şükela:  tümü | bugün
 • ciks bir ingiliz ismi..
 • arcanum'da ilk göz ağrınız. sürekli helal (heal) ederek beni zor durumlardan kurtarmıştır. yararlı bi npc.
 • bir paul simon şarkısı. sözleri...

  virgil
  i've got a wife, four grown children
  i can't afford their education
  i been a prison guard for fourteen years
  that ain't exactly a vacation

  warden
  since he's been here he's followed every rule
  well i told you my position
  the law says he's got the right to go to school,
  we abide by the court's decision

  virgil
  i got a winchester 243
  i like that gun for deer
  upstate november when the air is free
  smells like hunting season's here

  he's the one to keep your eyes on
  he's smart yeah and he's quiet
  a troublemaker if i ever seen one
  next thing you know it's attica
  and we got a prison riot

  there ain't no way that punk gets his degree
  and hides behind the constitution
  no way in hell that smart ass spic goes free
  not while i'm in this institution
 • vergilius'un virgil olarak anılmasının sokrates'in sokrat, troianın truvaolarak anılmasıyla paralel bir öyküsü vardır. neyse ki nietzscheye niç denmemektedir
 • tombstone filminde efsanevi $erif wyatt earp un en kucuk kardesi.kovboylar tarafindan sirtindan vurulurak oldurulen virgil, daha sonra abisinin potansiyelini de tetikleyen elemandi.
 • virgil kelimesi cehennem melegi anlamına gelir.lakin ayriyetten bu isim cok unlu bir klasik dönem sairidir ki kendisinin siirleri ronesans ve ronesans oncesi donemde iyi siire verilen en birinci ornekti. bu sairimiz once pastoral siirler yazmıs "eclogues" sonra tarım hayatından bahseden siirler yazmıs "georgics" ve nihayetinde kariyerinin zirvesine bir epic-destan- yazarak ulaşmıstır ki adı pek cogumuzun sada solda duydugu "aneid" dir. bu sıralamanın nedeni medeniyetlerin izlediği gelismedir: dogaya baglı hayat-cobanlık, topraga baglı hayat-tarım, fethe baglı gelisme-savaslar ve kahramanlık.virgilin kariyerinin boyle basit siirden karmasık siire dogru bir seyir izlemesi onun medieval age de iyi bir sairin nasil olması gerektigine dair bir sembol haline gelmesine yol acmıstır. tum genc sairlere bu ustadın kariyerinin izlerini takip etmeleri tavsiye edilmistir, cunku bir sair pastoralde ustalasmadan epic yazmaya kalkar basamakları atlarsa ancak kendini kucuk dusurur diye dusunulmustur. hatta kendisi hakkında o donemde "vergilious example" diye bi kavram ortaya atılmıstır ki bu tam da anlattıgım ustalasma evreleri ile alakalıdır.
  ayrıca nedendir bilmem(!) virgil ve dante hep yanyana resmedilirler...her ikisinin de cehenneme takıntılı olmasıyla ilgili olsa gerek bu durum...
 • heavy metal fakk 2 den gördüğüm ve çok hoşuma giden bir sözü vardır kendisinin..
  'if i cannot bend heaven, i shall move hell'
 • bu virgil'in arcanum'da olanı oyunun sonlarına doğru yok olur ortalıktan.. gidip geri dondurup kurtarmazsanız hakkın rahmetine kavusur bu, sonra kurtarıp tekrar yanınıza alınca da bir bicimsiz birsey olur böyle degisik bir adam olur cıkar, oyunun o anına kadarki naif virgil'den eser kalmaz. ayrıca olur olmadık zamanda heal yaparak kisiyi memnun etse de ara sıra gereken yerlerde veya potionların yetersiz kalabildigi yerlerde heal yapmaz.

  ayrıca oyun boyunca bosuna kasmayın efenim, bu arkadas az once bahsettigim zamana kadar gitmiyor yanınızdan.. ha ölüsünü bırakınca ne olur bilmiyorum, oyunu 2 defa bitirdim hiç denemedim ölüsünü bırakıp gitmeyi, ancak öyle hadi canım bas git dendigi zaman peki abi diyerek boynunu büküp gitmiyor. sadece komut verip bekle burda denince yanından ayrılıyor insanın. veya benim kendi beceriksizligim yuzunden bir turlu ayıramadım yanımdan bilmiyorum. zaten kendisi kacıp gittikten sonra kurtarmadım öldü..

  bu tarz oyunlardaki en sahane npclerden biri oldugu gercegi asla degismeyecektir o ayrı elbette.