• yahu biz insanlarla aynı yoldan geçerek almamışız sanırım ehliyeti! neymiş tehlikeliymiş, hatun veya hassas erkekmiş? şaka mısınız? açın trafik kitabını okuyun.

tabelalama, çizgileme ve işaretlemenin yetersiz/yıpranmış kaldığı durumlarda, şoseler vb yollarda ayrıca da görüşü engelleyecek/sürüşü tehlikeye atacak kötü hava koşullarında kesinlikle keskin virajlarda sinyal verilmesi kuraldır. sanki hepiniz paso bölünmüş yol, otoyol, aydınlatılmış yollarda falan sürüyorsunuz arabayı. buradan yola çıkarsak kurallara uyan model bu oluyor.
  • yolu bilmeyenlerin tehlikeye düşebileceği ani virajlarda uyarı amacıyla yapanlar, aynı zamanda düşünceli insan modelidir...
  • viraj esnasında şerit değiştirme niyeti olan sürücü modelidir bu.
  • verdiğim örnek açısından açıklayacak olursam: kuzenimin gereğinden fazla el alışkanlığıyla şehiriçi bir sokakta, kendisini sollamak isteyen şahsiyetlere "trafik kurallarını öğretmek maksadıyla sinyali, taşıdığından daha fazla anlam yükleyerek kullanmak" gibi bir öğreten adam maksadı olmaksızın yaptığı eylem.

ayrıyetten arabasında bazı arızalar olan şahıslara sinyal yerine, bu iş için yapılmış olan dörtlü flaşörü tercih etmelerini öneririm.
  • viraja girmeden önce sinyal vermiş olabilir. virajı tamamlamadan sinyal kendiliğinden devre dışı kalmayacağından gayet olağan bir şey. asıl sinyal vermeyenler eleştirilmelidir.
  • arkasından bisikletle yardıran, bisikletlinin götünü tavana vurdurur.
    -ulan bu duracak mı, bişey mi oldu, neyin kafasında ben bunu geçeyim ne bok yerse yesin, yoluma bakayım dedirtir.
  • bugün bir arkadasımın basına... saka lan saka benim basıma geldi.

isten yorgunluktan ölerek döndügümden dalgın bir sekilde araba kullanırken keskin virajda sinyal verdim. sonra dank etti ama ulan ne rezil olduk arkadaki sürücüye diye düsünmekten bir ara arabayı durdurayım arkadaki adama "bak abi valla ben böyle bir adam degilim" diyeyim dedim.

demedim tabi, devam ettim gittim aminyum. durulur mu lan böyle birsey icin...
  • kolu sürçmüş sürücü modelidir..
  • büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu düşündüğüm sürücü modeli.*

en azından dönerken sinyal veriyorlar şeklinde iyimser bir yaklaşım sergilenerek bu sürücülerin trafik bilgisinin en azından vatman ve makinistlerden iyi olduğunu söyleyebilirim.

(bkz: tren kullanır gibi araba kullanan zihniyet)
  • gerizekalı bir takım sürücülere virajda şerit değiştirmemeleri gerektiğini anlatmaya çalışan sürücülerin oluşturduğu kategori.
    ve arabasında bazı arızalar oldugunu bildirmeye çalışan sürücüler. genelikle net ortamlarında orasından burasından yağ damlayan entelektüel denen güruhun geyik malzemesi olurlar, herşeye yapma atma merakını giderirler.
hesabın var mı? giriş yap