şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nevras'taki taras dağı'nın ötesinde uzanır.
 • birinci çağın başlarında, elf kralı turgon tarafından nevrast'ta, taras dağı'nın eteklerinde kurulan şehir. denize bakan bu şehir, nevrast'ın başkentiydi.

  valinor'dan orta dünya'ya sürgüne gelen noldor elflerinin beleriand'da kurduğu, taştan binalardan oluşan ilk şehir burasıydı. morgoth beleriand'da terör estirmeye başlayınca suların efendisi vala ulmo, turgon'a görünüp halkı için morgoth tehdidinden uzakta daha güvenli yeni bir yere taşınmasını söyledi.

  turgon, ulmo'nun rehberliğinde halkının bir kısmını alıp tumladen vadisi'nde saklı şehir gondolin'i inşa etmeye koyuldu. gondolin'in inşası tamamlandığında, nevrast'taki elflerin geri kalanı da buraya taşındılar ve vinyamar tamamen metruk bir şehir haline geldi.

  ulmo, gitmeden önce turgon'a ileride bir elçi yollayacağını ve elçinin kimliğini ispat edebilmesi için geride bir işaret bırakmasını söyledi. turgon, şehri terk ederken sarayında zırhını ve kılıcını bıraktı. yıllar sonra ulmo'nun yardımıyla metruk vinyamar'a gelen tuor, ıssız sarayda bulduğu turgon'un zırhı ve kılıcını kuşanarak gondolin'e doğru yola çıkacaktı.

  (bkz: turgon)
  (bkz: nevrast)
  (bkz: gondolin)

  (bkz: beleriand/@sorg)
  (bkz: the silmarillion/@sorg)

  ana tema: (bkz: fantastik kurgu/@sorg)