• herkesin boşluk olarak gördüğünü dolduran ve bunu tablolarına yansıtan ressam. yıldızlara baktığında aralarındaki mesafede hareket eden havayı bile gören gözlere ve resmeden ellere sahip olmuş biri.
  • renklerle arasinda müthiş bir bağ olan, hatta bazen yemeklerine renklenmesi için boya kattığı söylenen ressam.
  • temel rengi "sarıdır"
    mental sorunları nedeniyle kullandığı ilaçların bir yan etkisi olarak bu renk algısı olduğu söylenir
    hayattayken satılan tek bir tablosu vardır (kırmızı üzüm bağı) ama tarih boyunca tablolarının reprodüksiyonları (ve bunların katma değerleri) en çok satılan ressamlardan biri (birincisi) van goghtur
    ben en çok mavi mor "süsenlerini" severim (irises).....
  • ben işime ruhumu ve kalbimi verdim, bu süreçte de aklımı kaybettim.
  • kendinde derin iz bırakmış bir takım olayları bazı resimlerinin içine şifrelediğine inandığım ressam. bunlardan biri 2 kişiyi birbirine sarılmış halde gördüğünde elleri ile başını tutması. belki derin bir üzüntü, belki de büyük bir şok. tabii o sırada resimde görünen şey kırlar, çiçekler, yıldızlar vb.
  • https://m.youtube.com/watch?v=jznzpvqyrt4

8:17 en güzel van gogh tablosu :)
  • eserine şarkı yapılan ressam
    starry starry night

https://m.youtube.com/watch?v=dipfmjckzom
  • kara para aklamanın modern adı olmuştur. resimleri değil milyon dolarlar bin dolar etmeyecek seviyededir. öyle olmasaydı tüm bu ressamlara zamanında kilo kilo altınlar verilirdi ancak yokluk ve sefalet içinde hepsi göçüp gitti.

ve hiçbir zaman salonunuza asamayacağınız eserlere böyle tuhaf tuhaf anlamlar yükleyip, theo böyle demişti ondan böyle yaptı demeniz ne bileyim hayalcilik biraz. tabi sayın gogh örnek yoksa yüz dolar etmeyecek resimler çok.
  • resimleri bin dolar etmeyecek eleştirisi almış ressamdır. gerçi tanrı başlığında tanrıyı beğenmeyen( bak inanmayan değil beğenmeyen) yazarların olduğu platformda şaşılacak şey değil. mesela kaç para eder van gogh tablosu ? kim karar verecek buna ? sanat nedir değil burdaki mesele, sanat kaç para eder. ederinden bağımsız olduğunu düşündüğüm için sanatın, van gogh tablosuna da o gözle bakmıyorum. arkadaş lale soğanı muamelesi yapmış tablolara anladığım kadarıyla. bir de şunu anlayalım, ölen ressamlarım resimlerinin daha fazla etmesinin bir mantığı var : çünkü onlar öldü ve daha fazla resim yapamayacaklar. arzı bitti yani, talep artsa bile arz artamayacağı için ederi yükseliyor.
  • "resimlerim satılmazsa bu konuda hiçbir şey yapamam. yine de, insanlar boyanın maliyetinden daha değerli olduklarını ve benim onlara koyduğumun benim geçim kaynağımdan daha değerli olduklarını görecekleri gün gelecek. ''

vincent'dan theo'ya, arles, 25 ekim 1888
hesabın var mı? giriş yap