şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1953 yılında apgar skorunu tıp literatürüne tanımlayan amerikalı anesteziyoloji uzmanı hekim. o yıllarda tıpta branş sınırları çok keskin olmadığı için neonatoloji hastalarıyla çalışma imkanı bulduğu bir dönemde özellikle üstüne eğildiği bir konu olan yenidoğanın ilk değerlendirmesi konusundaki çalışması bugün hala kullanılan en güzel yöntem.

  bir de şöyle bir şey var. yıllar yılı apgar skorlamasının içeriğinin kolay ezberlenmesi için tıp öğrencilerine apgar'ın activity, pulse, grimace, appearance, respiration şeklinde kodlaması yapılmış. kodlama öyle bir hal almış ki, birçok öğrencinin skorlamanın adının virginia apgar'dan geldiğinden haberi yok. bir başka efsane de apgar'ın önceden başka bir soyada sahip olduğu ve daha sonradan apgar olarak değiştirdiği yönünde ki bunun da hiçbir doğru yanı yok. virginia apgar, apgar skorlaması çok basit bir yöntem gibi gözükse de ve yaşadığı dönemde popüler olsa da, yönteminin uzun yıllarca dünyanın her noktasında yenidoğan skorlaması için kullanılacağından belki de habersiz bir şekilde 1974 yılında hayata gözlerini yumdu.
 • bugun dogmustur.

  7 haziran 1909
 • virginia apgar kimdir?
  1909 doğumlu virginia apgar, kadınlar hala tıp alanına girmek için mücadele ettiği bir dönemde büyüdü. apgar’ın bir kardeşi tüberkülozdan öldü ve diğer kardeşi çocukluk dönemi hastalıklarıyla uğraşıyordu. bu miras, huzursuz bir merak duygusu ile birlikte apgar’ı tıp okumaya itti ve tıbbi derecesini elde etmek için bir ilham kaynağı oldu.

  apgar’ın başarısı etkileyicidir. o, columbia üniversitesi presbyterian hastanesi’nde hekimler ve cerrahlar koleji’nde profesör olarak çalışan, bir bölüm yöneten ve yenidoğan bakımı için kritik bir araç tasarlayan ilk kadın doktordur. ayrıca hastalar için büyük bir savunucuydu. karşılanmamış bir klinik ihtiyaca göre nispeten basit bir çözüm bulan ve bebek ölüm hızlarını azaltmada önemli katkı sağlamıştır.

  abgar skorlaması nedir?
  “apgar skorlaması” olarak anılan bu testte, 5 objektif bulguya dayanılarak verilen puanlardan toplanan skorun 10 olması halinde apgar skoruna göre yeni doğmuş bebeğin durumunun mükemmel olduğu kabul edilir.

  bu 5 bulgu; bebeğin solunumu, kalp hızı, kas tonu, refleks cevabı ve cilt rengidir.

  virginia adgar

  who is apgar