• biraz once bi videosuna denk geldim. kariyerindeki nerdeyse en iyi smaclari vardi. bi sey dikkatimi cekti, adam smaci oyle bi hızla vuruyo ki inanılmaz! yeri gelmisken yazmadan edemeyecegim su smaci bence kariyerinin zirvesi, fransız uzerinden vurdugundansa bu smac hazirlanisi, havada asili kalisi, bitirilisi vs itibariyle daha etkileyici. ya da digerine alistik mi nedir ?! dunker of all time!
  • butun sozluk isi gucu birakip toplassak, sabahlara kadar izlesek, yine de en iyisinin hangi olduguna karar veremeyecegimiz bir smac repertuari olan, bir nesle basketbolu sevdiren ancak kimi sozluk yazarlarinca loser olarak anilmaktan kurtulamayan efsane.

kariyerinin en iyi 100 smacinin derlendigi degisik videolarda, elin oglunun smac yarismasinda 3-4 deneme sonunda yapabildigi smaclari oyun icinde uzerinden vurdugu oyuncular arasinda sunlar var :

alonzo mourning

vlade divac

ben wallace

tim duncan

dirk nowitzki

andre igoudala

tony allen

samuel dalembert

shaq

andrei kirilenko

dikembe mutombo

(bkz: ohannes)

bazen canim sikiliyor, yapacak isim olmuyor, aciyorum 2001 nba dogu yari finallerini, iverson'la olan duellolarini izliyorum. iste benim icin orgazmdan bile keyifli an o an oluyor.

edito : video
  • şunu öylece bırakıyorum.
  • bu adamdan daha yükseğe sıçrayan olacak, hatta oldu.
    bu adamdan daha yaratıcı smaçlar deneyen / yapan olacak, hatta bu da oldu.

ama bu adam kadar estetik smaç yapabilen henüz gelmedi. zach lavine veya aaron gordon konuşuyoruz kaç gündür, ki 2000'den beri bu kadar eğlenmemiştim, olağanüstü şeyler izledik, yine de açıp vc videolarına bakınca tekrar anladım, bu adam başkaydı.

smaç basabilen insanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. topu potaya 90 dereceye ne kadar yakın açıyla sokarsanız o kadar etkileyici ve zor oluyor. bu adam, günümüz smaçlarında gördüğümüz gibi potanın içine cılız bir şekilde bırakmaktan çok, çemberi döver gibi neredeyse dik bir açıyla topu vuruyordu çembere.

dominique wilkins'te de benzer bir kuvvet söz konusuydu, hatta daha fazlası belki de. ama vince carter sadece kuvvet değil, iyi bir smacı tanımlayan bütün alanlarda yüksek yetiye sahip bir yaratıktı resmen. hepsine örnek vermeye çalışacağım ki canlı izleyememiş genç arkadaşlar daha iyi anlasın.

kuvvet: yukarda da bahsettiğim gibi potayı kırmaya yönelikti her smacı nerdeyse. özel bir smaç gerekmez anlatmak için zira nerdeyse bütün smaçlarını bi otoriteyle yapıyordu adam. "buranın (pota etrafındaki hava sahası) kralı benim, bana bulaşmayın" mesajı vermek için. ama şunun bende yeri ayrıdır. topu vurduktan sonra sekip gittiği yere bakın, kullanılan gücü anlarsınız.

sıçrama: daha fazla yükseldiği smaçlar kesinlikle vardır ama ilgili videoyu izlerken bunu paylaşayım dedim.

yaratıcılık : elbow dunk diyorum sadece

cesaret : şu pozisyonda smaç yapmayı düşünecek başka adam yoktur herhalde. aman kafayı kırmayayım demiyor kesinlikle.

estetik : şu videoda 0.25 yavaş çekim izleyin, şu komplike hareketi yaparken bile ne kadar rahat ve estetik olduğunu göreceksiniz. poz ver photoshop ile uçuracaz seni deseler, yerde veya iple böyle poz veremem. bu adamın havadaki fotoğraflarına bakın her biri ayrı güzel durur. havada geçirdiği her saniye estetikti adamın.

son olarak bu uzun entryde anlatmaya çalıştığımı kısaca kobe bryant'tan dinleyelim.

greatest dunker of all time
  • tekirdağ'ın küçük bir mahallesinde bir çocuğa toronto raptors forması giydirmiştir. bu bile bence ne kadar estetik, ne kadar sınırları aşan bir oyuncu olduğunu gösteriyor.

benim için kendisi efsanedir. izleyebildiğim için kendimi şanslı sayıyorum.
  • 2016 smac yarismasindaki smaclar carterinkinden daha iyi olabilir ama asla carterdan iyi smacor olamazlar, cunku bu smaclar gelisimin meyveleridir. carter o smaclari basmasa bugunki gelisim daha eksik olucakti. neden? cunku carterin bastigi smaclarla buyuyen aaron gordon gibi gelecegin oyunculari, daha 14 yasinda carterin bastigi smaclari denemeye ve ustune koymaya cabaliyolar, bu ornek allen iversonla stephen curry ve kyle irving arasindaki crossover bagindada ortaya cikiyor. ıversonin curry hakkinda o benden bi gomlek ustun demesi, iversonin daha yeteneksiz oldugunu gostermez, sadece aradaki yillarin olusturdugu gelisim/ustune koyma faktorunun avantaj sagladigini gosterir. carter suan daha 20 yasinda olsa ve eskiden bastigi smaclari baskasi basmis olsa ve iki gun onceki smac yarismasina 20 yasindaki carter olarak katilmis olsa, cok daha gelistirilmis seviyede smaclar yapardi.
  • smaç ve üçlük deyince garip şekilde akla gelen oyuncu
  • 39 yaşında dedeye dönenlere inat hala daha şöyle hareketler yapabilen efsane.
  • adam hala oynuyormuş,ben bırakalı 3-4 sene oldu sanıyordum....
hesabın var mı? giriş yap