şükela:  tümü | bugün
  • yukarıda da bahsedilmiş, türkçe olanı özellikle son dönemde, bir şekilde devriye denen yetkiye sahip olmuş kişiler tarafından ego tatmin etme yerine döndürülmüştür.

adamın profiline bakıyorum vikipedi'ye üye olalı daha 1-2 sene bile olmamış ama ne şekilde aldıysa devriye yetkisini almış ve eskiden türkçe forumlarda moderatörlerin yaptığı gibi ufacık bir yetkiyle kendini bir halt zannedip insanları katkı yapmaktan soğutuyor. bu yetkileri de kim neye göre veriyor anlamış değilim. artık forumlar tarih olunca oralardaki egoist mod tayfası buraya akmaya başladı herhalde.

ingilizce wikipedia'ya da arada yanlış gördüğümde ya da eklemek istediğim bir şey olduğunda katkı yapıyorum böyle bir olay yok. gayet düzgün işliyor sistem böyle egolarını tatmin etmeye çalışan moderatör kafasında adamlar yok. eskiden tr vikipedi de bu kadar kötü değildi ama son zamanlarda yapılan katkıları reddettikçe, geri aldıkça kendini çok büyük bir yetki sahibiymiş de çok büyük bir halt becermiş gibi hisseden adamlar doldu maalesef.

yukarıda dendiği gibi olay vandalizmi önlemekten çıkmış durumda. gayet güzel, yapıcı, kaynaklı katkıları otomatiğe bağlamış bir şekilde geri alıp duruyor bazıları. adamın tarihçesine bakıyorum, reddettiği değişikliklere bakıyorum çoğu gayet güzel, vandalizm ile alakası olmayan yapıcı katkılar. ama paşam sırf yetkisini kullanmış olmak için, sırf egosunu tatmin etmek için otomatiğe bağlamış şekilde ne geldiyse önüne reddediyor her gün.

1 sene sonra gelen edit: bir göz attım da bu bahsettiğim tarzda siteyi ego tatmini için kullanan devriyelerden bazıları süresiz olarak banlanmış vikipedi'den. geç de olsa güzel bir gelişme ama bu kadar uzun süre terör estirmelerine izin verilmesi ve bu sırada katkı yapmaktan soğutup kaçırdıkları insanlar ile yeteri kadar zarar vermişlerdir zaten siteye. umarım devriye alımında daha dikkatli davranırlar önüne gelene yetki vermezler artık.
  • türkçe vikipedi kesinlikle bir wiki değildir. olsa olsa eski forum yöneticilerinin kendilerini tatmin ettiği bir ortamdır. aynı maddeyi vikipedi ve wikipediaya giriyorum. işin kötüsü ingilizce girdide dilbilgisi problemi varmış sonradan fark ediyorum. türkçe viki kabul edilmiyor ingilizcesinde sorun yok. ingilizce wikide sadece dilbilgisi problemini düzeltiyorlar.
  • berbat bir sitedir.

(bkz: türkmen asıllı türk)
  • aslında fikir olarak kutsal bir mecra olsa da eeenn büyük handikabı akademik bir hiyerarşisinin olmamasıdır. örnekleyeyim. bir tarihçi olarak yeterli miktarda grekçe bilgisine sahibim. buradaki gözüme çarpan ve yanlış yazılmış olan grekçe bir kelimeyi transliterasyon kurallarına uygun şekilde değiştirdim diyelim. adamın teki gelip transliterasyon değil transkript uyguluyoruz diyip değişikliğimi geri alıyor. e tamam diyorum, demek ki tek bir yöntem uyguluyorlar, olabilir. bu sefer transkript yapıyorum bir diğeri geliyor "yaygın kullanım bundan yana" diyerek değişikliğimi geri alıyor. yaygın olan da türkçeye uygun olmayan ingilizce çeviri. e madem britanya'nın köpeğisin siktir git ingilizce vikipedi'de yap bu işi, türkçe vikipedi'de türkçeye uygun düzenleme yapıyoruz hıyar adam geliyor en ufak bilgi kırıntısının dahi olmadığı konuda fikir beyan edip son sözü söyleyebiliyor. aynı şey osmanlıcada da geçerli. her gördüğü arap harfli yazıyı üç kere öpüp başına koyan cühelalar değişiklikleri kafasına göre geri alıyor.

velhasılıkelam vikipedi belli bir eğitim düzeyinin üzerindeki insanlar için uygun bir yer değil. 15 yaş zeka düzeyinde fikir yürütme kapasitesine sahip insan da doktora yapan insan da bir tutuluyor ve daha da kötü olan kısım bu primitif zekalı tiplere kimse söz geçiremediğinden terör ortamı oluyor resmen. ondan sonra da köy çeşmesinde niye bizde de diğer dillerdeki kadar katkıda bulunan kullanıcı yok diye ağlıyorlar.
  • an itibari olarak engellenmiştir.
  • an itibariyle erişilemiyor!!!
  • mottosu "özgür ansiklopedi" olan bu site; tarih 29 nisan 2017'yi gösterirken, içinde yazılan şeylerden bazı makam sahibi kişiler rahatsız olduğu için türkiye cumhuriyeti devletinde siteye giriş engellendi. akp dönemi iktidarının ve türk siyaset tarihinin en utanç verici yasaklarından birisi olarak kayıtlara geçsin.
  • bu sitenin yasaklanması akıl alır gibi değil. bu yasakla beraber okunulmaması istenen içerik tüm dünyanın dikkatini çekmiş hiç olmayacağı kadar daha çok gündem olmuştur. aferin size çok güzel oldu.
  • derhal açılması gereken web ansiklopedisi. malesef birilerinin saçma sapan tavırları, tripleri, gocunmaları yüzünden halen girilemiyor.
  • nasıl yasaklanır? nasıl ? yıkıldım ben. en beğendiğim ve bana tarafsız gelen siteydi o