şükela:  tümü | bugün soru sor
  • vob un istanbullu yeni hali.
  • (bkz: voip)
  • borsa istanbul a.ş. vadeli işlem ve opsiyon piyasası’nın kısaltmasıdır. vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri alınıp satılır.
  • kazanmanin mumkun olmadigi piyasa.
    diyelim 10 lot $ aldiniz, yukselecek diye bekliyorsunuz guncel fiyat 3,90 diyelim. (viop’da vadeli kontrata gireceksiniz o kismi zaten bildiginizi varsayiyorum) ama $ dustu 3,89’a. aksam saat 18:15’de sizin 10 lot kontratiniz uzlasma fiyatindan yani 3,89’dan carpilir ve paraniz tl olarak takasbank’a gider. ama amerika’da piyasalar o saatte yeni aciliyordur ve gece gelismelerle birlikte siz uyurken dunya piyasasinda $ yukseldi ve 3,91 oldu
    siz de sabah uyandiginizda sevincle yukselisi gordunuz ve kazandim saniyorsunuz ki tam tersi zarara girdiniz, cunku sizin para takasbank’ta tl olarak bekliyor ve sabah 09:15’de sizin 10 lot kontratiniz o anki fiyatlara gore yani 3,91’den tekrar $ aliyor
    tabi viop’da kaldiractan dolayi teminatinizin 10 kati islem acildigindan dolayi siz kar ediyorum diye zannederken hooop kol gibi bir zarar size giriyor
    tersini dusunelim farz edelim ki biraz kar ettiniz, zarar ederken sesi cikmayan devlet baba hemen % 10 stopajini aliyor sizden.
    araci kurumun fahis komisyonundan bahsetmiyorum bile hem alista hem satista % 1 gibi komisyonu zaten geciriyor
    bu ihtimallerle kar etmeniz icin $’in sabah dusuk acilip aksam yuksek seviyeden kapanmasi ve sizden kesilen komisyon ve stopajlardan cok daha fazla yukselmesi ve her gun boyle yasamasi lazim ki; pek mumkun degil gercek dunyada
    gel de kar et
  • keşke bilen birisi bu viop'taki söylentilere bir açıklık getirse. yok şu kadar dolar satılmış, yok efendim şu olmuş, yok efendim bu olmuş.

vadeli işlem borsası değil, bildiğin söylenti borsasına döndü ortalık.
  • viopda para kazanmak neredeyse imkansız. mesela forex de doların düşüşüne göre pozisyon aldığınızda yaklaşık gecelik 100 tl gibi bir ekstra para alırsınız, çünkü şirket sizin pozisyonunuzu taşımak zorunda kalmaz. aynı şekilde doların yükselişine göre pozisyon alırsanız, şirket doları taşıdığı için sizden ekstra para alır.

türkiyede ise takasbank payı adı altında bir ücret alır, komisyon vs. adı altında bir para kesilir, nema stopaj adı altında bir para kesilir, viop da yaptığınız işlem hacmine göre 10000 de 3,5 tl sizden işlem hacmi adı altında bir para kesilir. ekstra olarak takasbank payı vs derken size 5 kuruş para kalmaz. hisse veya dolar istediği kadar yükselsin/düşsün.

işte bu yüzden paranızı viop da veya borsada değerlendirmenizi tavsiye etmiyorum. zira piyasa dolandırıcı dolu. en güzeli altın veya dolar almak. abd borsası bile çatırdarken, dax endeksi bile tepe taklak olmuşken, borsa istanbul'un düştüğü hal içler acısıyken paranızı buralara yatırarak ancak elinizdeki üç kuruş parayı kaybedersiniz. yatırım tavsiyesidir.