şükela:  tümü | bugün
 • bu iddia sadece turkler tarafindan degil, bazi norvecliler tarafindan da kabul ediliyor. bunun temelinde ise vikinglerin ms. 860 yilinda halicten girip istanbul' a saldirmalari, heryeri yagmalamalari ve sonucunda halki rahat birakmalari icin bol miktar altin alarak ilerki yillarda da imparatorun emrinde asker olarak 300 yildan uzun bir sure burada kalmalaridir.
 • viking rune'ları olarak da bilinen futhark alfabesinin kullanıldığı yazıtların, göktürk alfabesi kullanılarak çözüldüğünde karşılaşılan durum (bkz: futhark/3) (bkz: futhark/5), başlıkta belirtilen sonuca varma yolunda etkili bir adımdır... nitekim henüz bir sonuca varılmış değildir...
 • türkler güzel hatun olan her memlekette tohum bırakmıştır. ingiliz avratları güzel olsaydı ingiltere kapılarından da geri dönerdik.vikingler öz be öz türktür.
 • (bkz: #9320042)
 • tarkan viking kanı filmiyle aksi kanıtlanmış bir iddiadır.
 • öncelikle yok artık ali sami. devam edersek bir etkileşim olduğu açık gibi duruyor.

  vikinglerin türk kökenlerini isveç'li prof. sven lagerbring de zamanında yakından incelemiş. sonrasında da vikinglerin türk olduğu kanısına varmış.

  öncelikle odin bizdeki ülgen'e çok benziyor. üstelik iskandinavya topraklarına turkland diye bir ülkeden geldiğine inanılıyor efsanelerde.

  yazılar birbirine çok benzemekte. doğrulayamamakla birlikte iskandinavya'da bazı kaya tamgalarının orta asya'dakiler ile aynı ya da çok benzer olduğuna dair yazılar okumuştum.

  ftp://bownet.org/period3/r_alpha.gif (viking alfabesi)

  http://www.sembolog.com/…s/2013/06/gtrkalfabesi.jpg (türk alfabesi)

  bazı kelimelerde benzerlik gösteriyor örneğin :

  aş - asch

  burç - borg

  emek - omak

  göl - gidl

  yurt - jord

  kab - kabbe

  pusu - puss

  su - siö

  sulu - sölig gibi... tabi bir uygarlığı hint - avrupa adlı uydurma ve bilimsel açıdan hiçbir temeli olmayan kavrama bağlarken bir iki kelime bile yeterli iken bizimle olan ilişkisini kanıtlamak için tüm dil aynı olsa kafi gelmez aşağılık kompleksli "aydınlarımıza".

  bunun yanında throat singing denilen hede de birbirine çok benzer. orta asya türk şarkılarında söyleyenlerin gırtlaklarından garip bir ses çıkararak şarkı söylediğini görmüşsünüzdür, bu bazı viking folk şarkılarında da var ve ben başka da bir uygarlıkta görmedim bu tarzı.

  yine ölülerini gömme tarzları da benzerlik taşıyor. bunun yanında viking savaşçıları ölünce valhalla'ya, türk savaşçıları ölünce uçmaga yükseliyor.

  iskandinav'lar ve türkler aynı ırktan olmayabilirler ama tarihte yakın ilişkileri olduğu kuvvetle muhtemel. lütfen şu zamanında avrupa'nın sömürgeciliğe taban ve dayanak yaratmak için uydurduğu hint-avrupa masalı tarihçiliğinden kurtulun, farklı görüşlere o at gözlüğü olmadan bakabilmeyi deneyin.

  nasıl ki ingiltere hindistan coğrafyasına yerleşebilmek için zamanında hindistan'dan avrupa'ya göç eden "ariler" diye bir kavim uydurdu ve buna hepimiz inandık, belki anadolu'da da aynısı geçerlidir. kısaca batı merkezli tarihçiliğe şüpheyle yaklaşmak = "bunlarda herkesi türk yaptılar yahu" = delilik olmamalı.