şükela:  tümü | bugün
 • hakkında bir çok yanlış bilgiye sahip olunan ve insan canını tehlikeye atabilecek eylem.

  yahu şu ekşisözlükteki bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmasına hasta oluyorum.. insan hayatı söz konusu olan bir konuda nasıl da duyarsızca sallıyorlar.. yok benim arabam daha iyi yapışıyor bilmem ne diyen mi ararsın, yarış pistinde uygulanabilecek bir şeyi trafikteki adam için doğru bir şeymiş gibi anlatan mı..

  1.si bu durumu yarış pisti ve trafik olarka ikiye ayırmak gerekir. zira yarış pistinde virajları bilirsiniz, girişini çıkışını görürsünüz, yoldan çıksanız dahi canınız büyük oranda tehlikede değildir. tabii ki başkalarının canı da. ama trafikte pist koşulları varmış gibi saçma sapan insanların kendi can ve malının yanında başkalarının da canını malını ve yayaları tehlikeye sokacak saçma sapan öğütleri verme gafletinde nasıl bulunabiliyorsunuz? şimdi burada bunları okyan birisi trafikte viraj dönerken gaza basmak iyiymiş deyip köklese, o sırada karşıya geçmekte olan bir yayanın canını alsa nasıl vicdanınız rahat edecek?

  2.si bu durum şoförün aracını, yolu ve aracının farklı hava koşullarındaki tepkilerini iyi tanıması ve bölgedeki insan-trafik yoğunluğunu dikkate alması gerekir. bu bile riski sıfıra indirmez.

  3.sü her otomobil bu durumda aynı tepkiyi göstermez. burada aracın öncen çekiş, arkadan itiş veya 4 çeker olmasının yanı sıra her hangi bir tehlikeli durumda devreye girecek elektronik sistemlerin varlığı da önemlidir. önden çekiş araçlar virajlarda yol tutuşun bittiği anda understeer'a yani kafadan kaymaya başlar. arkadan itiş araçlar oversteer yani arkadan kaymaya, 4 çeker araçlar da eğime ve viraj açısına bağlı olarak bunlardan ikisinden birine maruz kalabilirler. hiç bir araç 4x4 de olsa fizik kurallarını alt üst edemez, her araç yoldan çıkar. lastiğin tutunamadığı yerde isterseni aracınızın 100 tekerleği olsun 100ünde de çekiş gücü olsun, yoldan çıkabilirsiniz. bu durumda eğer viraj içinde kaymaya başlamışsanız yapabilecekleriniz aracınızın türüne göre şunlardır:

  a) önden çekişli araçlar kafadan kaymaya başladığında yapılabilecek tek şey gazı yumuşakça kesmek ve çarpmamayı ummaktır. özellikle aracınızda esp* gibi bir güvenlik donanımı yoksa sıçtığınızın resmidir. (trafikteki çoğu mercedes ve bmw modeli hariç hemen her otomobil önden çekişlidir. bu markaların da bazı modelleri önden çekişlidir.)

  b) arkadan itişli araçlar virajda gaz verdiğinizde arkadan kaymaya başlamışsa direksiyonu viraj aldığınızın ters yönünde hafif hafif kırarak (sert değil) yani kontra vererek arkayı toparlamaya çalışmalısınız.

  c) aracınız dört çekerse bu a ve b şıklarından hangisi olduysa o yönde hareket etmelisiniz. daha büyük ihtimalle b şıkkı başınıza gelir ama arkadan itişe göre daha hafif kontra vermeniz gerekir.

  4. pist için söylemek gerekirse bu 3. maddedeki şıklar bir şekilde güvenliğinizi sağlar ama bunları trafikte uygulayabileceğiniz alanlar çok kısıtlıdır. çok büyük ihtimalle de kontrolü sağlayamaz ve patlarsınız. hem kendi can ve malınızı, hem de başkalarınınkini zarara uğratmanız çok büyük ihtimal.

  5. virajda gaza basınca anlık olarak aracın sizin istediğiniz şeyi yaptığını düşünebilirsiniz, ancak işin aslı öyle değildir. hızınız arttıkça lastiklerin tutunma kabiliyeti düşer ve bir noktadan sonra kopmaya başlarsınız. bundan sonrası pilotaja ve şansa bağlı. hayatınızı şansa bırakmak istiyorsanız okey ama başkalarınınkini düşünmeye de mecbursunuz eğer o direksiyonun başına geçtiyseniz.

  6. asıl tehlike viraj içinde karşılaşacağınız şeylerdir. siz gaza basarken virajda önünüze bir çukur, engel, araç veya en kötüsü de insan çıkarsa, önce ayağınızı gazdan çekmek, sonra frene basmak ve aracı kontrolü kaybetmeden yoluna devam ettirmek zorundasınız. hafif sabit gazla veya ayağınız gazda değilken dönüş yapmak varken aracın ivmelendiği bir esnada fren yapmak özellikle viraj içinde çok tehlikelidir. örneğin sola dönülen bir virajda gaza bastığınız esnada en çok sağ ön tekerleğe, daha sonra sağ arka tekerleğe fiziksel kuvvet uygulanır. araç arkaya daha çok basma eğilimindedir gaz verilmesi esnasında. ama frene basarken öne yığılma olur. bu da anlık stabilite kaybına neden olabilir. virajın keskinliğine göre de yoldan çıkma ihtimaliniz muhtemeldir. çünkü aracın şasisinde bir anlık güç değişimi söz konusudur. düşük hızlarda karşınıza tehlikeler çıkmadan siz çok süper şoför olduğunuzu sanıp gaza abanabilirsiniz ama bir tehlike anında ölümle burun buruna gelme ihtimalinizi unutmayın.

