şükela:  tümü | bugün
 • 1848-1923 yılları arasında yaşamış italyan ekonomist. aynı zamanda neo klasik devrimin ikinci kuşak üyelerinden.
 • pareto optimallik, pareto etkinlik kavramları onun ismiyle anılılır.
  faşistleri desteklemiş olduğu söylenir ne yazık ki.
 • the rise and fall of elites in yazaridir. burada pareto hukumetlerin, devlet kurumlarinin, toplumlarin, sosyal yapinin, ekonomik yapinin, kisaca her seyin degisebilecegini ve tarih boyunca da degistigini, fakat degismeyen tek seyin elitlerin varligi ve yonetmesi oldugunu soyluyor. elitler iktidara gelip guclenebilir uzun sureler hukmedebilir ve sonra iktidardan dusebilir diyor fakat daha sonra yerlerine gelecek kisiler de her zaman elit olacaktir ister komunist sistem ister baska bir sistem olsun bu boyledir ve degismez diyor. elitizm dusuncesinin kurucularindandir ve bu dusunce italyan fasizminin temeli olmustur fakat pareto'nun bunu amaclamadigi ve desteklemedigini dusunulmektedir. pareto fasist hukumetin ilk yillarinda oldugu icin ne dusundugu cok da net degildir. karizmatik otorite kavramini elitlerle bagdastirip elitlerin insanlarin rizasini aldigi icin guc elde ettigini soylemektedir.
 • bu sahis ayrica "pareto ilkesi" (80-20 kurali) adindaki bir teori gelistirmistir kisaca, sonuçlarin %80’ninin nedeninin, %20’sinden kaynaklandigini anlatir kendisine asgari çaba ilkesi de denir.
 • italyan iktisatçısı ve sosyoloğu. fizik ve matematik öğrenimi gördükten sonra 1869'da torino teknik üniversitesi'nde fizik doktorası aldı. demir çelik sanayisinde çalıştı ve ekonomik konularda makaleler yazdı. 1874'te coğrafya akademisi'ne seçildi ve 1877'den itibaren ekonomik teorilerle ilgili eserlerini yayınlamaya, 1894'te lozan üniversitesi'nde leon walras'dan boşalan ekonomi politik kürsüsünde ders vermeye başladı.

  1912'ye kadar iktisadi konularda yazan pareto, walras'la birlikte lozan ekolü'nün kurucusu olarak bilinir. iktisat teorisi'ne matematik analiz metotlarını uygulamıştır. maliyetler, üretim ve değer teorilerine yeni anlayışlar getirmiştir. zaman ve mekana bağlı olmaksızın bütün ülkelerde gelir dağılımını gösteren eğrilerin üst kademelerindeki eğiminin hep aynı kaldığını ifade eden pareto kanunu meşhur olmuştur.
 • "pareto'nun yeni bir siyaset bilimi yaratmak için ortaya koyduğu çabanın nedeni, marx'ın toplumsal kuramına karşıtlığıdır." bottomore / seçkinler ve toplum
  genel olarak bakıldığında marx'ın toplumsal kuramına karşı çıkan cenahın bilimsellikte tutturduğu bir slogan vardır, "bilim insanı tarafsız olmalıdır." diye.. işte bilimsel tarafsızlık. bugün özellikle sosyal bilimler dikkatli okunursa görülecektir ki bir tarafta marxist gelenekten gelenler var, diğer tarafta da ana amaçlarından biri marx'ı bitirmek olan ve marx'ın bittiğini söyleyenler.. tarafsızlık denilen şey de sömürüyü görmezden gelme tarafsızlığı mı yoksa?
 • isviçre-italyan soyundan gelmiş bir iktisatçı ve sosyal bilimci. (1848-1923)
 • gaetano mosca’nın düşüncelerini geliştirerek “siyasal elit” kavramını yaratmıştır. pareto’ya göre “elit” kendi alanında en başarılı olanlara verilen isimdir.
  toplumlar a-) elitler ve b-) elit olmayanlar ve a-) yönetici elitler b-) yönetici olmayan elitler olarak ayrılırlar. yönetici elit, toplumun yönetiminde doğrudan doğruya rol oynayan, siyasal iktidar üzerinde etki sahibi kişilerden oluşur. aristokrasi olarak da düşünülebilir. farklı meslek gruplarından yönetici elite dahil olanlar çıkacaktır.

  (bkz: elit teorileri)
 • "tarih, bir aristokrasiler mezarlığıdır"
hesabın var mı? giriş yap