şükela:  tümü | bugün
 • it. kazanmak

  ayrıca, mussolini'nin gizli aşkı ve oğlunu anlatan marco bellocchio filmi.
 • filippo timi'nin de hakkını teslim etmek lazım ancak benim için sadece, giovanna mezzogiorno diyerek tanımlanabilecek film.

  film mussolini ile direkt olarak alakalı sayılmaz dolayısıyla, bu mussolini nasıl bir adammış bir görelim gibi bir düşünceyle izlememek lazım zira mussolini'nin ilk eşi ya da varlığını kabul etmediği eşi, ida dalser ve oğlu benito'nun yaşadıklarını anlatıyor ve bunu da harika bir şekilde yapıyor. mussolini'nin haberlerden ve halka seslenişlerinden alınan görüntüler de çok çok iyi yedirilmiş.

  bittikten sonra da "allah seni bildiği gibi yapsın, boyun posun devrilsin mussolini" şeklinde triplere girebilirsiniz çünkü sizi bu sitemlere sürükleyecek bir performans var ortada:

  (bkz: giovanna mezzogiorno)
 • kurgusu bozuk veya en azından ortalama sinema izleyicisine hitap etmeyen film.

  --- spoiler ---
  filmin ilk yarısında bolca cüretkar ve uzun yatak sahneleri izletilirken, ikinci yarıda ise terkedilmiş ve yok sayılan bir kadının dramına tanıklık ediyoruz. mussolini rolündeki karakter filmin ikinci yarısında bu sefer mussolini'nin yetişkin oğlu olarak karşımıza çıkıyor. bildiğimiz esas mussolini'yi ise bir daha göremiyor ve siyah beyaz gerçek propaganda ses ve görüntüleriyle idare ediyoruz. aradan geçen 15-20 senede sevgili rolündeki kadının neredeyse hiç yaşlanmıyor olması ile mussolini'nin almanca konuştuğu sahneler ilginç tabii. neticede gerçek hayattaki bilinmezliklerden kaynaklanan boşlukları göz ardı edebilirseniz sıkıcı olmayan iyi bir dönem filmi diyebilirim.
  --- spoiler ---
 • napoleon'un hayatındaki desiree clary ne ifade ediyorsa mussolini'nin hayatında da onu ifade eden ida dalserin acıklı aşk hikayesini anlatan bir film olmuş. ve şunu da eklemek gerekir ki matmazel ida desiree'den daha salak bir kadınmış ki sürekli kendisini kullanan adamı beklemiş bir de ondan çocuk peydahlamış. desiree ne yapmıştı bir general kendisinden ayrılınca hemen yenisini jean baptiste bernadotteu bulmuştu. ama insan ida'ya ondan daha da fazla çocuğu benito dalser mussolini'ye acıyor film boyunca.

  edit: giovanna mezzogiorno da ida dalser'den fazla clara petacci ye benziyormuş.
 • mussolini'nin favori kelimesi , bağırarak söyler ve ardından olaylar gelişir *

  https://www.youtube.com/watch?v=ac3x1q0-dty