  7. aracınızda aktif güvenlik ve yol tutuşu artıracak donanımlar yoksa, hatta varsa bile, virajlarda gaza basayım da araba yere otursun mantığıyla otomobil süremezsiniz. ancak şu donanımlar aracınızın yol tutuşuna yardımcı olabilir:

  - kule gergisi
  - spor helezon
  - spor amortisör (veya coilover)
  - denge kolu*
  - viraj çubuğu
  - alt ve arka yarış gergileri
  - daha geniş tabanlı spor jantlarla uyumlu, diş derinliği yeterli olan mevsim lastikleri
  - aracınıza uygun ve kesinlikle uzman tarafından tavsiye edilmiş olan spacer'lar.

  ancak bunların tamamı bile aracınızda olsa kendinize o kadar güvenip de virajlarda gaz vererek dolaşmayın. zaten hemen hemen hiç birinizin aracında bunların "hiçbiri" yoktur diye tahmin ediyorum. trafikteki araçların %99unda yok çünkü. zaten bunlardan haberdar olan insan virajda gaza basayım demez amacı artistlik veya aracını denemek değilse...

  trafikte viraj dönerken yapılması gereken şey ya hafif sabit gazla dönmek, ya tamamen gazdan çekilmiş bir şekilde dönmek, ya da motor freniyle yavaşlayarak dönmektir. kesinlikle sert bir hareket yapılmaz. pedallar da buna dahil.

  son olarak da kendi hayatınızı düşünmüyorsanız başkalarının ve özellikle yayaların canına kastedecek öneriler vermeyin artık şu sözlükte.
 • dört çeker bir araç sahibi değilseniz ya önden ya da arkadan koparsınız. sakin olun, viraja girmeden yavaşlayın viraj içinde fren kullanmayın. evde kalın, mesafe ve hijyen kurallarına uyun.
 • başlık viraja en dıştan girip en içten çıkma tavsiyeleriyle dolmuş taşmış. sanırsın hepsi haftada bir istanbulpark'a çıkıyor amk. viraj en dıştan girip, en içten çıkmanız gereken bir şey falan değildir. viraj sadece efendi gibi girip, efendi gibi çıkmanız gereken bir şeydir. gereksiz hız yapmayın. yollara çizgi çekiyorlar. içinde kalın, şerit sadakatine inanın.
 • gayet mantıklı olandır.

  bunu hissederek yapmalısınız.
  viraja haddinden fazla hızlı girenlere bir şey diyemem. belli bir süratin üzerinde iseniz ne gaz ne de fren işe yaramayacaktır.
  virajın keskinliğine de bağlı olarak bir tık normalden hızlı girmeniz sizi korkutabilir.

  virajın ortasına geldiğinizde gaza basarsanız araç ileri doğru ivmelenip kendisini toparlayacaktır.
  dediğim gibi hızınız çok ise gaza abanmak daha kötü sonuçlar doğurabilir.
  ama virajın ortasında hafiften savrulan arabayı gaza basarak toparlayabilirsiniz.
  acemi sürücülere pek tavsiye etmiyorum tabi.

  uyarılar üzerine edit; bahsettiğim olay tamamen profesyonellik gerektiriyor.
  apex noktası, momentum, altınızda ki araç ve sizin bu aracı ne kadar tanıdığınız gibi bir çok parametre var değişkenlik gösterebilen. mümkünse kendi başınıza denemeye kalkmayın.
 • önden çekişli broadway kullanıyorsanız aracın götünün dağlara taşlara savrulmasını ve sizi de mecnun gibi peşinden sürükleyip, bir güzel yardan aşağı savrulduktan sonra kızılırmak'ın kurumuş yatağına yapışmanızı sağlar.

  (bkz: true story)
  (bkz: gece çalan telefon)
 • viraja girerken geniş alınarak girilir, viraj esnasında frene basılmaz, gözler gidilmek istenen yöne kitlenir ve gaz sıfırdan başlayıp kademeli şekilde artarak açılır.
 • frene basmaktan daha güvenlidir.
 • arkadan itişli araçlar için dozunda yapılırsa hayat kurtarır. yoksa semazen gibi bariyerlere gitmenizle sonuçlanabilir.
 • frene basmaktan daha güvenli olduğu nettir, ancak bazı şartlar var virajdan mefta olarak çıkmamak için;

  1-viraja girerken arabanızın tipine, özelliğine göre değişen emniyetli süratle girmek, yani viraja girmeden önce yavaşlamak

  2-gaza basma hareketini, dönme hareketi başladıktan sonra yapmak. ancak dönme hareketi derken direksiyonu kırdığınız andan bahsetmiyorum, virajın dairesel döngüsüne oturmaktan bahsediyorum.

  her halükarda sert bir virajın ortasında panik halinde sert fren yapmaktan emniyetlidir. virajda iken yavaşlamak gerekiyorsa bunu vites küçülterek yada çok kontrollü fren hareketleri ile yapmak gerekir.
 • virajı dönmeye başladıktan sonra yapılması gerekendir. yol tutuşunu arttırır.