şükela:  tümü | bugün
  • boğaziçi üniversitesi kimya bölümü profesörü ve aynı zamanda bölüm başkanıdır. bilgisayarlı ve hesapsal kimya alanında çalışır.
  • adalet adı altında çalışkan, sessiz, "hanımefendi" öğrencileri geçiren; derse girdiğiniz ilk andan itibaren duyduklarıyla, lisenizle ya da vb şeylerle sizi bir sınıfa oturtup onun üzerinden notunuzu belirleyen, mezun olduktan sonra pek de görmek istemeyeceğiniz insanlar arasında yer alacak olan hocadır. halen bölüm başkanlığını devam ettirmektedir. sınavlarında finalde fizikokimyadan çok uzak bir şekilde genel kimya sorar. midtermlerinde ise olayı anlayıp anlamadığınıza bakar güya ancak homeworklerini çözen geçer gider. öğrencilerini yurtdışına en çok gönderen hocadır aynı zamanda. yeterince çalışkansanız ve aviyente'nin labındaysanız amerika'da doktora hayal değildir. "kimseyi bırakmaz yaa son sınıf dersi" diye bir şehir efsanesi yayılmıştır ancak 40ın altını acımadan bırakır. siz siz olun dersleri saat 9da olmasına rağmen gidin. sessiz olun. quizlerine de girerseniz zaten geçersiniz. çünkü ilk cümledeki şartların 3'te 2'sini karşılamanız yeterlidir aslında. selam olsun boğaziçi kimyaya. genelde 3 senede bir aynı soruları soruyor diyorlar ama sen hep bir önceki seneye sahip olduğun için (hoca veriyor zaten) sınavlarını anlamakta zorlanıyorsun.
  • çalışkan öğrencilerinin dersten geçmesinde nasıl bir adaletsizlik olduğunu bir türlü çözemedim. çalışıyorsun ve dersten geçiyorsun, sessiz, sakin, kendi halinde bir hanımefendi ya da beyefendi tavrındasın, ama dersi vermen çok adaletsiz bir durum. hmmm... ok.
    kendisi mezun olduktan sonra en çok görüştüğüm hocalarımdan biridir. gerçekten de adındaki ağırlığın hakkını veren bir insandır. viktorya adında birisi bölüm başkanı olmayacak da kim olacak allasen? :) onun dışında gerçekten oldukça donanımlı, çalışkan, insan ilişkilerinde oldukça başarılı bir profesördür. yani bir profesör için belki bu vasıflar normal karşılanmalıdır ama akademide, hele de türkiye'de bu durum olağanüstü bir duruma dönüşebiliyor. neyse efendim, viktorya hocamız gerçekten de alanında bir numara bir insandır. gerek öğrencileriyle, gerek mezunlarıyla arasında sıkı bir bağ vardır. çalışan öğrencisini sever, mutlaka hakkını verir.
  • verdiği fiziko kimya 3 dersinden kuyruk acısı olan bir yazarımızın yanlış yorumlarına maruz kalan boğaziçi kimya'nın emeritus profesörü. verdiği dersin içeriğinde mat 102, genel kimya, organik kimya ve inorganik 2 derslerinde görülen konulara hakim olmak gerekir, yani olay tamamen bir altyapı meselesi. sağlam temeliniz varsa bu derslerde, güle oynaya aa getirirsiniz; geçen sene 6 kişi aa almıştı*.

    öğrenciyle olan muhabbeti meselesinde ise dersini takip eden ve quizlere giren öğrencilere daha sıcak davrandığı doğrudur; gayet de haklıdır çünkü haftada iki gün sabah 9'da derse gelen sayısı 10-15 arasındadır. notlandırması ise bölüm ortalamasının epeyce üstündedir. 40'ın altını bırakır ancak sınavlarının temiz yarısı kolay ve çerezlik sorulardan oluşur, ortalamalar 60 civarında gelir.

    bölümden mezun olup akademik kariyerlerine devam edenlerin nerdeyse hepsini tanır, bu yoldan gidecek gençlere de rehberlik eder, yol gösterir.