şükela:  tümü | bugün
 • ashtanga yoga'ya serbest formda değişiklik getiren amerikan tarzı bir yogadır. kurucusu srivatsa ramaswami'dir. nefesle koordine edilen akıcı tarzda bir uygulamadır. zorlayıcı ya da meditatif olabilir. yoga yaparken müzikten hoşlanıyorsanız tam size göre.
  http://vinyasakrama.com/main_page
 • nefesle uyum içinde ve akıcı bir biçimde birbirini izleyen hareket dizilerinden oluşan yoga şeklidir.tıpkı aerobik bir etkinlik gibi bedeni ısıtmaya yarar ve kaslarla eklemleri gevşetir.egzersiz öncesinde ısınmayı sağlamak için mükemmel bir yöntemdir.tek başına bir egzersiz olarak da yapılabilir. vinyasa yoganın en önemli özelliği ,sık sık tekrarlanması halinde vücudun dayanma gücünü,dayanıklılığını,esneklik ve gücünü arttırmasıdır.
 • hem akış, hem de güç gerektiren/güçlendirici asanalar barındırdığından aynı sürede yapılan yürüyüş ve koşu gibi kardiyo egzersizlerine kıyasla çok daha etkili, yoganın spiritüel yönünü taşımasından dolayı ise çok daha tatmin edicidir.
 • aktif yoga turu, pilates kadar zorlayici hareketler yaparken kardiyo yaparcasina ter dokebilirsiniz.

  kafa bosaltirken, kaslarinizi guclendirmek ve esnetmek icin mukemmel bir secimdir. spor yaparken duzgun nefes almiyorsaniz nefes caismasi yapmaniz icin de cok uygundur.
 • dün ilk defa yogaşala'da katıldığım yoga dersi.

  5 yıldır çalışırken sırtımı ve omuzumu dik tutamayan ben, dünden sonra yamuk durunca nefesım kesılmeye basladı.

  bolca sırt, omuz ve iç bacak çalıştırıyor. benim gibi ilk defa yoga deneyenlere tavsiyedir.
 • diger ekollerden farkli olarak dag durusu olarak bilinen tadasana'da ayak basparmaklari birbirine degerken, topuklar birbirine degmez aralari acik kalir.
 • ashtanga yoga ile birlikte en sevdigim yoga cesididir. ujjayi nefesi uygulanir tum seans boyunca, bu nefes ritmini bozmamaniz ve agzinizi acmamaniz onerilir, zira bu nefes ve bu hareket dizisiyle birlikte icinizde enerjiyi (isiyi) tutmus olursunuz.

  hem mental, hem de fiziksel olarak rahatlamis, ama ayni zamanda muthis enerjik hissettirir ders cikislarinda.

  bunu ne kadar seviyorsam bir alt cesidi olan core vinyasa'dan da bir o kadar nefret ediyorum ama. core vinyasa hareket dizilerine degil, core'u guclendirmeye yonelik, tek (ve zor) pozisyonda daha uzun sure kalmaya yoneliktir. benim gibi esas hosunuza giden hareket serileriyse uyuz olursunuz.
 • ilk yoga denemelerinde çok tavsiye edilmez. önce bir hatha görüp, neyin ne bok olduğunu anlayın diye tavsiye edilir. ama "yaaa ben öyle olduğum yerde durmaktan sıkılırım.", "yoga sıkıcıdır yaaa." diyenlere yaptırıp götlerinden alev çıkarma isteği varsa, gömünüz. yoga yapmanızla dalga geçen arkadaşınızı, "yaa saçmalama yogayla neyin kasını yapıyorsun? ajkdfhagşdfk" diyen zeka küplerini göt etmek için birebirdir. alnından akan ter, "yaa ben bunu yapamıyorum, niye ki?" "dengede duramıyoruaaam." gibi cümleler içinizin yağlarını eritecektir.
  yoga hakkında bu kadar agresif bir entryi sadece p girl'den bekleyebilirdiniz gençler. hadi yine iyisiniz.
  xoxo,
  p girl
 • evde yapmak isteyenler icin iyi bir kaynak.

  gercekten bir saat sonrasinda harika hissettiriyor.
 • başlangıçtan bitişe dek asanaları, nizami nefes alış-verişleriyle senkronize şekilde takip etmeyi gerektiren, tekrardan ziyade vücudun devamlı hareketine dayalı akış halindeki yoga çeşididir.
  vinyasa’nın sanskritçe anlamı, “bir şeyi özel bir şekilde düzenlemek/yerleştirmek”tir. bunu da asanaların, nefesle koordineli bir şekilde dizilime sokulması olarak tanımlayabiliriz.

  ayurvedik vücut tipinizi belirledikten sonra size önerilen asanalardan bir set oluşturabilirsiniz. kaslara ve nefese odaklı olma sebebiyle meditatif yönü, derin yoğunlaşmadan ziyade zihin boşaltmayla sağlanır. bu açıdan bana göre müzikle daha uyumlu ve özgür icra edilebilen bir daldır. deva premal'den ortaya karışık bir çalma listesi çok güzel iş görür.

  yoga'ya yeni başlayacaklara pek tavsiye edilmez çünkü halihazırda yoganın en temel pozları bile yeterince esnek olmayan bünyelerde zorlanmaya sebep olabilir. bir de bunu akış halinde yapmak, ilk önce seti oluşturan hareketleri yavaş ve tekrarlı halde yapıp vücudu alıştırmayı gerektirir.