şükela:  tümü | bugün
 • büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu düşündüğüm sürücü modeli.*

  en azından dönerken sinyal veriyorlar şeklinde iyimser bir yaklaşım sergilenerek bu sürücülerin trafik bilgisinin en azından vatman ve makinistlerden iyi olduğunu söyleyebilirim.

  (bkz: tren kullanır gibi araba kullanan zihniyet)
 • bu tür sürücüler genelde hatun ya da yumuşak huylu erkeklerdir ve sinyali ya verir ya vermezler. virajda vermeyeni kavşakta da vermez, ama vermeye alışanları da viraj kavşak dinlemez sinyal verir...
 • kimi kamyon sürücüleri de bu modele dahildir (bu arada demeden edemiyorum (ara: model* zihniyet*)), maksat ilerideki yol boş ise arkadaki aracın kendisini sollamasını sağlamak veya gelen araba varsa sollamaya kalkan armuda "iki dakka sabret lan" demektir.. ha virajda sollamak ne kadar akıllı işidir, ayrı konu..
 • viraj esnasında şerit değiştirme niyeti olan sürücü modelidir bu.
 • gerizekalı bir takım sürücülere virajda şerit değiştirmemeleri gerektiğini anlatmaya çalışan sürücülerin oluşturduğu kategori.
  ve arabasında bazı arızalar oldugunu bildirmeye çalışan sürücüler. genelikle net ortamlarında orasından burasından yağ damlayan entelektüel denen güruhun geyik malzemesi olurlar, herşeye yapma atma merakını giderirler.
 • direksiyonu çevirirken sol eli sinyal koluna çarpan ve böylelikle sinyal lambası yanan, sinyali otomatik sönen arabalarda sinyal verdikten sonra dönülen sokağın virajlı olması nedeniyle sinyali açık kalan, "söner nasıl olsa! niye otomatik yapmışlar bunu? biraz iş yapsın!"* diyerek sinyalin kendi kendini sönmesini bekleyen* insan modeli.
 • demir bükeyin eğitici videolarından çok etkilenmiş sürücüdür.
 • verdiğim örnek açısından açıklayacak olursam: kuzenimin gereğinden fazla el alışkanlığıyla şehiriçi bir sokakta, kendisini sollamak isteyen şahsiyetlere "trafik kurallarını öğretmek maksadıyla sinyali, taşıdığından daha fazla anlam yükleyerek kullanmak" gibi bir öğreten adam maksadı olmaksızın yaptığı eylem.

  ayrıyetten arabasında bazı arızalar olan şahıslara sinyal yerine, bu iş için yapılmış olan dörtlü flaşörü tercih etmelerini öneririm.
 • sinyal vermek nasılsa beleş, bol bol kullanayım düşüncesindeki sürücüdür. trafikte bi o zevki vardır, kendisine ilişilmemelidir.

  (bkz: lisedeki fizik hocamız)
  (bkz: erol bey)
 • yahu biz insanlarla aynı yoldan geçerek almamışız sanırım ehliyeti! neymiş tehlikeliymiş, hatun veya hassas erkekmiş? şaka mısınız? açın trafik kitabını okuyun.

  tabelalama, çizgileme ve işaretlemenin yetersiz/yıpranmış kaldığı durumlarda, şoseler vb yollarda ayrıca da görüşü engelleyecek/sürüşü tehlikeye atacak kötü hava koşullarında kesinlikle keskin virajlarda sinyal verilmesi kuraldır. sanki hepiniz paso bölünmüş yol, otoyol, aydınlatılmış yollarda falan sürüyorsunuz arabayı. buradan yola çıkarsak kurallara uyan model bu oluyor.