şükela:  tümü | bugün
 • virüs nedeniyle enfekte olma halidir. tedavisi doktor norton tarafından yapılır.
 • üç gündür anamı ağlatmakta olan enfeksiyon. feci bir boğaz ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi akabinde yutkunamama... şöyle söylim sanki bir kutu toplu iğne yutmuşum da hepsi boğazıma batıyormuş hissi. ilaç da kar etmiyor, tedavisi yok. virüse bağlı bir enfeksiyon olduğu için antibiyotikler çare değil, ancak ağrı kesici ateş düşürücülerle biraz olsun etkisi hafifletilebiliyor. bunun yanında istirahat ve bol sıvı alımı önerdi doktor. ama ne yapılırsa yapılsın minumum yedi gün bu işkenceyi çekmek zorundasınız. vücut bağışıklık sisteminizi ne kadar güçlendirirseniz o kadar kolay atlatırsınız.
 • en sevmediğim enfeksiyon türü. bakteriyel olsa antibiyotik ile tedavisi daha kolay, en azından immün sisteminin savaş vermesini beklemeye gerek yok.
  viral enf. yetişkinlerde biraz daha kolay atlatılabiyor. en azından dinlenmem lazım azıcık yatayım diyebilen cok.
  çocuklarda bu meretle uğraşmak daha zor. ateşi çıkar, düşürücü verirsin iner, ishal başlar yemek yemek istemez ama güçlenmesi için yemesi gerekir. bitmeyen mızlanmalar, care olmayan koca karı kürleri… yani olmaz da olmaz.
  tek faydasını gördüğüm ürün; elektrolitli sular. vücudun kaybettiği mineral ve elektrolite takviye olarak is görüyor, tadı da asidi kaçmış fanta gibi.
 • viral enfeksiyonlara karşı vücutta oluşan ilk yanıt interferonlardır. daha sonra sırasıyla natural killer cell, t lenfositler ve antikorlar oluşur.

  bunu inta diye kısaltabiliriz. hatta akılda kalsın diye virüslere filinta gibi yanıt oluşur şeklinde saçma sapan bir kısaltmada yapabiliriz.*

  bunlardan ilk ikisi yani in doğal bağışıklığın üyesiyken, ta ise kazanılmış bağışıklık ile oluşur.