şükela:  tümü | bugün
  • audi tt quattro varsa dert edilmemesi gereken andır. girdiğiniz gibi çıkarsınız.
  • araçta benimle birlikte yolculuk edenler için iğrenç bir espri geliyor demektir, çünkü her sert virajda daima bu espriyi yaparım.

" o kadar fakirdik ki virajı bile alamadık."*
  • arkadaştan emanet alınmış bir citroen nemo ile 19 yaşımda aileye otobüsle gidiyorum yalanını söyleyerek,
    haftasonu başka bir şehirde üniversiteye giden kız arkadaşımın yanına gidip,
    baştan sona cenabet* bir haftasonu geçirdikten sonra,
    burdur-ısparta arası daha yeni duble yol inşaatı süren bir kısıma gelmeden tek geliş tek gidiş kısımda şuan neresi olduğunu hatırlamadığım ormanlık bir alanın içinden denizli il sınırları içine doğru inerken bir viraja gereğinden hızlı girdiğimi hissetiğimde,
    o küçüçük citroen nemo'nun sağ ön ve arka tekerinin yerden kalktığını,
    aynı anda hissetmiştim.
    o an hissedilen tek şey,
    ne ölüm,
    ne sakat kalma korkusuydu.
    o saliseler anında tek düşünülen şey emanet arabanın pert edilmesi,
    aileye karşı otobüsle gidiyorum yalanının ortaya çıkacak olmasıydı.

ama çok şükür ki o iki sağ teker kalktığı gibi geri yere inmiş ve yoldan çıkmadan toparlamıştım,
    tabii ki o korkunun verdiği endişeyle yolun o kısmından sonra daha aklı başında giderek eve tek parça gidebilmiştim.
  • araba tekerleklerini hissetmenize sebep olabilir.

baktınız hissetmiyorsunuz ve savrulmaya başladınız, sakin olun, direksiyona odaklanın ve gaza basmayın, sakin sakin dönün virajınızı.
  • renault symbol ile girmiştim. allah'ın sevdiği kuluymuşum. ne kadar bildiğim dua varsa o an hepsini hatmetmiştim.
  • inşaat mühendisleri viraja yatay kurp* der ve belli hesaplamalar yapılarak uygulamaya aktarılır. her virajın maksimum hız değeri vardır o değeri geçtikten sonra savrulmaya başlarsınız. virajlarda dışarı savrulmanızı engelleyecek unsurlara bakacak olursak sürtünme ve dever dediğimiz şey mevcuttur. dever her zaman gördüğümüz ve hissettiğimiz yolun yana doğru yatma durumudur. diyelim ki siz viraja olması gereken hızda girdiniz tasarım hesaplarında ve uygulamada sıkıntı varsa sıçtınız demektir. he kaza oldu diyelim viraj hatalı olduğu için ceza indirimi gibi şeyler yapılıyormuş lakin bu indirimi kimse istemez herhalde. siz siz olun virajlara çok hızlı girmeyin
  • ateistin şahadet getirdiği andır.
  • hastanede ayılmaya çalışırken hissedersiniz ve ulan hızlı girdik viraja sanırım dersiniz.

kazanın ertesi günü destek almadan yataktan doğrulamazsınız. her yeriniz hamlamıştır.

bu ve bunun gibi sebepler yüzünden;

1- hızın bokunu çıkarmayın (mümkünse hiç yapmayın)

2- emniyet kemerinizi daima bağlayın.
  • allahım sana geliyorumun mekanik versiyonu.
  • daha yeni ehliyetini almış arkadaşla ilk anayolunda giderken başımıza gelmiş olay. yokuş aşağı yol sonrası viraja 110'la girdi. araba hafif savruldu. neredeyse bariyerlere girecektik. arkada oturan arkadaş savrulmayı daha da çok hissetmiş. ben de gaza getirmiştim daha hızlı git diye. ölmeyi bayılmak sandık...