şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tanım: bir takım sorunlar yaşadığım ansiklopedi.

  sözlüğü bu amaçla kullanmak istemem ama vikipedi'de çalışan-görevli-hizmetli vs. yetkili bir abi yardımcı olabilir mi bana acaba? beni son derece sinirlendiren bir "hizmetli" var ve ciddi şekilde haksız olduğunu düşünüyorum. bi' yeşillendirin lütfen.

  not: bu entry sorun çözülünce kendini yok edebilir yahut sorun ile ilgili bilgi veren bir entry'ye dönüşebilir.

  [entry dönüştürülüyor.]

  (bkz: türkçe vikipedi'nin gelişmeme nedenleri)

  ingilizcesine kıyasla hayli yavan kalan elektronik ansiklopedi. sitede yer alan herhangi bir maddeyi düzeltebilmek için üye olmak yetiyor, zaten sitenin en başındaki tavrı da bu yönde. buraya kadar orijinal vikipedi mantığı işliyor hiçbir problem yok. insanda beyin yakan sinir yapma sınırı işte lokal abilerin tavrı ile başlıyor.

  vikipedi'nin bence en büyük problemi türkçe'den bihaber hizmetlileri olması. girdiğim hemen hemen her türkçe maddede, ilkokul'da türkçe katli olarak gösterilen bütün imla hatalarını bulabilmek mümkün. hizmetli abiler birazdan anlatacağım kadar "ince eliyor" ise böylesi imla hataları nasıl kendine yer bulabiliyor, anlamak için uzman olmaya gerek yok!

  vikipedi'nin ikinci en büyük problemi emek ve zaman kaybı yaratması. affedersiniz ama bok parçası gibi duran bir sayfayı yüzüne bakılır, bilgi alınır bir hale getiriyorsunuz; orda bir hizmetli onay sırasında küçücük bir şeyden çat diye geri alıyor bütün maddeyi. sıkıntıya nüfuz etmektense komple haşırt diye sil gitsin deniliyor sanırım. [burada bir itiraz sistemi getirilse veya en az iki hizmetli olayla ilgilense insan kaynaklı bu tarz sorunların önüne geçilebilir mi acaba?]

  vikipedi'nin evrensel bir problemi ise, aşırı derecede içine kapalı bir sistem olması. düzeltme yapmak kolay, ancak sonraki prosedürler açısından sıkıntı büyük. örneğin görevlilerin içinde bulunduğu anlaşılmaz sistem, bazı şablonların nasıl oluşturulacağı konusunda kişide oluşan inanılmaz çaresizlik, sürekli emek/zaman kaybı... velhasıl kelam, vikipedi'ye bir şey eklemek prosedür ve kimi zaman işlevsellik anlamında sıkıntılı.

  vikipedi'nin bir diğer problemi ise ekleme-düzeltme yapmak isteyen insanları içeri çekecek bir sistemin bulunmaması. şahsen kendi tecrübemde, bir bilginin yanlışlığı fena halde canımı sıktığı için çaba göstermiştim. herkesten böylesi bir çaba beklenmemeli diye düşünüyorum.

  yaşanılan olay:

  üniversite'de bölümünü okuduğum*, yetmeyip üstüne kitap yazdığım bir alanda insanlara katkı olsun diye rezil rüsva durumda bulunan bir sayfayı düzeltmeye başladım. hukuk bir deryadır, ancak boğulmamak için ihtiyacınız olan şey, kanun maddeleridir. bu maddelerden yola çıkılarak ve başka kanunlardaki maddelerle karşılaştırma yapılarak hukuk doktrini yaratılmıştır. işte bu doktrine girmeden, hukukçu olmayan bir kişinin ilk planda kendisine lazım olacak bilgileri belirli bir sistematik içinde kanun maddelerinden seçkiler yaparak girmiş, benim bildiğim kurallara uygun şekilde bir madde oluşturmuştum.

  bir saat bile geçmeden, site görevlisi bir arkadaş maddeyi eski haline döndürdü. sebep olarak da telif hakkı ihlali şeklinde bir sebep girmiş. çok güzel. ancak şöyle bir durum var, dünyanın hiçbir yerinde devletin kendi kanunları telif hakkına tabi değildir. olması da düşünülemez. çünkü kanunlar devletin koymuş olduğu kurallardır, telif ile sınırlanması mümkün değildir. diyelim ki telifi var, söz konusu telif nereye ödenecek tbmm'ye veya resmi gazete'nin bağlı bulunduğu başbakanlık'a mı?

  işte bu noktada bütün keyfim kaçtı, hevesim yerin dibine indi. vikipedi beni bilgisiz bir görevlisi sebebiyle kaybetti. daha önceden yaptığım gibi, ingilizce maddesine bakıp geçeceğim, türkçe'de neler yazılmış hata var mı, imlası boku yemiş mi diye uğraşmam.
 • bilgilerinin güvenirliği olmayan ve bilgi çöplüğü halinde olması olası olan sitedir.

