şükela:  tümü | bugün
 • başbakanlık ettiği ülkenin resmi dilini yazılı olarak kullanırken zorluk çeken (aferin), donetskli para babalarınca ve rusya tarafından desteklenen belarus kökenli ukraynalı siyasetçi.

  beklenen olmuş "kötü adam" turuncu devrimle bertaraf edilmiş, yerine "zehirlendikten sonra yüzü altın kaymaklı tikveşli'ye dönmüş yushchenko" geçmiştir.
 • ukrayna'nın yeni başbakanı. yushchenko tarafından parlementonun baskısına ve kimi kirli sermaye sahibinin isteklerine daha fazla direnilmemiş, kendisine hükümeti kurma yetkisi nihayet verilmiştir.

  oysa ki yushchenko zehirlenmesi konusunda dahi uzun süre bu adama ve çevresine yönelik imalarda bulunmuş, kendisiyle her daim egemenlik çatışması yaşamıştır.

  viktor yanukovych gençliğinde tramvay durağında şapka çalmaktan ve tecavüz suçundan cezaevinde yatmıştır. bu iki suçla ilgili dosyalar yıllar yılı siyasi yaşamındaki zigzaglar nedeniyle bir açılıp bir kapanmış sonuçta yandaşlarına göre masumiyeti kanıtlanmıştır.

  rusya'ya yakınlığıyla tanınan, komunist partisindeki kariyerini bir şekilde kaotik ve bağımlı bir piyasa ekonomisinin sunduğu yeni siyasi statülere tedavül edebilmiş, kimlerden ve hangi organizasyonlardan güç aldığı halkının bilinçli kesimince yeterince dillendirilemese de bilinen, ülkemdeki en uç politik lider figürlerin bile yanında yunmuş da yıkanmış görünebildiği donetskli.

  fakat 2 yıl öncesine kadar sadece rusya devleti'ne vatandaşlık konusunda tanınabilecek çifte vatandaşlık, rusça'nın da resmi dil statüsünde geçerlilik kazanması yönündeki açıklamalarından şu an için rücu etmiş görünen, böylelikle destekçisi sermaye, eski politik hasmı yushchenko ve avrupa ile yakınlığını arttırarak geçmişteki rusya yandaşı siyasi tabanından tepki görmeye başlayan kişi. görüşlerindeki avrupacı değişimler nedeniyle rusya ve putin kendisine şu an için epey ihtiyatla yaklaşmaktadır.
 • turuncu devriminin sonunu getiren acınası yushchenko kararı ile başbakanlığa atanmış olan şahıs.
  rus yanlısı, batılılara göre, yolsuzlukara bulaşmış politkacı
 • en uzunu 1,5 yıl bile olmamak üzere üç kez ukrayna başbakanlığına gelmiş-gitmiş ve son olarak geçtiğimiz haftasonu devlet başkanlığına seçilmiş rusya yanlısı ukraynalı siyasetçi. son derece güzel ama bir o kadar da şaibeli başbakan yuliya timoşenko'yu seçimde mağlup eden yanukoviç ukrayna'nın süleyman demirel'i olma yolunda gayet kararlı görünüyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25055379/
 • ukrayna deniz kuvvetleri komutanını görevden almış.

  http://www.bugun.com.tr/…e-son-verdiler-haberi.aspx
 • polisine verdigi emirlerle, ülkesinin avrupa birligi yolunu tikamasi ile, muhaliflerini bir nedenle hapse attirmasi ile bana cok yakindaki birilerini hatirlattiran ukrayna cumhurbaskani
 • rus ukraynalısı. nasıl olur deme. ukrayna'da yaşayan rus kökenlilerden. putinle bu yüzden sevişirlermiş.
 • abd ve ab karşıtı duruşu ile "işte delikanlı adam' diye pohpohlanırken, rus kuklası olduğu görmezden gerilen bir lider. görevinden ayrılmadığı sürece ukrayna'da suların durmayacağı devlet adamı. ölü sayısının iki tarafta da tavan yaptığı bu günlerde yerinde daha fazla kalacağını da sanmıyorum. ha yine birkaç sene sonra politik ortamlara girebilir. bu tarz insanların genellikle iktidar hırsı pek bitmiyor, takdir edersiniz ki.
 • daha önce tecavüz ve hırsızlıktan dolayı ki kere hapse girmiş ukrayna devlet başkanı.
 • birkaç saattir ab ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla toplantıdaydı, toplantının ortasında vladimir putin'i aramaya gitti. henüz doğrulanmış değil ancak ülkeden kaçışı için vladimir putin'den garanti istediği söyleniyor.

  (bkz: #40539053)