şükela:  tümü | bugün
  • hindistan'ın en eski meditasyon tekniklerinden biridir. uzunca bir süre insanlıkça unutulmuşsa da, 2500 yıldan daha uzun bir süre önce gotama buddha tarafından yeniden keşfedilmiştir.

    bu teknik zihinsel kirliliklerin tamamen yok edilmesini ve bunun sonucunda da eksiksiz özgürlüğün en yüksek mutluluğunu amaçlamaktadır. bu tekniğin amacı, yalnızca hastalıkları tedavi etmek değil, insanın mutsuzluğunun, ıstırabının asıl tedavisini gerçekleştirmektir.

    vipassana, kendi kendini gözlemle gelen bir kişisel dönüşüm yoludur. beden ile zihin arasındaki derin bağlantı üzerinde odaklanır. bu bağlantı, bedenin yaşamını şekillendiren ve zihnin yaşamına da sürekli bağlı olan ve onu koşullayan bedensel hisler üzerine disiplinli bir şekilde dikkatin yoğunlaştırılması ile doğrudan deneyimlenebilir. bu gözlem temelli, kendini keşif yolculuğudur zihin ve bedenin ortak kökenine giden, ve zihinsel kirliliği eriterek dengeli, sevgi ve şefkat dolu bir zihinle noktalanan.

    insanın düşüncelerini, duygularını, yargılarını ve duyumlarını işleten bilimsel yasalar anlaşılır hale gelir. doğrudan deneyimle, kişinin ilerleyişinin ya da gerileyişinin, ıstırabı nasıl ürettiğinin ya da ondan nasıl özgürleştiğinin doğası anlaşılır. yaşam, artan farkındalıkla, aldanmadan uzak, öz-denetim ve huzur ile nitelik kazanır.

    daha detaylı bilgi için http://www.tr.dhamma.org/
  • (bkz: vipassana)