şükela:  tümü | bugün
 • amerika'nın 26 büyük mafya ailesinden en büyüğü olan genovese ailesinin eski lideri. ayrıca gelmiş geçmiş en renkli mafya babasıdır kendisi.
 • italyan asıllı amerikalı ünlü bir mafya babası. 2005 yılında vefat etmiştir. chin lakabıyla bilinen ve bir dönem new york'a hükmetmiş ailelerden biri olan genovese suç ailesinin liderliğine yükselmiş bir kimsedir. bunun dışında son derece renkli hatta çılgın bir kişiliği olduğu bilinmektedir. örneğin bir fbi baskınında banyoda şemsiyeyle duş yaparken yakalanmıştır. bazıları bu durumu gigante'nin deliliğiyle açıklarken, bazıları da gigante'nin bu tarz davranışları hapis cezasından yırtmak için yaptığını iddia etmektedir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/vincent_gigante
 • vincent louis gigante 29 mart 1928’de new york’ta göçmenlerin yaşadığı bir apartmanda dünyaya geldi. kimse onun suç dünyasında basamakları teker teker çıkacağını ve kendini deliliğe vuran bir akıllı olacağını tahmin etmemiştir.
  gençliğinde boksa merak saran gigante, 24 nakavtlı boks kariyerinin fazla para getirmemesi yüzünden suç hayatına atıldı. vito genovese entry’sinde belirtiğim frank costello suikastinde bulunanlar arasında gigante de vardı. costello suikastinin ardındn capo tommy emboli tarafından bu göreve getirilmişti. ancak costello suikastinde panikleyerek olay yerinden kaçmıştı. bu hatanın bedelini canıyla ödemesi beklenirken, tatlı dilli oluşundan ve gettoları yönetmesindeki becerisinden dolayı 1970’li yılların sonlarına kadar consigliere rütbesine yükseldi.

  1980’lerin başında aile patronu tony salerno’nun (ki kendisine başka entryde değineceğiz) felç geçirmesi sonucu geçici bir süre salerno ailesinin başına getirildi. tony salerno aile patronu olarak sunuluyor ama aile babası olarak organize suçları yöneten ve toplantılara katılan gigante oluyordu.

  1992 yılında solerno’nun cezaevine girmesi sonucu gigante baba olarak ilan edildi. açık hedef haline gelen gigante, bütün suç organizasyonlarını tek başına yönetirken deliliğe övgü yağdırıyordu. 1990 yılından sonra bir pskiyatri kliniğine 22 kez kontrole giden gigante, delilik aslında akıllılıktır diyordu. bunun sebebi peşinde dolaşan fbı’lar ve dava dosyalarıydı. kendisini psikolojik bozukluğu olan biri gibi lanse ediyordu. greenwich sokaklarında gün aşırı bornozla dolaşmaya çıkıyor ve gazetecilere fotoğraf çektirtiyordu. bunun sebebi black adlı davasının sürmesiydi. (black adlı dava dosyasında sokaklarda zencileri kullanarak uyuşturucu satışını sağlıyor, böylelikle okullara kadar uyuşturucu ağı kurduğu ifade ediliyordu.) ayrıca o dönemin gazetelerinde onun için the chin, the oddfather lakapları kullanılıyordu.

  şekil a

  delilik serüveni çok uzun sürmeyen gigante, salvatore gravano’nun verdiği ifade de aklı başında olduğu ve solerno’dan ailenin yönetimini alarak, ailenin başı olduğu kayıtlara geçmiştir. bu ifadeden sonra psikolojik testlere sokulan gigante’nin akıl sağlığı yerinde olduğu anlaşılmış ve bütün suç dosyaları geri açılarak tekrar mahkeme salonlarında boy göstermiştir. ancak suçlarla ilgili direkt teması ortaya çıkartılamamış, sadece cinayet komploları havada kalmış, haraç suçundan 12 yıl mahkum edilmiştir. 2003’te tekrar hakkında yeni dava dosyaları açılan gigante bir çok suçtan en önemlisi zencilerle alakalı suçtan yargılanmamak için 30 yıl boyunca deli taklidi yaptığını söylemiştir.

  suç tarihindeki en sıradışı karakterlerden biri olan gigante, missouri eyaletindeki springfield birleşik devletler tıbbi merkezi'nde 19 aralık 2005 tarihinde 77 yaşında ölmüştür.
  john gotti gibi diğer suç patronlarının ayrıntılı cenaze törenlerinin aksine, gigante'nin cenaze merasimi sessizce olmuştur. kardeşi rahip louis gigante, cenaze törenini düzenlemiştir.