şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bruce leenin hocasi yip man tarafindan geli$tirilen uzak dogu savunma sporu. kung-fu benzeri bir sanat olmasina ragmen daha cok serilik gerektiren sanatin turkiye temsilcisi eskisehir'li emin boztepe'dir.
 • (bkz: emin boztepe)
 • zechuen'li ng mei adinda ming hanedanliginin sanatini ve kulturunu korumak isteyen ve bunun icin skill'lerini geli$tirmi$ bir cok tarz yaratmi$ bir dovu$ sanatcisinin, daha once geli$tirdigi fakat kotu amaclar icin kullanilmi$ white crane tekniginden daha ustun bir teknik yaratmak amaciyla geli$tirdigi teknik.. ilk olarak erkek karde$i yim yee'ye ogretmi$ o da kizi yim wing chun'a ogretmi$tir.. 5 ya$inda teknigi kapmi$ olan hatun buyuk ba$arilara (shaolin master'i olan kocasini dovmek gibi) imza attiktan sonra kocasi tarafindan ismi ya$amasi icin teknige ismi verilmi$tir..

  bruce lee'nin geli$tirdigi jeet kune do bu teknigi temel alir..
 • yip man ustanin gelistirdigi wing chundan turemistir.
 • (bkz: wing tsun)
  hong konglu yip man tarafindan dunyaya sunulmus kung fu cesidi.
  daha sonra yip manin bazi ogrencileri ayrilip wing tsunu kurmuslardir
 • ilgilenenler; etiler'de "all sports cafe" nin sokağından girince "akusta" elektronik (galiba yeni adı b&w oldu) mağazasının karşısındaki spor salonuna bir uğrasınlar...

  düzeltme : orası değişmiş... başka bi şey olmuş... ben yeni bi yer bulup tavsiye edebilene kadar, ilgilenenler oraya uğramasınlar.
 • çin asıllı, pratik savunma tekniklerine dayanan ve fazla fiziki kuvvet gerektirmeyen, günlük hayattaki denge ve refleks unsurlarını geliştiren sadece sağlıklı kalmak için bile yapılabilecek bir savaş sanatı...
 • japonca tavuk kanati yeme sanati
 • basit, dogrudan, maksadını asacak sekilde etkili olmasi ile ün salmıs son klasik kung fu sistemi. teknigi icra eden bireyin "iki nokta arası en kısa mesafe cizgidir" prensibiyle düz bir hat üzerinde aynı anda saldırı ve savunma yapması sonucunda karsıdaki insanın "nooluyo lan" diyemeden asagı oturması bir diger karekteristik özelliktir. rakiple temas kurulduktan sonra "chi sao" ile saglanan dokunma refleksi ile mücadele devam eder, usta bir wing chun insanı bu durumda gözü kapalı adam dövebilmektedir ki bu ulasılması zor bir noktadır (bkz: oha) (bkz: valla) (bkz: eksi sozluk kung fu dersleri)
 • 300 yillik anonim bir metod olan wing chun'un ,greatgrandmaster yipman in bir ogrencisi tarafından patentinin alınması ve bu kisinin diger bütün wing chun stillerini yok sayarak ben "alemin kraliyim, yip man bana devretti olayı, ben eksikleri tamamlayan bir insanım" modunda dolasması sonucunda peydah olmustur. gerci bu kadar sert elestirileri hak etmiyor, ancak dr.ting, uzun yıllar koruyup kolladıgı bir numaralı ogrencisi emin boztepe'yi (ki emin boztepe ting'in prestiji icin nice ünlü kavgalar vermistir)bir anda gözünü kırpmadan satmıs, onun bu isi bilmedigini bile one surmustur ki emin boztepe wing chun'un en yetenekli uygulayıcılarındandır. bu gercekler goz onununde bulundurulunca wing chun'un pazarlama yanı kuvvetli bir dali olarak tanımlayabiliriz.