şükela:  tümü | bugün
  • arabadaysanız ve aşırı sınırları zorlamadıysanız çok sorun oluşturmaz büyük ihtimal bir iç gıcıklanmasıyla atlatırsınız.

motosiklet üzerindeyseniz, fren yapmayın, daha fazla yatmayı deneyin ama kontrollü bir şekilde. bariz gaz kesmeyin, usul usul kesin. bu tehlikeyi yaşamak yerine gözünüzün aldığından daha yavaş bir hızla girin. virajda gaz açmak çok sorun oluşturmaz ama fren ve gaz kesmek ciddi denge problemleri yaratır.
  • viraja girerken emniyetli hızdasındır aslında, ama o viraja girerken ki tümsek aracı hafif zıplattımı hız sınırları tabelası uyarı tabelaları anlamını yitirir araçla sen arasındaki iletişime kalır herşey.
  • arabalar virajda savurabilir. lakin iyi bir sürücü iseniz bu durumu kolaylıkla kontrol edebilir ve aracın şeritten çıkmasını mükemmelliyetçilik ile sağlayabilirsiniz. iş burada sürücüde bitiyor olsa da aracın iskelet, dingil ve aks mesafesinin de önemi çok fazla. keza, bu denklemi en iyi sağlayabilenler volkswagen, citroen, merdeces gibi markalardır.

viraja girdiğiniz vakit ayağınızı gazdan çekmeyerek,
    manuel ise, gazdan ayağınızı oynatmadan vites düşürmeniz gerek.
    otomatik ise de, bu durumu direksiyonda yer alan (var ise) kulakçıklar vasıtasıyla sağlayabilirsiniz.

*** virajda fren yapılmaz. viraja hızlı girdiğinizi düşünüyorsanız gaza milim oranlarında gazarak aracınızın ve yanınızdakilerin sağlığını garanti altına alabilirsiniz.
  • kayma hissi yaşanan an. direksiyon hakimiyetinizin yarı değil çeyrekten bile aşağı düştüğünü hissedersiniz.
    virajın keskinliğine, virajın eğimine, kullandığınız araç türüne, hızınıza ve yolun buz olup olmamasına göre değişir bu his.
    en tatlı olanı, önün hafif hafif kaymaya başlayıp da arka tekerlerin ön teker izini kovaladığı andır. ayağınızı gazdan çoktan çekmişsinizdir ve siz hafif hafif gaz verdikçe ( evet gaz verdikçe) araba kendini toplar.

kaygan zeminden kaynaklanan başarısız bir viraj almada yapabileceğiniz hiç bir şey yok. böyle bir viraja girdiyseniz yanınızdakiyle öpüşüp helalleşin.
  • ayak parmaklarımdan beynime 1 saniyede giden uyarılma hissi sonrası, ter basması
  • motosiklet için,

indim viraja, girdim şikana.
    açtım dizimi, baktım çıkışa.
    yattım allah yatır beni,
    apexten sonra kaldır beni
    amin...

denen andır.
  • ne mal adamım ben serzenişiyle gelen ılık bir göt korkusu.
  • çamaşır makinesindeki sıkma gücünü hissettiğin merkezkaç kuvvetidir
  • arabamız yok ki viraja hızlı girelim.*
  • vücuttaki etkisinin aşka benzediği andır. için kıpır kıpır, göğüs kafesinin içinde kelebekler uçuşuyor.