şükela:  tümü | bugün
  • vi improved olanında douglas adams şu biçimde anılmıştır.

--- spoiler ---

vim açılır.
    :help 42 <return>

what is the meaning of life, the universe and everything? *42*
    douglas adams, the only person who knew what this question really was about is
    now dead, unfortunately. so now you might wonder what the meaning of death
    is...

--- spoiler ---
  • böyle seksenlerde büyüleyici bir reklamı olan bulaşık detarjanıydı. transa geçmiş gibi izlerdim her reklam çıktığında. müziği, vim kapağının açılmasından sonra mutfağın yeşilimsi bir ton alması, kapağın açılmasıyla kadının o kutsal yeşil ışığı yakalaması falan hep tanrısal şeylerdi benim için. zorla anneanneme vim aldırırdım, açılan her yeni vim kutusu ayrı bir travmaydı benim için. kaçan yeşil ışığı asla bulamadığım gibi her yeni açılan kutunun da bozuk çıktığına inanarak içime kapandım... zaten alo kutularının iç yüzündeki otomobilimi de asla bulamamıştım :(
  • unilever urunu idi, artik uretilmiyor. (marketlerde satilanlarin uretim tarihine dikkat edin.)
    yere yumruk vuran el ile hatirlanir, okuma yazmasi olmayan temizlikci teyzeler bakkallardan "yumruklu olandan ver" diye isterler.
  • gelen "bunda nasıl kaydederip çıkarım" sorusuna :wq cevabını verdiğinizde insanların smiley sanıp onlarla dalga geçtiğiniz düşünmesine sebep veren metin düzenleyici
  • o kadar alistiktan sonra diger text editorlerde de programdan cikarken ya da dosyayi kaydederken istemsiz olarak elinizin : ya gitmesi hic de anormal bir davransi degildir.. cok iyi ozellikleri vardir.. her dilin kendine ozgu olan isaret kullanimlarinin (parantezler mesela) tanimlanmasina, renklendirilmesine ve kendinize gore modifiye etmenize olanak verir.. kolay ogrenilmez, ogrenirken cildirtabilir ama ogrendikten sonra dunya daha bi pembe olur. :)

windows icin olan versiyonu da mevcuttur..
    http://www.vim.org/
  • yillar önce sert toz seklinde ocak ovmak için üretileni selpak hadisesine dönüsüp ismiyle bütünlesen temizlik ürünleri markasiydi..
  • onsuz gecirdiginiz yillarinizin harcanmis oldugunu hissettirir.

tanidigim vim sevmeyen herkes vim'e soyle bir hata ile baslamistir:
    "lan hadi deneyelim, ee yaziyorum niye yazi cikmiyo. hay koyim nasil save ediliyo lan, olm mouse ile tasiyamiyorum hicbirseyi, sikicem vimini de kimini de ben gedit'le yaparim yapacagimi"

arkadas, dur dinle. ac bir vim kitabi, okumaya basla.

vimi ogrenmek gercekten hic zor degil, klasik vim kitaplarindan birine 2 gununuzu ayirin, rahatca kullanmaya baslarsiniz.

bir gununuzu de .vimrc adli configurasyon dosyasini degistirmeye ayirin. o zaman vim baska bir boyuta tasiniyor. renkler cosuyor, kendi kisayollarinizla hayat iyice kolaylasiyor.

(ornegin 2007'de cikan hacking vim adli kitapta bu konuyla ilgili pek cok ipucu var. eminim pek cok websitesinde de bir dolu vimrc ornegi vardir)
  • temizlik tozlarının kralı. piyasada göremiyorum artık. çocukluğum lan o benim. "lavaboyu vimledim." demek en doğal şeydi. eski reklamlarını veren arkadaşlar olmuş, sağolsunlar.

nasıl bir nostalji yaşadım, o vim'le nerelere gittim, bir ben bilirim. eski kutusunu satan varsa internette, alıcam. sülalemi, annemi hatırlattı be. bakar bakmaz, gözlerim doldu. buna ek olarak, gerçekten de vim temizliği başkaydı.
  • kendisi ile dosya şifrelemek mümkün. :x (büyük harf olacak) şifreyi girip sonrasında :w veya :wq ile dosyayı kaydedin. dosyayı vim ile tekrar açınca şifreyi girmenizi isteyecektir.