şükela:  tümü | bugün
  • vikipedi kurucusu cimi veyıls'tan küçük bir rica:

"abi erkekleri damsız almayın yeter asker koğuşuna döndü burası yeter sikicem ya"
  • ortada eleştirilecek, şikayet edilecek veya acınacak bir durum göremiyorum ben. bir günah keçisi aranıyorsa bu konuda, o da kadınların ta kendisidir. ha viki'ye bilgi kazandırmak zorundalar mı pekii? tabii ki hayır. ama bunun sorumlusu olarak 'erkek egemen toplum' başlığı altında erkekleri göstermek saçmalıktan başka bir şey değil. kimse size bilgi paylaşımı konusunda bi kısıtlama getirmiyor. geçmiş yüzyıllarda kadınların önüne koyulan engelleri şimdi de devam ediyormuş gibi lanse etmek basbayağı tembelliğinize kılıf aramak olur.

makyaj/topuklu/çanta ekseni etrafında oluşturduğunuz moda blogları size daha cazip geliyor olabilir. bu konuda sizi eleştiremeyiz. ama sen de ''ya neden bilimsel konularda kadınların rolü çok az püff :('' demeyeceksin arkadaşım, anlaştık mı? aranızda iyi bölümlerden mezun olup buna rağmen zengin koca ve altın günü hayaliyle yanıp tutuşan bir güruh var. belki sen de onlardan birisin. tüm bunları bir araya topladığımız zaman çuvaldızı neden kendinize batırmanız gerektiği konusu açıklığa kavuşuyor bana göre.

son olarak hepinize iyi insta'lar diliyorum. fotoğrafını çektiğiniz kahvenin yanına kitap koymayı unutmayın. çünkü siz bilgili bir kadınsınız. göstermeniz lazım bunu. kitap okuyor demeliyiz fotoğrafa bakıp. evet.
  • sözlükte de %80 erkek, çünkü kadınlar boş işlerle uğraşıyor gibi bi benzetmeye tutulmuş eşitsizlik. demiş ki:

"gayet normal bi durum. sözlükte de aynısı var çünkü. buranın da %80'i erkek %20'si kadın.

kadınlar daha çok (sadece türkiye genelinde değil dünya genelinde de böyle demek ki) film izlemekle, dizi izlemekle, çalışmakla, ev işleriyle uğraşmakla, eğlenmekle, etek/tayt/şort giyip sokaklarda gezmekle ilgileniyorlar. yani onların fıtratında bilgi edinmek ve bu bilgiyi çeşitli ortamlarda paylaşmak pek yok. bir kısmının var sadece. "

sanırsın sözlük de bilimsel, felsefi ya da sanatsal tartışmaların havada uçuştuğu süper elit bi ortam. lan bakıyosun sol frame mal ötesi başlıklarla entrylerle dolu. zaten sözlüğün %80 malca, tam da kadınlara yakıştırdığınız boş entrylerle dolu. maç günler bildiğin dörtler kırathanesi..ee sözlüğün %80 i erkek, başlıkların %80 i malca. ama boş iş peşinde koşan kadın! sözlükte yazmayı bilim üretmek, araştırmak sanan yurdum erkeği kafası ne hoşsun.
  • lanet olası aterkil toplumun kadını bir obje olarak gören aşağıl... aa bir dakika bu herkese açık bir siteymiş. yani bu eşitsizliğin mimarı kadınlar mı yani ? yok canım ataerkil toplumdur diye düşündüğüm erkek egemen toplumun kadını aşağılamasıdır. ühü ühü bayan değil kadın diyeceksiniz lann!!
  • nyt'de zamanında bu konuyla ilgili bir makale çıkmış. çok şahane tespitler var. mesela bir bölümünde kadınların neden daha az katkı yaptığını ansiklopedik, tarafsız dilin maskülen olduğuna; bu yüzden kadınların uzak durduğuna bağlamış yazar. komik. tam olarak beklenti ne anlamadım. kadın katılımını artırmak için kişisel görüş bildirimini mi serbest bırakacağız? o zaman da erkekler maskülen dilleriyle tartışıyor deyip yine uzak duracaksın. kadınlar sorunun tespitini iyi yapmış; nedenlerini de saymışlar. bir de çözüm sunsalar da erkekler ne yaparlarsa yanlış olmayacak onu öğrensinler. ansiklopediye madde ekliyoruz herkes farkında değil mi?

...

wikipedia, however, doesn’t allow for the non-assertive style preferred by many women. rather, it enforces a “neutral point of view” policy, which favors a more masculine style of communication — just the facts, ma’am. and of course the creation and editing of knowledge repositories, as evidenced in the tradition of print encyclopedias, has always been dominated by men."

...

http://www.nytimes.com/…on-styles-make-a-difference
  • bir kadının vikipedi'ye girip birşeyler yazmasının önündeki engelleri merak ettiğim eşitsizlik. kocaları klavyelerine zehir mi döküyor? yoksa kadınların vikipedi'ye yazması mı suç? eşine kötü davranacak zihniyette bir kocanın oturup vikipedi'de vakit geçirip eşinin yazı yazdığını anlayacak akli dengede olduğunu da zannetmiyorum açıkçası. devlet desen, hadi twitter'a yazılanlardan dolayı fişlenenleri gördük de burası twitter gibi sosyal medya platformu da değil, bildiğin özgün, kaynaklı, objektif bilgiye ihtiyacı olan herkesin ilk adımda refere ettiği açık bir paylaşım sitesi.
  • kadınların önünden kimse klavyesini almıyor, doğru.

küçüklüklerinden itibaren kadınlara toplum içindeki misyonunu "ev" ekseninde empoze et, yemek ve temizlik yapma "zorunluluğunu" aşıla, arkadaşında kalmaya bile gidemesin, özgür olamasın, şehirdışında okutma, okuyanı da zırt pırt kontrol et, üniversite kulübünün akşam toplantısına giderken karnına ağrılar girsin "ya babam ararsa?" diye, vs.. sonra da kendini geliştirdiği alanlar kısıtlı kalmış, teknolojiye (teknolojinin üretimine) ve bilime uzak yetişmiş bir kişinin önüne klavye koyup "hadi ansiklopediye bilgi gir. klavyeni alan mı var amk?" de. lan harbiden troll müsün ne boksun, bi siktir git.

hayatında deniz görmemiş bir insana olta hediye ediyorsun ve kefal yakalamasını istiyorsun. eli gitmeyince de "oltanı alan mı var!?" diyorsun. var ya, ağır saçmalıyorsun birader.
  • çok mu canınız sıkıldı nedir demek istediğim başlık. memlekette derdiniz mi kalmadı? vikipedi'de cinsiyet eşitsizliğinin olması ne gibi bir sorun oluşturmuş olabilir anlamıyorum. bilginin cinsiyeti mi var? merak ettiysen bir şeyleri aç, öğren, kapat siteyi işine bak. ben watsons mağazalarındaki cinsiyet eşitsizliğinden rahatsız olmuyorum mesela? feminizmin bokunu çıkarmayın, hadi ablacım.
  • sanal ortamda kadinin varligini tartismaya acmis esitsizlik. bu vesileyle ilk bilgisayar programcisi sevgili (bkz: ada lovelace)'i da anmis olalim [http://en.wikipedia.org/wiki/ada_lovelace http://en.wikipedia.org/wiki/ada_lovelace] evet o bir kadin. bir gun kizim olursa ismini verecegim kadin.