• eski sovyet istihbarat elemanı. 1957'de new york'ta yakalanmış, 45 yıl hapisle cezalandırılmış. ilginç olan yakalandığında adının rudolf abel olduğunu söylemesiymiş. bu ad, aslında sovyetlere gönderdiği "ben yakalandım" sinyaliymiş. 1962'de, önceden sovyetler arafından yakalanan francis gary powers + bir amerikan öğrenci ile takas edilerek ülkesine dönmüş. mezar taşında hem gerçek adı, hem de sinyal vermek için kullandığı ad yazılıymış. iki isimli aynı zamanda da iki amerikan'a bedelmiş, vauv.

(bkz: francis gary powers)
  • soğuk savaş döneminin en başarılı casuslarından biri. (bkz: rudolf abel)

yakalandığında üzerinden bulunan fin madeni parası görünümünde bir saklı mesaj kutusu çıkıyor. yetkililer bir benzerini daha önce gördükleri için hemen olaya uyanıyorlar. zira fisher'in temasta olduğu reino hayhanen'in kullandığı bu paralardan bir tanesi daha önce gazete dağıtıcısı küçük bir çocuğun eline geçiyor ve çocuk bunu kuracalayıp saklama kutusunu ve içinde kodlanmış bir mesaj bulurak yetkililere teslim ediyor. şifresi çözülen o mesajı dikkat çekici kısımları:

- hikayeni * koruman için sana talimatlar ve yerel para ile 3 bin bıraktık. herhangi bir işe yatırım yapmadan önce işin yapısı hakkında bize danış ve tavsiye al.

- isteğin üzerine haber ve filmlerin ayrı ayrı hazırlanması için formülü annenin mektubuyla birlikte sana ilettik.

- kendi hakkındaki bilgiler( işyerin, adresin vs.) tek bir şifreli mesajla gönderilmemeli. hepsini ayrı ayrı ilet.

yine irtibat için bir parktaki aydınlatma direğinin cıvatasını söküp yerine cıvata görünümlü bir mesaj kutusu yerleştiriyor ve tepesini farklı bir renge boyarak işaret veriyormuş.

edit: fotoğraf ekledim.

bilardo oynarken: https://pbs.twimg.com/…aeydro?format=jpg&name=large
  • soğuk savaş döneminin en önemli istihbaratçılarından biri.
    - rusça dışında ingilizce, almanca ve bir kaç dili de akıcı konuşurmuş. bu amaçla önce ordu da ve polis teşkilatında telsiz operatörlüğü yapmış.
    - bu arada bir dönem türkiye'de de çalıştığını biliyoruz.
    - ikinci dünya savaşı bittikten hemen sonra kgb için çalışmaya başlıyor. 48 yılında abd görevine yollanıyor. ilk olarak atom bombası dökümanlarının çalınması operasyonun bi parçası oluyor.
    - daha sonra bürokrasi içinden ikmal ettiği ajanlar ile yakalandığı 57 yılına kadar büyük bir ağ yönetiyor.
    - iyi bir ressam, çok okuyan ve dil bilen bir entelektüel olduğu için insanlarla kontak kurmakta ve onları kullanmakta çok büyük bir usta.
    - maalesef şansızlığı da biraz bu tarafı. kendisine yardımcı olarak atınan fin asıllı reino hayhanen ile geçinemiyor. reino alkolik, mutsuz ve rudolf tarafından da sürekli eziklendiği için bunalıma giriyor.
    - hayhanen bir süre sonra bunlardan bıkıp taraf değiştirince yakayı ele verdi. sonrası ise daha önce yazıldığı gibi.
    - bir çok uzman kendisinin abd topraklarında çalışmış en becerikli düşman istihbaratçılarından biri olduğu konusunda hem fikir.

kendisinin yakalanışı ile ilgili bir kısa belgesel : https://www.youtube.com/watch?v=ais7xeuk4lg
  • "uğraşmak zorunda olduğum öbür işlere kendimi vermemiş olsaydım iyi bir ressam olabilirdim."
    sözlerinin sahibi sovyet casus.
    abel, ömrünün otuz yılını sovyet gizli servisi için çalışmaya vermiş, son derece disiplinli, centilmen tavırlı ve çok zeki bir adamdı.
    abd'ye gizli yollardan girmiş ve kendisini ressam olarak tanıtmıştır.
  • tom hanksin oynadığı bridge of spiese konu olmuştur canlandıran ingliz aktör mark rylancedır
hesabın var mı? giriş yap