şükela:  tümü | bugün
 • roma'nın, adını borghese ailesi adından alan, kentin kuzeydoğusunda, dışlara doğru, ortalama bir semti.
 • aynı ismi taşıyan koskoca bir parkı barındırır, bu parkın içinde de bir sürü güzel yapı vardır. (bkz: burjuva)
 • geçende jim ve jules ile villa borghese de aylaklik ederken, hadi dedim modern çagin son kalintilarini toplayalim, ama ne gezer, tam bir ilk çag. ayaklarimiza kara sular indi. sonra birden önümüzde bir bina belirdi, berninili. nefeslerimiz kesildi, donduk kaldik, ama heykeller gibi donamadik, meger altin çag imis ora. en güzel altin cag.
 • ne yazık ki keşfetmekte bile bile geciktiğim, roma'nın bence en güzel yerlerinden biri. bir pazar sabahı termini'den 910'a binip dört durak sonra inerek galleria borghese'de inebilir, dünyanın en güzel parklarından birinde birazcık yürüyüp hayvanat bahcesinin girişindeki kafeye ulaşabilir, buram buram oksijen dolu bahçesinde muhteşem manzaraya karşı oturup italya'nın en güzel kahvelerini içip, cornettolarını aşırabilirsiniz. tutto bene...
 • bugün eşofman ve spor ayakkabılarımı geçirip, yanıma mp3 çalarımı alıp gittiğim ve saatler geçirdiğim, roma'nın görülesi mekanlarının en başında gelmesi gereken güzel mi güzel bir park. kocaman, yemyeşil bir alan, pek çok meydan, heykel, havuz, uzun ağaçların gölgesi sayesinde en sıcak günlerde bile insanı bunaltmayan bir hava...bir de eğer gün batımına yetişebilirseniz romanın şehir meydanını * tepeden görebilir, gün batımı manzarasına doğru güzel bir fotoğraf çektirebilir ve dikdörtgen çizen roma sokaklarını tepeden görerek şehri, hangi yapının nerede olduğunu daha iyi algılayabilirsiniz.

  onun dışında bu güzel parkta yürüyen, koşan, paten kayan, bisiklete binen, bisiklet kiralayan insanlara özenip eğer giysiniz de müsaitse siz de bunlardan birini/birkaçını yapabilirsiniz. italya'ya geldiğim günden beri nereye baksam her yaşta ve her sosyoekonomik seviyede taş gibi görünmeyi başaran, üzerlerinden karizma akan italyan erkeklerinin onca hamurişi arasında nasıl bu halde olduklarını merak ediyordum; villa borghese'ye gidip -abartısız- yüzlerce koşan, bisiklet süren -ama öyle bakına bakına değil, basbaya tempolu- insanları görünce şu ana kadar her gün yediğim dondurmalar, sık sık yediğim pizzalar ve süper ötesi ekmekler boğazıma birer birer dizildi, mp3çaların kulaklığını takıp en azından yürüyerek vicdanımı hafifletmeye çalıştım.

  tabi villa borghese sadece gezi parkı değil. içerisinde roma'daki diğer müzelere nazaran ufak ama çok önemli eserlerin olduğu bir galeri var. onun dışında konserlerin, tiyatroların sergilendiği bir amfitiyatro var ve roma gece hayatı açısından önemli yere sahip bir takım ciks mekanlara da aynı zamanda ev sahipliği yapıyor bu park. çıkışında direkt metronun spagna durağına çıkılıyor, yani gezilip görülmesi de çok kolay. roma'ya yolu düşüp tarihi turistik yerleri gezmenin yanısıra bu tarz aktivitelere de zamanı olanlara kuvvetle önerilir.
 • akıllara zarar bir bahçesi vardır. bir gören dönüp dönüp bakar.

  gölün içindeki sunağı ev olarak dekore edip yaşamak isterdim.
 • roma'ya gelen ama buraya gitmeyen kisileri italyan mafyasinin roma giseler mevkiinde dovdugu rivayet edilir.
 • roma'da bahçesi oldukça büyük bir villadır. ulaşımı kolaydır. biz bahçesini gezmek için 4 kişilik bisiklet kiraladık, o derece. bisikletle 30 dk gezdik, bahçe bitti. yeşilliklerde yatmaya verdik kendimizi. villanın müzesi de var ama biz girmedik. müze girişi 10€ idi sanırım.
 • galerisini görmek için mart 2016 itibariyle 11 euro ödemeniz gereken, içinde aldığınız bilet ile maksimum 2 saat kalabileceğiniz ve girdiğiniz tur süresi sonunda dışarı çıkmanız gereken bahçe ve galeri kompleksi. yani bilet ile bütün eserlerde ayrıntılı bir inceleme yapıp 5 saat içeride kalmanıza müsaade edilmemektedir.
 • ispanyol merdivenleri'ni çıktıktan sonra sola dönüp 10-15 dakika yürüyerek bu güzel semte ve yeşil alana ulaşabilirsiniz. parkın içerisinde bulunan gölde sandal kiralama imkanınız var. özellikle sıcak bir mevsimde gittiyseniz ağaçların altında olması ve yüksek konumu sebebi ile serinlikler içerisinde birkaç saatinizi keyifle geçirebileceğiniz görülesi yer.

hesabın var mı? giriş yap