şükela:  tümü | bugün
 • sağlam tarantino fanıdır.
 • bu adamın tarantino hayranlığını sinematik üslubunda yeterince görmüştük dimi? bunu kanıtlayan bir başka şey de vince'in olaydan çok duruma önem veriyor olması. yukarıda naziler ve meth çetesi çatışırken lydia'nın aşağıda kulaklarını kapatıp olaydan uzak kalmaya çalışmasını hatırlayın. lydia'nın nasıl bir karakter olduğunu anlatan muazzam bir sahneydi. çoğusu eleştirmişti bu ne lan aksiyon sahnesini göstermemek nedir falan diye.

  reservoir dogs'u hatırlayın şimdi de. birden ortalığın kan gölü olduğu sahnelere geçiyor film. o anda karakterlerin nasıl davrandığına falan odaklanıyor vs. pulp fiction'da çanta açılıyor ve sarı bir ışık çarpıyor yüzlere. ama çantada ne olduğu gösterilmiyor. karakterlerin tepkileri gösteriliyor. bu bir hikaye anlatış tekniğidir. ve muazzamdır. al sana mis gibi bir paralellik daha. vince'in o işlerine laf atanları tarantino başlığında tarantino'yu överken görmeyeyim kafasına sıçarım pmfkfm.

  not: ilgili hikaye anlatımı tekniğini ve güzelliğini ve olması gereken olduğunu anlatan süper video:

  https://www.youtube.com/watch?v=-6guek3nvri

  https://www.youtube.com/watch?v=7gwchcnvppe

  bir karakter kapıyı açarken aynı zamanda "bak şimdi kapıyı açıyorum" diyorsa bir sahnede, o filmden bir cacık olmaz yani. seyriciyi gerizekalı yerine koymak ya da filme boş boş sahneler ve replikler doldurmak demektir bu tutum. gustavo fring dea soruşturmasından sonra asansöre bindiğinde şizo gibi monologlar kurabilirdi. kurdu mu? hayır. onun yerine naptı? kamera parmaklarına odaklandı. stres olduğu belli olan parmak hareketlerini gösterdi. işte vince ve tarantino gibi adamlar ve eserleri bu yüzden dahiyane, bu yüzden şahane.
 • bilindik yapımcılardan en fazla hayatı bilenidir kendisi sınırdır hayatı ondan daha iyi anlayan insanlar köprüaltında şarap içen dayılardır anca ama yapım yapamayacak kadar iyi bilmişlerdir dünyayı
 • din kursun, müridi olurum.
 • hastasıyım. underrated kelimesinin karşılığı dahi adam.
 • breaking bad'de jesse'nin kullandığı crystal meth'e ve yaşam tarzına rağmen dişlerinin bembeyaz olmasının dizinin gerçekliğine sekte vurduğunu ifade ederek pişmanlığını dile getirmiştir. diziyle ilgili belki de tek kusur olan bu detayla ilgili yıllar sonra pişmanlığını dile getirmesi ne kadar titiz bir yazar olduğunu gözler önüne seriyor.
 • sanatsal deha.
 • better call saul'dan sonra artık eminim, dünyada karşılıklı bir şeyler içerek muhabbet etmek istediğim (yaşayan) 10 adam içerisinde yer alıyor kendisi. ilk sorum da "kendin yazıp yönettiğin bir film çekmek planların arasında yer alır mı" olurdu. seni seviyorum virginialı dahi adam...

  edit: imla
hesabın var mı? giriş yap