  ayrıca bazı kendini zeki sanan ama salak akademisyenler ciddi ciddi bu siteyi kaynak gösteriyorlar, dipnot olarak veriyorlar. hadi sitedeki bilginin doğruluğunu araştırıp dipnot verse hadi bir nebze de onu dahi yapmıyorlar.
 • birtakım alternatifleri bulunan internet ansiklopedisi. tabii türkçe içerik olarak biraz bulunmaz hint kumaşı gibin. ama şu kaynaklar da eyidir, hoştur doluluk açısından.
  http://www.webopedia.com/ bilgisayar ve internet
  http://www.pantheon.org/ mitolojik
  http://www.encyclopedia.com/
  http://www.britannica.com/ meşhur ansiklopedi
  http://www.bartleby.com/ farklı kaynaklar özelinde aramanıza olanak sağlıyor
  http://www.about.com/ tam bir ansiklopedi değil ama güzel makaleleri bulunuyor
  http://www.everything2.com/ sözlükvari bir oluşum
  http://www.newworldencyclopedia.org/ vikipedi benzeri
 • türkçe ayağı stalinist yöneticiler tarafından yönetilmektedir.

  alakalı başlıklara bakılınca ütopik bir sovyet rusyası izlenimi yaratılmaya çalışıldığını anlamak çok kolay. örneğin türkçe vikipide'de stalin maddesini arattığımızda katyn katliamı'nda sadece 7000 subayın öldürüldüğünü görmekteyiz. dahası stalin'e dair gayet gereksiz ayrıntı verilirken holodomor kelimesi kullanılmamış bile.

  olm insan neden stalinist olur la? jimmy wales'ı bu durumdan haberdar etmek lazım, keza türkçe vikipedi'nin gerçekten umrunda değil durum.
 • düzenleme yetkisi bulunan bir yazarını aradığım oluşum.
 • diğer dillerdeki maddelerin çeviri yoluyla hızlı bir biçimde oluşturulabildiği internet ansiklopedisi.
  çeviri özelliği kullanılarak ingilizce bir maddede yeralan resim, biçimlendirme ve açıklamalar kolayca türkçe sayfaya uyarlanabiliyor. ancak henüz otomatik çeviriyi desteklemiyor. çeviriyi kullanıcıların kendisi yapması lazım. ancak ilerde otomatik türkçe çeviri de desteklenecektir büyük ihtimal.
  en azından eksik olan maddelerin bu şekilde eklenmesi kolaylaşmakta.
 • elektra (mitoloji) maddesini ararken çıkan ilk başlıktan, vikiye girdim. bu içeriğe erişim engellenmiştir diyor. aynı zamanda, 2015 seçim anketleri, insan penisi, vajina, testis torbası ve kadın üreme organları gibi benzer maddelere de türkiye'de erişim engell olduğunu biliyor muydunuz ? diyor. valla bilmiyordum şoklardayım.
 • bir çok dünya çapında sitenin aksine para için kendinden ödün vermemiş reklamsız ansiklopedi sitesidir. bağışlarla ayakta kalmaktadır bildiğim kadarıyla
 • hem genel eksiklikleri hem de kötü yönetimi yüzünden ülke yöneticileri ve wikipedia diplomatlarının değiştirilmesi gereken platform. direkt çeviri sayısı çok az ve denetimsiz. teknik hiç bir konuda detay bulamıyorsunuz ayrıca makaleler subjektif yorumlarla dolu. konu hakkında başka bir ülkenin wiki diplomatı olarak wikimedia foundation'a şikayet mail attım. dönüş yaparlarsa burayı editler paylaşırım.

  kalitenin artması için bazı ülkelerin yaptığı gibi devlet desteği gerekiyor bence. sikim sokum panellere milyonlar harcanacağına çok cüzi rakamlara devlet kütüphanesi ve tübitak destekli bir ekip kurularak bir seneye kalmadan kaliteli türkçe içeriğe sahip olabiliriz. on kişilik bir kontrol birimi oluşturmak ve eldeki kaynakların dijital ortama aktarılarak denetimli şekilde yüklemenmesi yeterli. otomatik denetleme botları ve sayfalar oluşturmak için çeşitli yazılımlar üretmek işin en kolay tarafı. ancak bu şekilde donanımlı gönüllü yazarlar çekilebilir. aksi halde inci sözlükten hallice olmaya devam edecektir.
 • isteyenlere ısmarlama madde açabileceğine dair mailler atan şöyle editörlere sahip oluşum.

  hayaller herkesin katkı yapabileceği özgür ansiklopedi, gerçekler 50 tl'ye madde açarım abi. yazık.

  gelen mesaj üzerine edit: bahse konu olan şahsı editörlükten kovmuşlar.