şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isveçli prof. sven lagerbring'in iddiası. az önce tıkla burda gördüğüm bir paylaşımda dikkatimi çekti.
 • koskoca internet üzerinde doğru düzgün herhangi bir nordik konu bulunmazken çıkan milyon sonucun %99'u şu aynı sözcüklerin paylaşıldığı türkçe sitelerden oluşuyor. lagerbring'in yüzlerce yıllık, dayanağı olmayan düşüncelerinin hala ve hangi amaçla paylaşılıyor olduğunu çözemiyor olsam da, bıkmadan usanmadan devam ediyorsunuz.

  odin türk değildir, bu adamlar türk değildir, o listedeki bir sürü sözcük yanlıştır.

  entry'yi bitirirken aklıma geldi de, genellikle aşırı milliyetçi, neredeyse kafatasçı tayfa bunun goygoyunu yapıyor. elin isveçlisini türk yapsanız ne olacak lan? hani bunlar "pembe götlü ılık solcu" milletti? madem birileri türk oluyor, yapın şöyle alman'ı ya da japon'u da üç beş kazancımız olsun bari.
 • bütün barbarlar türk soyundan mı geliyor acaba?
 • vikingler kürttür. kürtler sarışın ve mavi gözlüdür. (bkz: thor)
 • ruslar moğol, aztekler japon, iranlılar cermen'dir...

  bu böyle gider.
  sonuç?
 • türkler ve vikingler arasında şöyle bir ilişki vardır.
  orta asyanın çirkin kadınlarından bıkan türkler, bir iki gezginin ağzından duydukları, sarışın iskandinav kadınları için, yanlarına bolca pastırma stoklayarak, orta asya steplerinden atlarını dehleyip, iskandinav ülkelerine gelmişlerdir. sarışın ilik gibi hatunların yanındaki dev vikinglerle kapışıp, orta asya steplerine geri dönen türkler, rezil olmamak için öyle bir karı kız hikayeleri anlatmışlardır ki, büyükçe bir ordu toplanmış ve iskandinavyaya doğru yola çıkmışlardır.
  hortis tarkanla yaptığı savaşı kaybetmiş ve tanrı odin'in kızı tarkanla yatmıştır.
  tarkan ise memlekete döndüğünde o gün bugün iskandinav kadınlarıyla yaşadığı aşkları anlatıp, övünmektedir.
  aslında vize olmasaydı bir çok türk genci de aynı şeyi yapacaktı.
  tarkan zamanında vize olmaması büyük şans tabi.
  `seks için orta asya'dan iskandinavya'ya at sırtında giden türkler`, dil tarif kurumu yayınları, prof dr. hakon sütdökyala, shf. 211
 • kesinlikle doğru bir önermedir.
  zamanında osmanlı’ya sığınan isveç kralı carl gustaf xii, neden kabul edildi sanıyorsunuz. (bkz: demirbaş karl)
  ruslarla girdiği savaşı kazanamadıktan sonra, osmanlı sınırlarına kaçan karl, bizimkilere dedelerinin türk olduğunu itiraf edince, vikinglerin türk olduğu anlaşılmış.
  süheyl eğriboz, sarışın çocuklarımız viking kanı, sayfa 333
  bu arada süheyl eğriboz’u bize sevdiren, adını unuttuğum yazara selam ederim.
  edip akbayram: @cegevera adlı yazara saygılar. kendisi, süheyl eğriboz’u bizlere bahşetmiştir.
 • müddeilerinin hâlâ sven lagerbring denen tarihçinin alakasız tezini sunduğu iddia. evvela bu adam neredeyse 300 sene evvel, yani daha dil-bilimi alanının iptidaî olduğu bir dönemde yaşadı. saniyen, misal verdiği kelimeler ale'l-ekser farsça menşeli, bu yüzden isveççe ile benzerlik gösteriyor, malum, iki lisanın da kökeni proto indo-european denilen arkaik dildir. salisen, sair kelimelerde zorlama bir benzetme var, çoğu alakasız.

  iki halk arasında bir münasebet olmuş olabilir, fakat vikinglere türk demek kadar abes bir şey olamaz. neden bütün dünyayı türk yapmak gibi bir arzu var anlamıyorum, kafalar hâlâ 1930'larda kalmış herhâlde.