• tom robbins'in mayis 2003'te cikmasi muhtemel yeni kitabi.
 • türkçe'ye villa meçhul adıyla çevrilen tom robbins kitabı. internette ön siparişe açılmış, merakla bekliyorum.
 • tanıtım bülteni şu şekilde olan tom robbins kitabı.

  "tanuki'nin erbezi torbasını paraşüt niyetine kullanarak gökten indiği bildirildi." düşünün bir kere, bu tümceyle başlayan bir roman okuru nasıl bir hayal dünyasına davet eder? ve kim bilir, böylesine saçma, kaba saba, şaşırtıcı, iğrenç bir görüntünün ardından daha neler neler çıkacaktır ortaya?

  tom robbins'in zamansız ama bir o kadar da günümüze ait bu romanı, zaten sınırları daha yarattığı karakterlerde zorlamaktadır: uzakdoğu mitolojisinin renkli simalarından, kocaman göbeği ve genital organları olan, kılıktan kılığa girerek kadınları ayartan yarı tanrı, yarı hayvan tanuki; asya kökenli, tanuki'nin kanından olduğu rivayet edilen güzel mi güzel bir sirk cambazı; vietnam savaşı'nın ardından isteyerek kendilerini "kayıp" eden ve laos'un derinliklerinde eski bir fransız villasını mesken tutan üç amerikan askeri romanda en inanılmaz, en şaşırtıcı ve en çekici yönleriyle boy göstermektedir. kendilerince marifetleri, gizemleri, beceri ve beceriksizlikleri romana yön vermektedir.

  kahramanlarımızdan üç kafadar eski asker geçimlerini sağlamak, cariyelerini beslemek ve yardım faaliyetlerini yürütmek için uyuşturucu imal edip pazarlamaktadır. ancak içlerinden birinin rahip kılığında vücuduna sardığı uyuşturucu paketleriyle yakalanması üzerine bütün dengeler sarsılır. cia'nin, kayıp asker ailelerinin, yerel polisin ve daha birçok unsurun devreye girmesiyle olaylar hızla gelişir...

  parfümün dansı başta olmak üzere, olağanüstü zenginlik ve güzellikteki romanlarında, cinselliği militarizmin, tutuculuğun ve çıkarcılığın kalbine sapladığı bir hançer gibi kullanan ancak hiçbir zaman seksin kendisini konu yapmayan ender yazarlardan biri olan tom robbins, bu romanda da hayranlarını yanıltmıyor. zengin hayal gücü, okuru eğlendirirken tabuları da yıkmaya davet ediyor.
 • çevirisinin yapılmasını uzun zamandır beklediğimiz tom robbins kitaplarından biridir.
  ağaçkakan ve dur bir mola ver 'i okurken, ince, şaşırtıcı derecede zeki ve atak, şımarık ama aynı zamanda içli dilinden çok etkilenmiştim.
  hikayelerinin kurgusu o kadar şenlikli ki, "bu adam nasıl yaşıyor sıradan (!) bir günü?" diye düşünmüşümdür hep.
  villa meçhul deli dolu karakterleri ve olay örgüsü ile yine "tom robbins" dedirtiyor ama bu sefer hiç nefes aldırmıyor, şişiyor şişiyor patlamıyor, birşeyler bir yerlerde havada asılı kalıyor..
 • 'bir yazarı en çok sevenler, onun eserleri arasında seçim yapmakta en çok zorlananlardır' dersek belki yalan söylemiş oluruz zîrâ bâzı sanatkârlar kendi eserleri içinde bir beğeni sıralaması yaparlar.
  okur olarak bir beğeni sıralaması yapmak gerekirse tom robbins romanları içinde 'ilk on'a girebilecek bir roman. (hâlâ türkçe olarak basılmamış even cowgirls get the blues ve yeni çevrilen b is for beer* sayarsak dokuz romanı varsa da çaktırmayın.) bu demek değildir ki listeye son sıradan girecek... belki de sizin için birinci olacaktır. okumadan bilemezsiniz. tüm romanlarını okuyun, bir de üstüne wild ducks flying backward* isimli kitabını okuyun derim.
 • “... zira hakikaten hayatta olanları, sırf iş olsun diye yaşayanlardan ayıran şeydir merak, özellikle de düşünsel sorgulamacılık.”
 • her zamanki gibi, kısa vadede vurucu bir etki yapmaktan ziyade insanın ruhuna zamanla, ince ince işleyen bir tom robbins öyküsü. yine de kurgunun aksayan kısımları mevcut. robbins hem üslubu, hem de hayat görüşüyle en sevdiğim yazardır diyebilirim; bütün karakterlerini etten kemikten bir şekilde karşınızda duracak ve absürd olaylara verdikleri absürd tepkileri bile bayağı doğal karşılamanızı sağlayacak kadar ince tasvir etmesi bunda bir etken. ancak villa meçhul'ün ortalarında stubblefield, foley ve dickie'nin karakterlerine ve laos'taki hallerine o kadar dalmış ki bu sefer... kurgunun atmosferi ve temasından koparıyor sizi. hikayeye hizmet etmeyen çokça olay ve tasvir bulmak mümkün. genel olarak kurgu da parfümün dansı veya ağaçkakan'daki zenginlikten uzak.

  yine de en huzurlu ve sıcak finallerinden birini yazmış, okuduğunuz şeyin nihayetinde bir yetişkin masalı olduğunu hissettiriyor ve aksaklıkları biraz da olsa tolere etmenizi sağlıyor. zaten robbins, genel olarak kitaplarında finale doğru öyle güzel şeyler yapıyor ki metnin başı veya ortalarındaki negatif yoğunluğu üzerinizden atarak bitiriyorsunuz. villa meçhul de finale doğru güzelleşiyor. ek olarak, 11 eylül'ün ve internetin var olduğu çağda geçen bir robbins metni okumayı sevdim. ister istemez 68 kuşağıyla ilişkilendirilen bir yazarın modern çağları ufak ufak da olsa nasıl yorumladığını görmek güzel çünkü. yine de, kitap tom robbins sıralamamda aşağılarda olacak genel itibarıyla.

  bu, kendisinin şimdilik son romanı bu arada (2003). bundan sonra yazdığı, çeşitli denemelerinin derlemesi olan geriye uçan yaban ördekleri (2005), çocuk kitabı b, bira (2009) ve otobiyografisi tibet şeftali turtası (2014) daha farklı türleri kapsıyor.
hesabın var mı? giriş yap