şükela:  tümü | bugün
 • aile terapistidir.mri'ın kurucuları arasında yer almaktadır.insanların duygularının farkında olmadıklarından dolayı yada duygularını karşısındakş insanlara doğru bir şekilde(direkt olarak) belirtemediklerinden ailelerin problem yaşadıklarını savunur.
 • bastırılmış kızgınlık duygularını bodruma kapatılmış aç köpeklere benzeten insan.
  köpekler acıktıkça dışarı çıkmak için daha çok çabalayacaklardır; onlar çabaladıkça köpeklerin sahibi bodrumun kapısını daha sıkı kapatacak, kaçmalarına olanak vermemek için onları sürekli gözetleyecektir.

  (d.cüceloğlu/ içimizdeki çocuk kitabından)
 • i am me isimli kendine güven ile ilgili şiiri ile meşhur terapist.
 • ondan fazla kitabı olmasına rağmen sadece tek kitabı* dilimize çevrilen, aile terapisinde sistem yaklaşımını benimsemiş amerikalı kadın yazar ve terapist.
 • sarılmanın yararlarını şöyle belirtmiş
  "we need 4 hugs a day for survival. we need 8 hugs a day for maintenance. we need 12 hugs a day for growth."
 • "aileler insan üreten fabrikalardır" sözünü sahibi terapist. 3 yaşında kendi kendine okuma yazma öğrendiği söylenir. mesleğe öğretmen olarak başlamış, daha sonra sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapmış.

  satir’in aile terapisi modeli, iletişim kalıpları, benlik saygısı, ailenin ve her bir üyenin benlik değeri, doğuştan gelen içsel güçler üzerinde durur. satir aileyi küçük evren olarak nitelendirir. -böyle yazınca futbolcu adı gibi oldu ya neyse- ailenin problemlerini çözebilirsek evren'in problemlerini de çözebileceğimizi iddia eder. ona göre; her ailede bir günah keçisi vardır ve bu günah keçisi ailenin hemen her sorununu bünyesinde barındırır, bir nevi ailenin yardım çığlığıdır o birey.

  satir'in ilginç kabul edilebilecek bir iddiası da, eş seçiminde tesadüfün rolü olmadığını söylemesidir. -aşk tesadüfleri sever, evlilik asla- düşük benlik saygısı olan bireyler için evlilik bir çeşit “alma” çabası olduğunu söylemiştir. satir; her bir eşin kendi eksik olduğunu hissettiği özelliklerin diğerinde olmasını arzuladığına inanır. her bir eş ona başarı ve tamamlanmışlık duygusunu hissettirecek, kendinin uzantısı olacak birini bulmak ister.

  tabi bu noktada alma'nın yanında bir de "verme" olmalıdır -ki malum olduğu üzere almadan vermek allah'a mahsus- belki de sırf alma, hep daha fazlasına sahip olma isteği, karşındaki kişiden hep daha çok şey bekleme yüzünden evlilikler pek uzun ömürlü olmuyor. her neyse toprağı bol olsun satir'in.
 • "yaşamak* için günde 4 kucaklaşmaya gereksinimimiz var. korunma** için günde 8 kucaklaşma gereksiniriz. gelişmek için günde 12 kucaklaşma gerekir."

  (bkz: kucaklamak/@ibisile)
 • "yaşam hiçbir zaman olması gerektiği gibi değildir, olduğu gibidir.
  farkı yaratan, yaşamla başa çıkma biçiminizdir."
  sözünün sahibi.