• virginie linhart'ın 2016 yılında çektiği bu belgesel, hiyerarşiyi reddeden bir eğitim kurumu olan "centre universitaire expérimental de vincennes"ı [vincennes deneysel üniversite merkezi] anlatır. mayıs 1968'deki öğrenci hareketlerinin sonucu olarak, 1969'da paris'te faaliyete geçen merkez, daha önce örneği görülmemiş bir sistemde eğitim vermiştir. yönetmen, babası da felsefe bölümünde çalıştığı için küçük yaşlarda da olsa bu ortama tanıklık etme fırsatı yakalamış, bu okulda eğitim görme hayallerini gerçekleştiremeden okul binası 1980 yılında başka bir yere taşınma adı altında kapatılmış ve hiçbir iz kalmayacak şekilde yok edilmiş. belgeselde öğrenci ve hocalarla yapılan röportajlar da bu boş ve düz yeşil alanda gerçekleştirilmiş.

eğitim kadrosunun en tanınmış üniversiteler tarafından bile finanse edilemeyeceği söylenir. michel foucault başkanlığındaki felsefe bölümünde gilles deleuze, jacques lacan, noam chomsky ve françois châtelet ve robert linhart gibi önemli isimler yer alır. üniversite yaş ve eğitim durumu gözetmeksizin herkesin katılımına açıktır. çalışanlar için hafta sonu ve gece eğitimleri planlanmakta, rektörlük seçimleri reddedilmekte, okuma yazma bilmeyenlerin de öğrenmesi için seferber olunmaktadır. herkese açık bu model izleyen bu yapı sonunda kaçınılmaz olarak talan edilme tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir. birçok kez polis işgaline direnmesine rağmen uyuşturucu satılması ile ilgili kamuda çıkan haberler de bahane gösterilerek taşınıp yıkılma süreci hızlandırılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap