şükela:  tümü | bugün
  • ashtanga yoga'ya serbest formda değişiklik getiren amerikan tarzı bir yogadır. kurucusu srivatsa ramaswami'dir. nefesle koordine edilen akıcı tarzda bir uygulamadır. zorlayıcı ya da meditatif olabilir. yoga yaparken müzikten hoşlanıyorsanız tam size göre.
    http://vinyasakrama.com/main_page
  • nefesle uyum içinde ve akıcı bir biçimde birbirini izleyen hareket dizilerinden oluşan yoga şeklidir.tıpkı aerobik bir etkinlik gibi bedeni ısıtmaya yarar ve kaslarla eklemleri gevşetir.egzersiz öncesinde ısınmayı sağlamak için mükemmel bir yöntemdir.tek başına bir egzersiz olarak da yapılabilir. vinyasa yoganın en önemli özelliği ,sık sık tekrarlanması halinde vücudun dayanma gücünü,dayanıklılığını,esneklik ve gücünü arttırmasıdır.
  • aktif yoga turu, pilates kadar zorlayici hareketler yaparken kardiyo yaparcasina ter dokebilirsiniz.

kafa bosaltirken, kaslarinizi guclendirmek ve esnetmek icin mukemmel bir secimdir. spor yaparken duzgun nefes almiyorsaniz nefes caismasi yapmaniz icin de cok uygundur.
  • dün ilk defa yogaşala'da katıldığım yoga dersi.

5 yıldır çalışırken sırtımı ve omuzumu dik tutamayan ben, dünden sonra yamuk durunca nefesım kesılmeye basladı.

bolca sırt, omuz ve iç bacak çalıştırıyor. benim gibi ilk defa yoga deneyenlere tavsiyedir.
  • evde yapmak isteyenler icin iyi bir kaynak.

gercekten bir saat sonrasinda harika hissettiriyor.
  • hem akış, hem de güç gerektiren/güçlendirici asanalar barındırdığından aynı sürede yapılan yürüyüş ve koşu gibi kardiyo egzersizlerine kıyasla çok daha etkili, yoganın spiritüel yönünü taşımasından dolayı ise çok daha tatmin edicidir.
  • dün bi buçuk saat dersine katıldığım ve bugün otururken, kalkarken filan her yerimin ağrımasına sebep olan yoga türü. dersten hemen sonra aşşırı iyi, enerjik hissediyorsunuz. yüz milyon kez düşmeme rağmen ve hocanın söylediği hareketi yapamama rağmen öyle hissettim. ancak ertesi gün daha önce hiç ağrıma ihtimali olduğunu düşünmediğiniz yerleriniz bile ağrıyo. omuz başları ve oturma kemikleri ağırır mı insanın ya`::/`
  • iki gun once neredeyse yilbasindan beri hareketsizligimi bir an once atmak icin guzel bir vinyasa akisina teslim edeyim kendimi dedim. kafam ve vucudum senkronize olacakti. yavas, yogun, pozlara odaklanmaya imkan veren bir ders de sectim canim heart alchemy yoga'dan. basladim. ama kafa bu iste. vucut kendince akarken kafam bayirlarda geziyordu, sonra bir side plank, sonra bir daha side plank, kafa hala odada degil, sonra don planke sonra hadi canim chaturanga derken omuzlarimda bir seyler catirdadi.
    dun de omuzlarimdaki agriyi hamlamama yorup bir daha asildim, cunku acili macili kisa yoldan is yapmak benim zayif karnim. planli ve sistematik degilim. boyle kotariyorum. ama vucudu dinlemeyi unutmamayi unutuyorum bazen.
    gun itibariyle omuz baslarimin on kisimlarinda tamamen simetrik saplanmis iki adet bicak var. umarm gecici bir seydir.
    velhasili kelam soylemeye calistigim sey su, bunu yaparken eliniz iste gozunuz oynasta olmasin. gercekten vucudunuzdan, nefesinizden ve yasadiginiz deneyimden fazlasinda gezinmemesine calisin aklinizin. vucudunuzun ne isedigini, ne istemedigini, neyi kafasini iki yana sallayarak hayir hayir cigliklariyla karsiladigini duyabilecek kadar deneyimin icinde kalmayi basarmak cok onemli. muhtemelen omuzlarim beni uyardi, ama ben duymadim. simdi de "biz esnemek istiyoruz, ama sakince, biz bir sure dinlenmek istiyoruz" diye bagiriyorlar. bu sefer gec de olsa duyuyorum.
  • hathadan daha çok sevdiğim yoga ekolü. akışların daha seri olduğunu düşünüyorum. dolayısıyla çabasız şekilde kalmak ve zihni boşaltmak daha kolay oluyor. nefes mevzusuna gelirsek hemen olacak bir şey değil. altıncı ayın içerisindeyim hala hocanın komutlarıyla nefesi duruşlara yediriyorum. bazen nefes akışını bozmak istediğim, zorlandığım anlar da oluyor. zamanla oturacak inşallah.

yoganın meditatif yanını fazlasıyla hissetmeye başladım artık. hem yogalarken hem de sonrasında pamuk gibi oluyorum. etrafımdaki insanlara da tavsiye ediyorum deneyimlesinler istiyorum.

vinyasa önyargımı kırdığım için de ayrıca mutluyum bugün.
  • hatha yoga'nın alt dalalrından olan, geleneksel olmayan dinamik bir yoga türüdür. vinyasa'nın sanskritçe anlamı " özel bir pozizyonda yerleşme"dir. aynı zamanda "akış" anlamına da gelir. asanaların belirli bir akışta ve bu akışa uyumlu nefeslerle yapılmasıyla oluşur. terleten/terletebilen yoga türlerindendir. genelde duruşlarda bekleme süreleri çok kısadır.