şükela:  tümü | bugün soru sor
 • acıklı lan. sadece vikipedi değil. herhangi bir benzer ortamda da kadın eliyle üretilmiş özgün bilgi bulamazsın, kadınların böyle boş meşgalelerle alakası olmaz çünkü.
 • kadınların dibine kadar bilgi sahibi oldukları fakat erkeklerin de bir bok bilmedikleri birçok konudan söz edebiliriz. herkes herşeyle ilgilenmek zorunda mı? kimisi teknoloji sever, kimisi tarih, kimisi sanat. bakış açınızın amk.
 • söz konusu meselenin ingilizce sayfasında muhtemel sebepleri sıralanmış: http://www.wikiwand.com/…n/gender_bias_on_wikipedia

  3. madde de "özgüven" eksikliği sebep gösteriliyor. neden özgüven sorunu yaşıyorlar acaba? biz erkeklerin tepeden bakma alışkanlığından olabilir mi? (bkz: saçı uzun aklı kısa)
 • kadınların tarih boyunca ve günümüzde hala, erkekler kadar bilimsel bilgi, icat vs üretememelerinin sebebinin tarih boyunca nerdeyse tüm dünyada önlerine konmuş ve hala konmakta olan (bunların da tamamına yakın çoğu erkekler tarafından konan), engellerin, yasakların, baskıların, en başta da eğitim ve çalışma konusundakiler, olduğunu bilmeyen, vikipedi yi çok sevmelerine ve içinden çıkmak bilmemelerine rağmen açıp araştırmayan andavallara eğlence çıkarmış eşitsizlik.
 • nyt'de zamanında bu konuyla ilgili bir makale çıkmış. çok şahane tespitler var. mesela bir bölümünde kadınların neden daha az katkı yaptığını ansiklopedik, tarafsız dilin maskülen olduğuna; bu yüzden kadınların uzak durduğuna bağlamış yazar. komik. tam olarak beklenti ne anlamadım. kadın katılımını artırmak için kişisel görüş bildirimini mi serbest bırakacağız? o zaman da erkekler maskülen dilleriyle tartışıyor deyip yine uzak duracaksın. kadınlar sorunun tespitini iyi yapmış; nedenlerini de saymışlar. bir de çözüm sunsalar da erkekler ne yaparlarsa yanlış olmayacak onu öğrensinler. ansiklopediye madde ekliyoruz herkes farkında değil mi?

  ...

  wikipedia, however, doesn’t allow for the non-assertive style preferred by many women. rather, it enforces a “neutral point of view” policy, which favors a more masculine style of communication — just the facts, ma’am. and of course the creation and editing of knowledge repositories, as evidenced in the tradition of print encyclopedias, has always been dominated by men."

  ...

  http://www.nytimes.com/…on-styles-make-a-difference
 • sözlükte de %80 erkek, çünkü kadınlar boş işlerle uğraşıyor gibi bi benzetmeye tutulmuş eşitsizlik. demiş ki:

  "gayet normal bi durum. sözlükte de aynısı var çünkü. buranın da %80'i erkek %20'si kadın.

  kadınlar daha çok (sadece türkiye genelinde değil dünya genelinde de böyle demek ki) film izlemekle, dizi izlemekle, çalışmakla, ev işleriyle uğraşmakla, eğlenmekle, etek/tayt/şort giyip sokaklarda gezmekle ilgileniyorlar. yani onların fıtratında bilgi edinmek ve bu bilgiyi çeşitli ortamlarda paylaşmak pek yok. bir kısmının var sadece. "

  sanırsın sözlük de bilimsel, felsefi ya da sanatsal tartışmaların havada uçuştuğu süper elit bi ortam. lan bakıyosun sol frame mal ötesi başlıklarla entrylerle dolu. zaten sözlüğün %80 malca, tam da kadınlara yakıştırdığınız boş entrylerle dolu. maç günler bildiğin dörtler kırathanesi..ee sözlüğün %80 i erkek, başlıkların %80 i malca. ama boş iş peşinde koşan kadın! sözlükte yazmayı bilim üretmek, araştırmak sanan yurdum erkeği kafası ne hoşsun.
 • vikipedi kurucusu cimi veyıls'tan küçük bir rica:

  "abi erkekleri damsız almayın yeter asker koğuşuna döndü burası yeter sikicem ya"
 • kadınların önünden kimse klavyesini almıyor, doğru.

  küçüklüklerinden itibaren kadınlara toplum içindeki misyonunu "ev" ekseninde empoze et, yemek ve temizlik yapma "zorunluluğunu" aşıla, arkadaşında kalmaya bile gidemesin, özgür olamasın, şehirdışında okutma, okuyanı da zırt pırt kontrol et, üniversite kulübünün akşam toplantısına giderken karnına ağrılar girsin "ya babam ararsa?" diye, vs.. sonra da kendini geliştirdiği alanlar kısıtlı kalmış, teknolojiye (teknolojinin üretimine) ve bilime uzak yetişmiş bir kişinin önüne klavye koyup "hadi ansiklopediye bilgi gir. klavyeni alan mı var amk?" de. lan harbiden troll müsün ne boksun, bi siktir git.

  hayatında deniz görmemiş bir insana olta hediye ediyorsun ve kefal yakalamasını istiyorsun. eli gitmeyince de "oltanı alan mı var!?" diyorsun. var ya, ağır saçmalıyorsun birader.