şükela:  tümü | bugün
 • mars'a gidip resim ceken bir amerikali. 20 ağustos 1975'te fırlatılmış, 19 haziran 1976'da marsa ulaşmıştır. mars yuzeyindeki surat da onun eseridir. marsa inen bir modul ve gezegen yörüngesinde resim çeken bir orbiter olmak üzere iki parcadan oluşmaktadır.
 • a.b.d'nin mars yüzeyine inen ilk uzay aracıdır. 70li yıllarda nasa'da görevli olan carl sagan ünlü cosmos belgeselinde, gezegene seyahat eden viking uzay araçları hakkında şunlardan bahsediyor:

  "gezegenler arası bir buçuk yıllık yolculuktan ve güneşin çevresinde dolanmak suretiyle 100 milyon km. gittikten sonra, yörüngesel indirici - sondaj aracı çiftinden oluşan viking nihayet mars yörüngesine girdi. yörüngesel indiriciler aday iniş bölgelerini incelediler. sondaj araçları radyoyla kumandalı olarak gezegenin atmosferine girdi. ısıdan koruyucu kalkanları yönlendirdier, paraşütler açıldı, örtüler atıldı ve geri itişli roketler ateşlendi. bu başarılı iniş araçların dizaynına, yapılışına ve araç yöneticilerinin yeteneklerine dayanıyordu. mars'ın ne denli tehlikeli ve gizemli bir gezegen olduğu düşünülürse başarıda talihin de rolü olmuştur diyebiliriz.

  araç gezegene konar konmaz resim almak istiyorduk. viking1'in gönderdiği ilk fotoğraflar kendi ayak tabanlarına aitti. mars'ın kumlarına gömülebilir korkusuyla bir an önce yüzeyin resmini almak istiyorduk. resmin yavaş yavaş ve çizgi çizgi ekranlara çıktığını gördük. karşımıza aracın mars yüzeyine konan ayak tabanlarının kocaman bir resmi çıktı. daha sonra başka fotoğraflar da gelmeye başladı.

  sondaj aracının gönderdiği ilk fotoğraflar arasında gezegenin ufkunu görüntüleyen resim gelince hayretten donakaldığımı hatırlıyorum. bu hiç de yabancı bir dünya değildi. arizona'da buna benzer bölgeler vardı. kayalar ve savrulmuş kum yığınları görülüyor, yeryüzündeki herhangi bir manzaraya benzeyen doğal ve yadırganmayan bir görünüm sergileniyordu. başka bir deyişle; marsta işte burası gibi bir yer denecek bir görünüm vardı. oysa venüs yüzeyini gösteren venera 9'un gönderdiği görüntülere bakarken böyle bir düşünce zihnimin ucundan bile geçmemişti.

  mars yüzeyinin manzarası yalın, kızıl ve sevimliydi. bir kraterin oluşumu sırasında etrafa saçılmış kaya parçaları, küçük kum tepecikleri, rüzgarların çıplaklaştırdığı kayalar, rüzgarın üfürdüğü son derece incelmiş ve tüy gibi savrulan zerrecikler... kayalar acaba nasıl bir yapıya sahip? kumlar toz haline gelmiş kaya mı, yoksa başka bir şey mi? göğün rengi neden pembe? havasının yapısı nedir? rüzgarın hızı nedir? acaba marsta deprem oluyor mu? mevsimlere bağlı olarak gezegen yüzeyinde manzaranın görünüşü nasıl bir değişikliğe uğruyor?... işte bu sorulardan her birine viking aracı kesin ya da akla yatkın yanıtlar sağladı.."
 • curiosity'nin gönderdiği fotoğraf ve videoların ardından pabucu dama atılmış uzay aracı. mars'a ilgi duyan her astrofreak'in ilk göz ağrısı.
 • rusların marsa 3 uzay aracı gönderip hepsinin hüsranla sonuçlaması üzerine nasa, mars için viking 1'i gönderir. kayda değer bilgiler ve fotoğraflar yollar uzay aracı. asıl araştırmalar ve fotolar 2. viking gönderilince gelir. sonuçlar beklendiği gibi değildir. uzaylılar, tarım alanları veya gelişmiş bir medeniyet emaresi yoktur. kızıl gezenin gündüzü bile kızıldır.