şükela:  tümü | bugün
 • motosikletle giderken bunu abartırsanız arka tekeriniz (şanslıysanız) ufak bi kayma hareketi yapar ve virajın sonuna doğru süphanekeyi tersten okumuş olursunuz. arkanızdan gelen arkadaşınızsa herşeyden habersiz ' ne güzel kaydırdın lan bir daha girelim o viraja ' dediğinde vereceğiniz tek cevap 'kanka benzin yok be ' olur.
  he canım he benzin yok . ölüyoz amuha goyum ne benzini.
 • sağa dönülüyorsa direksiyonu hızlı bir şekilde sağa ardından yavaş yavaş sola çevirerek gaza basmak daha eğlenceli hale gelebilir.

  *
 • özellikle motosiklet kullanıcılarının uygulaması gereken tekniktir. yola tutunmayı kolaylaştırır ve daha güçlü bir denge sağlar.
 • gayet mantıklı olandır.

  bunu hissederek yapmalısınız.
  viraja haddinden fazla hızlı girenlere bir şey diyemem. belli bir süratin üzerinde iseniz ne gaz ne de fren işe yaramayacaktır.
  virajın keskinliğine de bağlı olarak bir tık normalden hızlı girmeniz sizi korkutabilir.

  virajın ortasına geldiğinizde gaza basarsanız araç ileri doğru ivmelenip kendisini toparlayacaktır.
  dediğim gibi hızınız çok ise gaza abanmak daha kötü sonuçlar doğurabilir.
  ama virajın ortasında hafiften savrulan arabayı gaza basarak toparlayabilirsiniz.
  acemi sürücülere pek tavsiye etmiyorum tabi.

  uyarılar üzerine edit; bahsettiğim olay tamamen profesyonellik gerektiriyor.
  apex noktası, momentum, altınızda ki araç ve sizin bu aracı ne kadar tanıdığınız gibi bir çok parametre var değişkenlik gösterebilen. mümkünse kendi başınıza denemeye kalkmayın.
 • arkadan itişli araçlar için dozunda yapılırsa hayat kurtarır. yoksa semazen gibi bariyerlere gitmenizle sonuçlanabilir.
 • dört çeker bir araç sahibi değilseniz ya önden ya da arkadan koparsınız. sakin olun, viraja girmeden yavaşlayın viraj içinde fren kullanmayın. evde kalın, mesafe ve hijyen kurallarına uyun.
 • sarhosken yapilmamasi gerekendir.virajdan sonra toparlayamiyorsunuz.ilgili arac 1.18i dir,160la sadece virajdan cikmiyorsunuz
 • viraja girerken geniş alınarak girilir, viraj esnasında frene basılmaz, gözler gidilmek istenen yöne kitlenir ve gaz sıfırdan başlayıp kademeli şekilde artarak açılır.
 • viraja girerken yavaşlanır. viraja en dıştan içe doğru girilir. virajın iç kısmında dönüş noktası belirlenir. o noktaya değdikten sonra yavaşça ivmelenme sağlanır. virajlarda aracın ağırlık merkezi ön tekerleğe doğru kayar. hafif gaz açılarak ağırlık merkezini dengelemek gerekir.

  edit: iyiyaptim adlı yazar arkadaş uyardı sağ olsun. tekerlekleri karıştırmışım. ağırlık merkezi öne doğru kayar.

  edit 2: eğer sehir içerisinde sağa dönekseniz 15km, sola dönecekseniz 20km ile dönmeniz gerekir. dönüşlerde hızlanmaya geçmeden önce ayağınız hep frenin üzerinde tetikte olmalıdır. aniden önünüze çıkacak şeyleri görebilmek içinde arka aynalara 1 saniyeden uzun bakmamalı ve ani fren için ayağınızı fren pedalının üzerinde hazır tutmalısınız. otobanda giderken eğer viraj çok keskin değilse hızınızı değiştirmenize bile gerek olmayabilir.
 • dozajı önemlidir eğer aracanız çekiş farketmeksizin savrulma durumunda arkayı atan bi araçsa arkasını toplaması kolay olur ama eğer aracınız olası bir savrulma durumunda direkt kafadan kayan bir araçsa çok girişmeyin derim.kendi adıma konuşacak olursam olası arka atma durumlarında çok iyi toplayabiliyorum ama önden kaydığında toplaması çok daha zor.kısacası dikkatli sürün.