin kendine has bir tadı ve dokusu oluyor. inek eti ya da domuz eti daha temiz, daha kaliteli diye birşey yok. aynı yolculukta rota boyunca bize yaprak içinde beyaz karınca larvası ikram eden kara kuru dağ köylüsü thai emmileri kibarca geri çevirdik tabi. eminim ilginç bir tadı vardır ama henüz deneyecek cesareti kendimde göremiyorum
  • en azından şarbon yok.
  • lezzetli görünüyor.
  • yılan bir sürüngendir. sürüngenlerle kuşların yakın akraba olduklarından hareketle kuş (tavuk) etine benzer bir tadı olduğunu varsayabiliriz.