şükela:  tümü | bugün
 • yüksek heyecanlı, heran kazanma yada kaybetme durumu olabilen,varlığının 10 katı işlem yapma imkanı olan platform..
 • vob un istanbullu yeni hali.
 • (bkz: voip)
 • borsa istanbul a.ş. vadeli işlem ve opsiyon piyasası’nın kısaltmasıdır. vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri alınıp satılır.
 • kazanmanin mumkun olmadigi piyasa.
  diyelim 10 lot $ aldiniz, yukselecek diye bekliyorsunuz guncel fiyat 3,90 diyelim. (viop’da vadeli kontrata gireceksiniz o kismi zaten bildiginizi varsayiyorum) ama $ dustu 3,89’a. aksam saat 18:15’de sizin 10 lot kontratiniz uzlasma fiyatindan yani 3,89’dan carpilir ve paraniz tl olarak takasbank’a gider. ama amerika’da piyasalar o saatte yeni aciliyordur ve gece gelismelerle birlikte siz uyurken dunya piyasasinda $ yukseldi ve 3,91 oldu
  siz de sabah uyandiginizda sevincle yukselisi gordunuz ve kazandim saniyorsunuz ki tam tersi zarara girdiniz, cunku sizin para takasbank’ta tl olarak bekliyor ve sabah 09:15’de sizin 10 lot kontratiniz o anki fiyatlara gore yani 3,91’den tekrar $ aliyor
  tabi viop’da kaldiractan dolayi teminatinizin 10 kati islem acildigindan dolayi siz kar ediyorum diye zannederken hooop kol gibi bir zarar size giriyor
  tersini dusunelim farz edelim ki biraz kar ettiniz, zarar ederken sesi cikmayan devlet baba hemen % 10 stopajini aliyor sizden.
  araci kurumun fahis komisyonundan bahsetmiyorum bile hem alista hem satista % 1 gibi komisyonu zaten geciriyor
  bu ihtimallerle kar etmeniz icin $’in sabah dusuk acilip aksam yuksek seviyeden kapanmasi ve sizden kesilen komisyon ve stopajlardan cok daha fazla yukselmesi ve her gun boyle yasamasi lazim ki; pek mumkun degil gercek dunyada
  gel de kar et
 • borsa istanbul bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği piyasanın kısa adıdır.
  mesela şuan,
  dolar spot : 4,5429
  endeks: 127.325
 • keşke bilen birisi bu viop'taki söylentilere bir açıklık getirse. yok şu kadar dolar satılmış, yok efendim şu olmuş, yok efendim bu olmuş.

  vadeli işlem borsası değil, bildiğin söylenti borsasına döndü ortalık.
 • 1 haftada bana 3000 tl kaybettirmiş bildiğin kumar. her gün sonunda işlemin kapanması ve zararın işlenmesi kazanmayı nerdeyse imkansızlaştırıyor.
 • burada yazılanların kafamı karıştırdığı piyasa.
  şimdi bende thyao var diyelim 100 lot.
  her şey iyi güzel giderken thy yeni boeing uçaklarının geç teslim alacağını beyan etti.
  ama ben kağıtlarımı satmak da istemiyorum.
  viop tan 1 kontrat (sanırım 100 lot oluyor) thyao sattığım zaman o günkü düşüşten etkilenmiyorum.
  buraya kadar sanırım doğru.
  viop kontratından elde ettiğim karla düşen fiyatından tekrar thyao alırsam elimdeki kağıdı da bedavadan artırmış olmuyor muyum?

  bu viop un günlük ne kadar maliyeti var ki elimizdeki kar kuşa dönüyor?
  bilmeden işlem yapıp göte gelmek istemiyorum.
  cevabını öğrenirsem burayı düzenlerim.

  ekleme: gcm nin hazırladığı bu youtube listesinde viop hakkında birçok şeye değinilmiş kısa videolar halinde. merakınızı rahatça giderir.
  saygılarımla