şükela:  tümü | bugün
 • kanki moğol siker ya. moğollar at üstünde okçuluk ve turan taktiğini bilir. bu ikiliyi bilmek var ya, oyunda şifre yazmak gibi bir şey o dönemler için. vikingler ne biliyor? valhallaaa.
 • 1000 moğol bence 10.000 vikingi yok eder.
  https://m.youtube.com/watch?v=9lcsw74rhea
 • vikingler her türlü yener. adamlar efsane kalıpları güçleri kullandıkları zırhlarla ezer geçer. mongollar neye uğradığını şaşırır.
 • 13. asırda çingiz kagan önderliğindeki türk-moğol ordusunu yenebilecek hiçbir ordu yoktur. zaten pratikte de karşılarına çıkan her ordu telef olmuştur. tabii bu yalnız çingiz kagan'a mahsus bir güç değildir. yay çekip ok atan kavimleri tek bayrak altına alabilen her lider muayyen aralıklarla tarih sahnesine çıkıp bu başarıyı tekrar ettirmişlerdir.
  (bkz: mete kagan)
  (bkz: mukan kagan)
  (bkz: alp er tunga)
  (bkz: attila kagan)
  (bkz: çingiz kagan)
  (bkz: timür bek)
 • evi arabayı böbreği satıp moğollara basın derim. vikingler, vizigotlar, ostragodları üst üste koyup siker moğollar.

  gerçi dedelerimiz hunlar zamanında yapmış onu
 • bu savaşın yapılacağı alan çok önemli. eğer düzlük bir bölgede gerçekleşiyorsa anca yaraamı alır vikingler. fakat ormanlık, atların işlevsel olmayacağı bir bölgede yapılırsa bu savaş, o zaman işler değişir.
 • gelmiş yine mal başlık üstadı.
 • cok ragnar izlemeyin cocuklar. ızleyin ama abartmayin.
 • her iki devlet de kendi dönemlerinde düşmanlarına korku salmış, zafer üzerine zafer kazanmış devletlerdir. ne var ki bu iki ordunun karşı karşıya kaldıkları zaman kimin kazanacağını söylemek için karşılaştıkları koşulları değerlendirmek lazım.

  vikinglerin en büyük gücü diğer rakiplerinin büyük hantal gemilerine karşılık hızlı küçük kadırgalara sahip olmalarıydı. bu sayede manevra kabiliyetleri çok gelişmiş deniz kuvvetlerine sahiptiler. buna karşılık moğulların hiç bir zaman tekne ya da gemileri olmadı. sadece japonya ve kore seferlerinde gemi kullandılar. o gemiler de çinlilerden kiraladıkları gemilerdi. moğol atlı askerlerini karşıya geçirmek için kullanıldılar. kaptanları ve tayfaları tamaen çinlilerden oluşuyordu.
  vikinglerin bir diğer özelliği ormanları iyi kullanabilmeleriydi. işgal ettikleri iskandinavya, almanya, ingiltere, fransa şehirleri yoğun ormanların içinde kurulmuştu. şehir kapısına gelene kadar viking ordusu kamufle olabilme yeteneğine sahipti. bu sayede baskınlar ansızın gelişir, şehir saldırıya yatağında yakalanırdı. vur kaç taktiği uyguladıkları şehirlerin askeri birlikleri geri çekilen viking ordusunu ormanın içinde kovalarken. sağdan soldan atak yaparak geri çekilen viking ordusu düşmanın bütüğünlüğünü bozmaya yönelik taktik uygular ve son derece başarılı olurdu.
  mogol ordusunda ise piyade birliği yoktu. yani bütün askerler atlı askerdi. (okçular dahil) orman içinde at sürmek mümkün olmadığı için moğol ordusu savaşlarını geniş düzlüklerde yapardı. zaten bulundukları coğrafya bozkır olduğu için tek bir ağacın bile olmadığı kilometrelerce alan içinde rahat rahat at koşturabiliyorlardı. ordu gücünü atlı askerlerin manevra kabiliyetinden alıyordu. düzenli formasyonda kalması gereken piyade birliklerinin kanatlarına sipahiler ile hızlı baskınlar yaparak düşman ordusunu göbekte sıkıştırmak ve okçular ile merkezi vurmak üzerine kurulu taktik tek bir savaşta bile başarısız olmadı.

  bu iki devlet rakiplerinin zayıflıklarından ya da başka tesadüfler sayesinde kazanmadılar bu savaşları. başarılarının arkasında yatan en büyük sebep savaşacakları alanları kendileri seçmeleri, düşmanı buna mecbur bırakmalarıydı. sun-tzu' nun savaş sanatı kitabında da savaşacağın alanı seçmek savaşı kazanmanın en önemli kuralıdır der.

  yani bu iki devlet hiç bir şekilde bir birleri ile karşı karşıya gelemezdi. ne vikingler bozkır düzlüklerinde moğol atlılarının karşısına çıkacak kadar salaktı ne de moğollar vikingler ile denizde ya da ormanda karşılaşacak kadar... bu yüzden böyle vs lere girmek saçmalıktan başka bir şey değil. ya da kaplan mı yener köpekbalığı mı yener sorusunun cevabı ne kadar mantıklı ise bunun cevabı da aynı oranda mantıklıdır.
 • vikingleri iskandinav tanrılara kurban edecek bir savaş. yazık ederler.

  dizi izleyip gaza gelen ekşi tayfası; tam bir savaş dehası, inanılmaz disiplinli, dünyanın canlı dengesini ekolojik olarak değiştirebilen, her savaşa önceden uzun uzun hazırlanan her birine ayrı taktikler geliştiren, ajan ve casusluk faaliyetleri ile en az 6-7 ay öncesinde karşı tarafı psikolojik harbe sokan, biyolojik savaşı kullanan, diplomasinin hasını uygulayan, nice orduları perişan eden moğolları yok edebileceğini falan düşünüyor ciddi ciddi.

  "ne diyorsun ulan sen, manyak mısın?" tadında bir yaklaşımla inceliyorum. moğollar kaba kuvvetle değil, savaşı resmen bir sanat gibi yaşatarak o tüm zaferleri kazandılar. üç beş çapulcu sorun olmazdı herhalde. (çapulcu lafını da hep kullanmak istemiştim denk geldi güzel oldu)