şükela:  tümü | bugün
  • bohemia interactive' in yapımcılığını üstlendiği ve şu anda yalnızca xbox platformları için, 2018 de çıkması planlanan oyundur.

detay için

gelelim yoruma,

bir xbox one kullanıcısı olarak, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, pc ile kıyaslandığında xbox oyunlarının büyük bir bölümü gerçek anlamda çöp. xbox store bir sürü işe yaramaz oyunlarla dolu. konsol oyuncularının ki ben xbox için konuşuyorum, en büyük açlığı pc de zuhur etmiş, çılgın oyun türlerinin xbox ı da kasıp kavurması... çünkü artık kimsenin eskisi gibi arcade oyunlara eğilimi yok konsollarda. bu anlamda pubg, fortnite, rainbow gibi yapımlar xbox piyasasını sürklase etti.

fakat, benim için, bu piyasada eksikliği hissedilen yapımlar hardcore sayılabilecek survival yapımlardır. bunun bana göre en büyük temsilcisi ise rust biraz da dayz...

xbox da survival açlığını giderecek yapımlar var, conan exiles olsun ark survival olsun vs... bunları da oynadım fakat, bariz bir gerginlik hissi azlığı var. loot alanı eksikliği var. lootunu aldıktan sonra bunu base e götürürken acaba götüme mermi yiyecek miyim hissi bu yapımlarda yok.

işte bu gerginlik hissini, rust ve dayz gibi detayları ile verebilecek bir yapım gibi görünüyor vigor.

8-16 kişilik aralığında olacağı söyleniyor serverların. bu sayı daha da artabilir tahminim. ayrıca base building olayı da rust tan daha farklı olacağı belirtilmiş. buna göre de, rust gibi temelleri alıp her yere sıfırdan ev yapımı yok. var olan harabeleri mesken tutup upgrade etme olayını getirmişler (claim şekli). yine rust taki gibi bir blueprint olayı var. öğrenmeden craft etmek yok falan...

geri kalan kısmı, tpp olması da dışında tabi, rust ın aynısı gibi duruyor. rust ın yapımcısı facepunch studios un, konsollar konusundaki tabiri yerindeyse sümdüklüğü, bu açlığı giderecek diğer yapımların var olmasına yol açtı.

yakın zaman içinde çıkması bekleniyor. fakat tek üzücü yanı, ilk çıktığında founders pack adında ücretli bir paket ile çıkacak olması ön izlemeye. 2019 yılında oyunun bedava olacağı söyleniyor. yani kısıtlama olmadan oynayabilmek için, belli bir ücret ödememiz gerekecek. fortnite da xbox a ilk çıktığında bu tip bir paket ile çıkmıştı. bir kereliğe mahsus ücreti vermiştik daha sonra online kısmını oynayabilmiştik, kanımca bunda da böyle bir durum olacak.

hasılı, umarım, xbox severler için güzel bir oyun olur. ben ve benim gibi online, base, loot, crafting olaylarını sevenler için müthiş olacak gibi...

gameplay