şükela:  tümü | bugün
 • rus yazar. time tarafindan "siber cagin uyarici nabakov'u" ilan edilmistir.

  (bkz: homo zapiens)
 • (bkz: mavi fener)
 • 1962 dogumlu, moskova'li yazar. romani (bkz: buda'nin serce parmagi)
 • iki uzun öyküden oluşan omon ra adlı eseri, eleştirmenler tarafından nikolay vasilyeviç gogol ve mikhail bulgakov'un (aslında gerçek ismi mihail afanasyeviç bulgakov'dur) eserleri ile kıyaslanan, fantastik edebiyatı kara mizahla birleştiren kalem üstadı. halen, doğduğu yer olan moskova'da yaşamaktadır. bu kente gittiğinizde kendisine sade bir kafe ya da restoranda rastlama olasılığınız mevcuttur.
 • münzevi ile altıparmak 'ın hikayesi zamanında hayat kurtarmıştır.
 • yazılarında her an herşeyin değişebildiği yazar. okurken aklınıza "birşey var bunda ama ne?" sorusu sık sık gelebilir.
 • 1962 yilinin kasim ayininin yirmi ikisinde alti havaalani, dokuz demiryolu, uc nehir limani yaninda iki lenin nisanina sahip, novgorod yonunde akan oka ve hazar denizine dokulen volga nehirleri arasinda moskova'da dogan slav yazar, rus demiryolu iscisi, arktik feza tayyaresi makinisti, romanci.

  "birisi teleskobu gozlemevinden almis.
  uzulme yildizlara kimse dokunmadi.
  buna memnun oldum."

  zirvalardan uzak uzun bir duraklama daha.
 • şu gezi eylemleri sırasında ortaya çıkan yaratıcı, zeka ürünü işlere bakıp hatta belki kendimce birşeyler yapıp; ne güzeliz diyordum.

  sonra tez konum olan bu abinin ilk dönem kısa öykülerinden birine döndüm. biz bi bok değilmişiz. arada eylem mizahı olmasa daha da aptal hissedecektim gerçi iyi oldu.
  ..

  91 yılında yazdığı, bilgisayar oynayan karakterlerin matrix vari bir şekilde oynadıkları oyunun içinde yaşadıkları, ya da etkileşime geçtikleri karakterlerin oyunlarına girdikleri bir hikayede tam da o günün silahlarını kullanarak *hem sovyet devlet yapısına, hem seneler sonra bilgisayar başında büyüyecek çocuklara çok isabetli atışlar yapmış yazar.
  aslında matrix vari demek biraz hafif kalır, bu gün aynı öyküde kahramanımızın gözünü açan karakterin adını morpheus diye değiştirip versem okuyan herkes bütün kitabı matrix üzerine yazılmış bir fan-fiction sanabilir.
  aynısını hollywood yaparsa sayılmaz.

  the matrix'in sinemalara geldiği tarih 1999
  hangi nesil bilgisayar başında büyümeye başladı onu da siz hesaplayın.