şükela:  tümü | bugün
 • breaking bad'de jesse'nin kullandığı crystal meth'e ve yaşam tarzına rağmen dişlerinin bembeyaz olmasının dizinin gerçekliğine sekte vurduğunu ifade ederek pişmanlığını dile getirmiştir. diziyle ilgili belki de tek kusur olan bu detayla ilgili yıllar sonra pişmanlığını dile getirmesi ne kadar titiz bir yazar olduğunu gözler önüne seriyor.
 • 65. emmy ödüllerinde en iyi drama konusunda breaking bad adlı eseri ödül alan. amca çıkmış bir de "ödül kazanmayı beklemiyordum" demiş. kimi kandırıyorsun lan kolpacı?
 • bu adamın tarantino hayranlığını sinematik üslubunda yeterince görmüştük dimi? bunu kanıtlayan bir başka şey de vince'in olaydan çok duruma önem veriyor olması. yukarıda naziler ve meth çetesi çatışırken lydia'nın aşağıda kulaklarını kapatıp olaydan uzak kalmaya çalışmasını hatırlayın. lydia'nın nasıl bir karakter olduğunu anlatan muazzam bir sahneydi. çoğusu eleştirmişti bu ne lan aksiyon sahnesini göstermemek nedir falan diye.

  reservoir dogs'u hatırlayın şimdi de. birden ortalığın kan gölü olduğu sahnelere geçiyor film. o anda karakterlerin nasıl davrandığına falan odaklanıyor vs. pulp fiction'da çanta açılıyor ve sarı bir ışık çarpıyor yüzlere. ama çantada ne olduğu gösterilmiyor. karakterlerin tepkileri gösteriliyor. bu bir hikaye anlatış tekniğidir. ve muazzamdır. al sana mis gibi bir paralellik daha. vince'in o işlerine laf atanları tarantino başlığında tarantino'yu överken görmeyeyim kafasına sıçarım pmfkfm.

  not: ilgili hikaye anlatımı tekniğini ve güzelliğini ve olması gereken olduğunu anlatan süper video:

  https://www.youtube.com/watch?v=-6guek3nvri

  https://www.youtube.com/watch?v=7gwchcnvppe

  bir karakter kapıyı açarken aynı zamanda "bak şimdi kapıyı açıyorum" diyorsa bir sahnede, o filmden bir cacık olmaz yani. seyriciyi gerizekalı yerine koymak ya da filme boş boş sahneler ve replikler doldurmak demektir bu tutum. gustavo fring dea soruşturmasından sonra asansöre bindiğinde şizo gibi monologlar kurabilirdi. kurdu mu? hayır. onun yerine naptı? kamera parmaklarına odaklandı. stres olduğu belli olan parmak hareketlerini gösterdi. işte vince ve tarantino gibi adamlar ve eserleri bu yüzden dahiyane, bu yüzden şahane.
 • the x files'a ikinci sezonda 'soft light' ile katılıp, pek çok şahane bölüme imzasını atmış yazardır.. yanlış hatırlamıyorsam teksas civarında bir yerde doğup büyümüştür.. yazdığı bölümlerde bence en başarılılar da şu şekildedir hatta :

  pusher , unruhe, paper hearts, memento mori****, small potatoes, unusual suspects, christmas carol***, emily***, kitsunegari*, bad blood, folie a deux, three of a kind**, millennium**, the amazing maleeni***, x-cops..

  görüldüğü üzere mulder ve scully'nin birbirlerine duygusal anlamda yakınlaştıkları bölümlerde vince gilligan'ın parmak izleri bulunmaktadır.. shipperlar sever bu adamı..
 • bence gelmiş geçmiş en zeki ve yaratıcı insanlardan biri. iki adet baş yapıtına ,x-files ve breaking bad, bakıldığı zaman çok rahat anlaşılıyor.
 • breaking bad'in yaratıcısı, senaristi ve pilot bölümünün yönetmeni olur kendisi...

  http://www.imdb.com/name/nm0319213/
 • bu adamla the x-files'la (dizinin en iyi senaristi kanımca) tanıştım onun yazdığı neredeyse her bölümü bu nasıl bir deha diyerek izledim. breaking bad'e başlayınca heralde şok makinasına yatırılıcam.
 • boş durmasi yasaklanmasi gerekendir. bos gecirdigi her an insanlik icin kayıptır. durmadan yazmalidir. yeter ki yazsindir. dir.
 • breaking bad'deki başarısını tevazusuna yoruyorum bu adamın. tek derdi, hikâyesini anlatmak ve bunu yaparken kullandığı üslup (yönetmenler bölümden bölüme değiştiği için kendisini sorumlu tutuyorum) gayet görkemli ama asla göz boyama raddesine varmıyor. zaten röportajlarında gördüğümüz rahat, özgüven sahibi ama sade adama yakışan tavır da bu.
 • niceligin tek geçerli kriter olduğu şu çağda niteliğin önemini ve güzelliğini gözümüze gözümüze sokan, 'bir iş yapıyorsan tam yap' sözünün vücut bulmuş hali.
hesabın var mı? giriş yap