şükela:  tümü | bugün
 • 1917 san carlos, şili doğumlu, gitarıyla nam salmış müzisyen.. naneli şeker ferahlığında bir sese sahiptir..
 • nueva cancion hareketinin öncülerinden şili 'li müzisyen , etnik müzik derleyicisi , politik eylemci . 60'lar da kurduğu peña adlı kültür merkezinden victor jara ,quilapayun , inti-illimani gibi nueva cancion hareketinin önemli temsilcileri yetiştirmiş, peña'lar daha sonra tüm şili 'ye yayılarak nueva cancion hareketinin gelişmesine neden olmuş.
  (bkz: nueva cancion)
  (bkz: atahualpa yupanqui)
  (bkz: victor jara)
  (bkz: angel parra)
 • şilili müzisyen. yeni şarkı akımının kurucularındandır. parra gerek bu müzik akımının tavır ve felsefesinin şekillenmesinde, gerekse politik/kültürel boyutunun oluşmasında en önemli role sahip şarkıcı durumundadır.

  parra inanılmaz bir araştırmacıdır. işe 1950 yılında şili kültürünü araştırmayla başlar. yoksul köylülerin içine girip söyleşiler ve kayıtlar yaparak, yazarak eski folk şarkılarının silinmesini önlemek, bu kaynakları derlemek, arşivlemek için kendini büyük bir mücadeleye adamıştır.

  kır hayatının popüler şairleri kendisini çok etkilemiştir. and dağları'nın yerli çalgılarını santiago'ya taşımayı başarmıştır. bambo, flüt ve charango'yu kullanmıştır. kısa süre sonra yerli ve köylü halkların asıl kaynaklarının kovalayıcısı olarak yeni bir popüler sanat tavrının, felsefesinin gelişimini sağlayacaktır. parra sadece müzisyen değildir, aynı ölçüde ressam, heykeltraş ve çömlekçidir. nakış ve desen işleme sanatında da yetkindir.

  bu çabalarının müzikteki yüzü, şili halk şarkılarına yeni, has bir inceliği ve ulusal temelde bir düşünsel yoğunluğu kazandırmasıdır.

  1950'li yıllarda paris'e yerleşmiş, bu dönemde chansonlarla da ilgilenmiştir.

  şarkılarında kendine özgü bir halkçılık ve yenilikçilik vardır ama sıradan bir folk anlatımına yaslanmaz. çok çeşitli türlerde şarkılar yazan parra, şili'de toplumsal duyarlılığı ön planda olan her türden sanatçıyı etkilemiş, 'popüler sanat'ın özgün yanlarını ortaya çıkarmış, 'yeni şarkı'nın biçimlenişini yönlendirmiştir.
 • çocukluğumdan beri, hayattan vazgeçmeye en meyilli insanların hayatı ziyadesinden de fazla seven insanlar olduğunu düşünürüm. hayattan vazgeçecek denli hayatı sevenler diye tanımlamışımdır onları. bence violeta parra da onlardan biriydi. hayata bu kadar güzel teşekkür eden birinin kendi hayatını sonlandırmasının başka bir açıklaması olamaz.

  (bkz: gracias a la vida)

  http://www.youtube.com/watch?v=uw3igds-nna
 • violeta del carmen parra sandoval, 4 ekim 1917 şili doğumludur. annesi bir gitarist ve babası müzik öğretmeni olan parra, gitar çalmayı kendi kendine öğrenmiş ve 1920’li yılların sonlarına doğru kendi bestelerini yapmaya başlamıştır. önceleri kardeşleriyle birlikte sokak müziği yapan parra, daha sonra cafe ve barlarda gitar çalıp söylemeyi sürdürmüştür. 1950’lerde, paris’e giderek orada albüm çalışmalarına başlamıştır. müziğin yanında resim ve seramik çalışmaları yapan parra’nın resim ve heykelleri 1964 yılında louvre’da sergilenmiştir.
  şili sosyalist partisi’nin bir üyesi olan parra, inti illimani, victor jara, quilapayun gibi sanatçıların da içinde yer aldığı “la nueva cancion” (şili özgün müziği / yeni şarkı) akımının öncülerindendir. şili’nin yoksul köylerinde yaptığı yoğun araştırmalar ve derlemelerle şili’nin politik kültürünü harmanlayan violeta parra, sanatın ve politikanın buluştuğu peña kültür merkezinin de kurucusudur. salvador allende döneminde ülke genelinde yaygınlaşan, 11 eylül 1973 darbesiyle yasaklanan bu kültür merkezleri, günümüz şili’sinde hala etkinliklerini sürdürmektedir.
  en popüler şarkısı gracias a la vida (teşekkürler hayat), günümüzdeki (latin amerika’daki) popülerliğini geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz latin amerikalı sanatçı mercedes sosa ve amerikalı sanatçı joan baez’e borçludur.
 • sili aksani zaten muzikaldir ve harmonik inis-cikislarla doludur. violeta parra'nin sarkilarinda da bunu gorebilirsiniz, kendisinin muzigi ve aksani birbiriyle cok uyumlu. ukulelenin de buna katkisi cabasi.

  ornek:
  gracias a la vida: http://www.youtube.com/watch?v=pyew3e5x5es
  volver a los 17: http://www.youtube.com/watch?v=2ozg2tjy3qm
 • gracias a la vida'nın yaratıcısı olması kendisini yüceltmek için yeterli bir neden olmakla birlikte, fikrimce bu ağıdı en güzel söyleyen sestir aynı zamanda. mercedes sosa yorumu genelde beğenilir, ancak violeta parra'nın sesinin naif rengi onda yoktur.
hesabın var mı? giriş yap