şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • vikipedideki en karmaşık, çözülmesi en zor sorunlardan biridir. gerçekten kendi köyü hakkında bilgi veren insanlar tarafından oluşturulmuş istisnalar hariç, vikipedi kurallarına aykırı olarak, botla yazılmış maddelerdir. en karmaşık sorunlardan bir tanesidir, çünkü:

  1- hızlı silme kriterlerine göre silinemezlerdi. bu maddeler ilk girildiğinde 2-3 satır doğru bilgi içeriyordu, düzenliydi, vikipedi standartlarına uyuyordu. dolayısıyla hizmetliler müdahale edemedi, kişinin botla girdiğini fark etmeleri ise maddeler açıldıktan sonraya denk gelir.

  2- bir topluluk kararıyla, gerçekten gereksiz, kaynaksız vikipedinin beş temel taşına uymayanlarını silme kararı alınsa bile otuz bin küsür maddenin teker teker gözden geçirilmesi gerekir ki bugün bu vikipedinin beşte biri demektir. yani bu da imkansızdır.

  3- bu maddelerde bir standartlaştırmaya gitmek imkansızdır, çünkü bazılarının kendine has durumları vardır, bazıları tarihsel, kültürel olarak başka yerlerde durması gerekirken bazılarının adını duyan bile yoktur. muhtar tablolarının çıkarılması dışında bir standartlaştırma kararı almak çok zordur.

  bu maddelerin en önemli sorunu da tabiki içine yazılanlar. vandalizm olarak tabir edilen şeyler, komik denebilecek bilgiler, kaynaksız, yanlış şeyler hatta bazıları köy içinde yaşayan birkaç insan için tartışma ortamına dönmüş yazılar vardır. bunlar kimi zaman yıllarca o maddeden silinmez, çünkü:

  1- vikipedi topluluğu, istisnalar hariç, bu maddeleri hiç sahiplenemedi. "son değişiklikler"de gördüğünde açıp vandalizm mi yapılmış, neler yazılmış diye bakmazlar. buna ben de dahil. kendi üzerimden örnekle açıklayayım. birkaç kişinin üzerinde saatlerdir uğraştığı maddeleri düşünelim. hatta sadece bir kişinin 5-10 dakikasını ayırarak, düzensiz, vikipedi kurallarına pek de uymayan, vikipedi yazım şekline de aykırı maddeleri düşünsek de olur. ben bu maddelerde bir vandalizm yapıldığında 5-10 dakikamı ayırabilirim hatta yardım istendiğinde 1-2 saat ayırabilirim. sonuçta bu maddelerde bir insan zamanını ayırıp, emek veriyor, uğraşıyor, bilgisini aktarmak için iyi niyetle çalışıyor. vikipedistler de bu maddelerde kurallara aykırı bilgi girildiğinde zaman ayırıp düzeltmeye uğraşır. ancak bu köy maddeleri bot yardımı ile girildiğinden her birindeki emek sadece 1-2 saniyeden ibarettir. işte bu sebeple vikipedistler bu maddeleri sahiplenemediler.

  2- vikipedide son değişikliklerde takılanlar bir maddeyi incelerken ulaşabilecekleri kaynaklara gidip genel bir tarama yaptıktan sonra doğruluğuna veya yanlışlığına kanaat getirmeye çalışır. çoğunlukla şüpheli bilgiye rastlanır tabiki. bu durumda gerekli uyarıları madde içine koyarlar, vikipedide bulunan, ilgili konularda bilgili birisine haber uçururlar veya tartışma sayfasına not düşerler. gene istisnalar hariç köy maddeleri için bunlar bir çözüm değildir. bilemiyorum tabi türkiye'de köylerle ilgili bilimsel çalışmalar ne kadar yapılıyor ama sonuçta vikipedistlerin bunlara ulaşması çok zor. hatta bazı köyler var ki ulaşılabilen devlete ait bilgi kaynaklarında bile nüfusundan başka bir şey öğrenemezsiniz. girilen bilgileri kontrol edebileceğimiz kaynakların azlığından, yokluğundan vikipedistlerin bu maddelere olan ilgisi yok olmuştur. uğraşan vikipedist 5-10 maddeyle boğuştuktan sonra sonuç alamayıp köy maddelerine girmez hale gelmiştir.

  3- vikipedistlerin bu maddelerle ilgilenmemesinin diğer sebebi ise bu maddelere yazan kişilerle alakalıdır. köy maddelerine yazan kişiler kendi köyleri hakkında bilgi vermek isteyen kişilerdir. bu kişiler vikipedinin kuralları, işleyişi, stilleri ile ilgilenmezler ve bilmezler. tek istedikleri kendi yazdıklarının orada durmasıdır. vikipedist, köy maddesinde değişiklik yaptığında muhtemelen ertesi gün, o bilgileri giren kişi tarafından geri alınacaktır. ne kadar düzeltmeye çalışırsanız çalışın, bilgileri giren kişiler tarafından kendi yazdıkları şekline geri döndürürler. bu kişilere vikipedi kurallarını anlatmaya çalışmanızda büyük çoğunlukla zaman kaybıdır, çünkü tek istediği kendi yazdıklarının orada durmasıdır. sizi ya arası bozuk olduğu akrabalarıyla ilişkilendirecek ya da düşman oldukları bir köy varsa oralıymış gibi davranacaktır. kısacası bu insanlarla uğraşmak büyük bir sinir harbine girmek demektir. vikipedistler gene 5-10 tane köy maddesiyle uğraştıktan sonra bunu kavrayıp, köy maddeleriyle ilgilenmemeye başlarlar.

  sonuç olarak bu maddeler kendi köylüsü dışında kimsenin ilgilenmediği maddelerdir. bu yüzden türk köylüsü hakkında çıkarımlar yapabileceğiniz maddelerdir.

  edit: imla
1 entry daha