şükela:  tümü | bugün
 • vinland'ın vikingçe'de (aynen diğer cermen dillerinde olduğu gibi) "şarap ülkesi" anlamına geldiğini okumuştum, tabi o zamanın vikinginin güneyin içkisi olan şarabı nasıl bilebileceğini aklım almıyor, belki de o dönemdeki ticaret ve toplumlar arası etkileşim benim tahminlerimden daha fazladır ?
 • yaklasik ms 1000 yillarinda, gronland'i keşfeden ünlü viking, kızıl erik 'in oğlu leif önderliğindeki bir grubun kuzey amerika'da bugün newfoundland olarak adlandırılan bölgede kurduğu viking kolonisi. koloninin unutulmasi ve amerika'nin ilk olarak vikinglerce keşfedilmesinin bilinmemesi, vinland'ın uzun ömürlü bir koloni olamayışındandır. vikingler bölgede yaşayan ve skraelingler olarak adlandırdıkları kızılderililerle sürekli savaş halindeydi. muhtemelen, labrador havzasında yaşayan ve bugün soyları tükenmiş olan beothuk kabilesi olan skraelingler, koloni halkına rahat vermeyince, vikingler de ülkelerine döndüler.
 • buraya yerleşen vikingler kendilerini sürekli rahatsız eden amerikan yerlilerine "huzursuzluk getiren" anlamına gelen skraeling adını vermişlerdir.
 • vinland'daki tek viking yerleşimi, 1960 larda keşfedilen l'anse aux meadows köyüdür. terkedilme nedeninin norveçlilerin yerlilerle yaşadıkları sürtüşme olduğu iddia edilmekle birlikte, vinland sagalarına bakacak olursak en büyük nedenlerden biri kızıl erikin öz kızı freydisin bütün bir aileyi çoluğuyla çocuğuyla katlettiği bir trajedi ve bu olaydan sonra bölgenin norveçliler tarafından lanetlenmiş olmasıdır. zaten keşfi içeren bilgiler grönlandın dışına çıkma fırsatı bulamadığından grönlandın da terkedilmesiyle böyle bir toprağın varlığı bile unutulmuştur.

  (bkz: freydis eiriksdottir)
 • şahane bir unleashed parçası. odalheim albümünden.

  http://www.youtube.com/watch?v=k2afs_aphwc

  left the coast of norway behind
  with the vengeance burning in our minds
  all determined to return one day
  as soll will shine

  across the open sea, to vinland and test our steel
  longships towards a black horizon
  like our fathers in the past
  we shall have our victory at last

  rubble, chaos, death and decay
  through dead cities on our way
  from the east coast to the west
  our forces grow by the day

  across the open sea, to vinland and test our steel
  longships towards a black horizon
  like our fathers in the past
  we shall have our victory at last

  [repeat verse 1 and chorus]

  fearless with swords drawn into battle
  like our fathers in the past
  we shall have our victory at last
 • muhtemelen greenland'a doğru yol alan bir viking gemisinin kaybolarak bulduğu, kristof kolomb'dan 500 yıl önce amerika'nın keşfedildiği noktadır. vikingler bu bölgeye yerleştikleri halde bilinmeyen nedenlerden ötürü bir süre sonra vinland'ı terk etmişlerdir.
 • grönland'ı keşfeden kızıl erik'in oğlu leif eriksson tarafından keşfedilen amerika kıtasının ilk ismi.

  leif, babasının izinden giderek keşfe çıkmaya karar verir. o zamanlar batıda başka bir kıta olduğu ile ilgili söylentiler olduğundan, grönland'dan batıya doğru harekete geçmiş ve amerika kıtasını bulmuş. ilgi çekeceği için bu topraklara ''üzüm diyarı'' anlamına gelen vinland adını vermiş. daha sonra grönlanda geri gönmüş.
  bir süre sonra babası ölünce kendisi tahta çıkmış ve grönlandı idare etmeye başlamış. bu yüzden vinland ile ilgilenmeye vakit bulamamış. kendisi yerine kız kardeşi freydis'i vinland'le ilgilenmesi için görevlendirmiş. freydis adamlarıyla vinland'e çıkmış. bölgeye taş evler inşa ettiğini gören yerliler harekete geçerek saldırmışlar, vikingler yenilip geri dönse de freydis kahraman ilan edilmiş.

  herkesin merak ettiği konuysa şu; vikingler neden viland'e yerleşmedi. oku:

  yıllar sonra freydis bölgeye geri döndüğünde bir kaç ailenin, eskiden yaptığı evlere yerleştiğini görmüş. buna sinirlenerek aileleri katletmiş ve adamlarıyla kışı geçirmek üzere grönland'e geri dönmüşler. bu olayın duyulmaması için ne kadar çaba harcansa da yine birileri ötmüş ve freydis suçlu duruma düşmüştür. leif, istemese de kardeşini sürgüne göndermiş. ve bir daha vinland'e gidilmesini yasaklamış.
  düşüncesi şuydu: bir daha kimse vinland'e gitmezse bu olay unutulur ve kız kardeşi de sürgünden geri döner.

  bu yasak leif'in ölümünden sonra da devam etti. hatta sert kışlar ve kötü hasatlar yaşanmasına rağmen bir daha vinland'e gitmediler. bunun yerine izlanda'ya geri dönerek eski topraklarına yerleştiler.
  böylece vikingler, amerika'nın sahibi olma hakkını kaybettiler.
 • hazır vikings'e yeniden başlamışken,

  vikinglerin bu bölgeyi terketmesinin bir sebebi olduğu rivayet edilir.

  amerika kıtasına yerleşme olanağının ilk sahibi vikingler olmalarına rağmen ve yerleştikleri grönland ve izlanda'dan çok daha uygun bir iklime sahip olmasına rağmen, buraya yerleşme fikrini sonsuza dek ertelemeyi seçmiştir leif ericson. yani sanıldığı gibi new york limanına kadar gelip, şöyle bir bakıp uzaklaşmış değillerdir.

  baba kanlı eric tahtı leif'e bırakarak öldü. leif, tahtının ilk birkaç yılında ülkesiyle ilgilenmek durumunda olduğundan vinland ilgili çalışmaları kardeşi freydis eiriksdottir üstlendi. freydis komutasında vikingler ilk kez amerika yerlileriyle karşılaştılar. ilk karşılaşmada yenilgi almış olsalar da seneler sonra yine freydis önderliğinde saldırıya geçtiler. çatışmaların ardından, freydis karaya geldiğinde , sahiplenmeyi düşündüğü eve iki erkek kardeş ve ailesinin yerleştiğini gördü. bunu kabullenemedi ve ikisini de öldürdü. bununla kalmayıp, bu kardeşlerin karılarını ve çocuklarını da öldürerek iki ailenin katline sebep oldu. bu ailelerin katli leif'i zor bir duruma soktu. kız kardeşi, leif'in sorumlu olduğu aileleri öldürmüştü ve viking kurallarına göre leif'in bunu yapanı öldürtmesi gerekiyordu. leif bunu yapamasa da, kız kardeşini sürgüne gönderdi ve vinland'e girilmesini yasakladı.

  hikayesiyle düşündüğümüzde eğer leif, kardeşinin katliam yaptığı toprakları yasaklı bölge ilan etmeseydi ve vikingler amerikaya yayılmış olsalardı dünyada neler olurdu?
  insan gerçekten hayret ediyor.
 • bathory'nin nordland ıı albümün'ün dördüncü parçası hemen arkasından the land gelirki balta'yı kapıp orc kesesi gelir adamın