şükela:  tümü | bugün
 • kum saatindeki taneciklerin akisi gibi dusünceler beynimizden akarken durmaksizin
  woolf hepsini yakalar ve yazar, iyi yazar, güzel yazar :)
 • nazilerin ölüm listesindeymiş
 • otobuste yolculuk ederken yogunlasip okuyamadigim yegane yazar... cok dikkat, ozen ve konsantrasyon istiyor coook. bilinc akisi teknigini ilk ve en iyi sekilde kullanan yazarlardan. belki de konsantre olmadan okumak gerekirdir, kendi bilincinizin akisina kapilarak...
 • flush adli kitabinda ingiliz edebiyatinin iki ünlü sairi olan elizabeth barret ve robert browning'in ask öyküsünü elizabeth barret'in kopegi flush'un gozunden anlatan yazar.
 • bilinc akı$ı* tekniginin yaratılmasında ve kullanılmasında buyuk emekleri olan ingiliz edb. yazarlarındandır.kullandıgı tarz* nedeni ile james joyce ve dorothy richardson eserlerine benzerdir yazdıkları...eserlerinde modern edebiyat kavramını benimseyerek kural ve kalıpları yok saymıstır ...kitaplarında sayfa butunlugu yoktur,noktalama i$aretlerini kullanmaz cogu zaman...sıkca kullandıgı flashbacklerden dolayı konuya adapte olmak biraz zordur...yazdıgı her kelimede baska bir anlam aramak zorunda hissedersiniz kendinizi,duru , duz bir anlatımı yoktur, yoruma dayalıdır hepsi...bir kez evlenmis ancak esiyle arasında cinsel anlamda bir bagı olmadıgı ve lezbiyen oldugu soylenir... yasantısına dair en genel kanaat mutsuzlugudur.sudan korktugu icin dus almaktan nefret eden yazar ,ceplerine doldurdugu taslarla kendini akıntıya bırakmıs ve yasamına son vermistir...
 • psikiyatr peter dally'nin yazdığı biyografiye göre (virginia woolf: the marriage of heaven and hell) yazarın kendini öldürmesine yol açan zihinsel dengesizlik ailesinde dört kuşak rastlanan kaltımsal bir rahatsızlıkmış. (daha önce woolf'un intiharının üvey kardeşi george duckworth'un cinsel tacizlerinden kaynaklandığı öne sürülüyordu)
 • dünya edebiyat literatüründe "bilinç akışı" tekniğinin önde gelen temsilcileri arasında sayılmış,aykırı yaşamı ve dönemindeki çizgi dışı yazarlık serüveniyle ilgi çekmiş bir kadın yazar.kendine özgü neşesi , alaycılığı,şaşkınlığı ve lezzetli bunalımıyla wolf yalnız kadının değil, yaratıcı kişinin zihnini ve yazgısını da irdeler.bazıları için çekirdek yemek aktif bir günlük performanstır.woolf içinde yazma eyleminin bundan farkı yoktur.ben şahsen bu kadının yazdıklarını okuyunca kendisini aynada görmüş bir kedinin şaşkınlığını taşırım üzerimde.
 • ceplerine tas doldurup kendisini sulara birakmadan once kocasina yazdigi veda mektubunda, ruhsal hezeyanlarinin yeniden yaklastigini hissetigini ve buna bir daha dayanabilecek gucu kendisinde bulamadigini soylemis.
 • bir kadinin yazi yazabilmesi icin parasi ve kendine ait bir odasi olmasi gerektigini soyleyen modernist yazar. (bkz: a room of ones own)
hesabın var mı? giriş yap